שיחה:ציפי ערן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

דיון חשיבות[עריכת קוד מקור]

אני מוכרח להודות ששמעתי על הפרובוקציות שעזרה לארגן, כמו המצעד המדובר, אך כל הטענות המועלות בערך נראות מנופחות. "ספרייה אינטרנטית" התגלתה כבלוג, הקישור למחאה על ההטרדה המינית בכלל לא הזכיר את ציפי ערן. לכן לדעתי אין חשיבות.A_Holy_Bartender - שיחה 15:03, 19 בפברואר 2014 (IST)


בויקיפדיה האנגלית יש קטגוריה שלמה לבלוגריות פמיניסטיות. בעיקר חשוב בעיני לשים לב לחשיבות של הערך לקהילה הפמיניסטית הרדיקלית בישראל, כמו גם לקהילת השמאל הרדיקלי, מדובר בדמות בולטת, ניתן לראות בקישורים מספר ראיונות בתקשורת, ויש לה מקום מרכזי ביצירת השיח הפמיניסטי המקומי. Danveg - שיחה 18:17, 19 בפברואר 2014 (IST)

לא שמעתי עליה מעולם, וכלי התקשורת הגדולים לא מזכירים אותה כמעט. ההשפעה שלה מזערית וזה שהיא רדיקלית ומשפיעה אולי על 100 אנרכיסטיות רדיקליות אחרות לא מקנה לה חשיבות. כל רב שכונה משפיעה יותר ממנה ועדיין לא נכתב ערך על כל רב שכונה. אנחנו לא דפי זהב ולא לקסיקון של פעילים פוליטיים חסרי השפעה. בברכה, MathKnight-at-TAU שיחה 18:35, 19 בפברואר 2014 (IST)
בהתחשב בכך שיש מספר אזכורים לה ולפעילויות שהיא לקחה בהן חלק בתקשורת שמובאות בהערות השוליים, ומספר דוגמאות להשפעה שלה בערך עצמו, אני לא מבינה את התגובה הזו, מה גם שהיא נשמעת לי יותר כמו עמדה פוליטית מטיעון ענייני ומנומק בדבר החשיבות של הערך. בברכה, Danveg - שיחה 19:25, 19 בפברואר 2014 (IST)
אפשר להזכיר "אקטיביסטים בולטים בישראל" בערך פמיניזם רדיקלי, אבל לא נראה לי שיש מקום לערך עצמאי אם האישיות אינה בולטת גם בשיח הישראלי הכללי, מעבר לקהילה הקטנה של פעילים\ות. Ben tetuan - שיחה 20:52, 19 בפברואר 2014 (IST)
danveg, האם מיקוד פעילות אצלנו בקידום עניינים פמיניסטים רדיקליים היא עמדה פחות פוליטית? לעצם העניין, המקורות אומרים שהיא הייתה אחת המארגנות של "צעדת שרמוטות" בתל אביב. לא מארגנת יחידה, כי שנטען בערך. גם אם הייתה יחידה - זה לא נראה לי מספיק. חוץ מזה יש בערך קישור לוואלה תרבות, אבל היא לא מוזכרת בו. נרו יאירשיחה • י"ט באדר א' ה'תשע"ד • 20:54, 19 בפברואר 2014 (IST)
אם יש ערך על אורלי בנימין אני לא רואה למה לא צריך להיות ערך על ציפי ערן. ערן היא אישיות מוכרת הרבה יותר מבנימין, בוודאי בקרב אקטיביסטים, והחותם שהשאירה על הפעילות הציבורית בישראל גדול בהרבה. הסיבה היחידה שמגיע לבנימין ולא לערן הוא שלבנימין יש דוקטורט ופרסום אקדמי אחד וחצי. להשאיר את שתיהן או למחוק את שתיהן. חושםשיחה כ' באדר א' ה'תשע"ד • 17:27, 20 בפברואר 2014 (IST)
אם אינך מבין מה ההבדל בין מרצה בכירה לבין בלוגרית, אתה באמת חושם. עִדּוֹ - שיחה 17:15, 21 בפברואר 2014 (IST)
אז קביעות באוניברסיטה מזכה אותך בערך בויקיפדיה?

לא באמת ברור איך מגיעים למסקנה של "100 אנרכיסטיות". ציפי ערן מוכרת מאוד בקהילה האקטיביסטית הישראלית המקוונת. תחת ניהולה נוצר שיח פמיניסטי ער שכולל אלפי משתתפות ישירות, ומתוך הפעילות של הקבוצה שהיא עומדת בראשה "אני פמיניסטית וגם לי אין חוש הומור" נולדו קבוצות נוספות - גדולות גם הן - ששיעתקו את סגנון הקבוצה, שערכיהן מכווונת בעד או נגד או בשוני מ... אבל תמיד ברפרנס לקבוצת המקור. אלה כוללות את "אני פמיניסטית דתיה וגם לי אין חוש הומור", "שיח פמיניסטי", "המשחק של ג'נדר" ועוד רבות. העובדה שערן מדוברת בקבוצות האלה שאין היא חברה בהן, לרבות היותה מושא לקריקטורות, ממים, ואפילו משתמשים בשמה כ"קיצור" לסוג מסוים של פוליטיקה פמיניסטית מעידה רבות על השפעתה. ערן הופיעה גם בכתבות בעיתונים, רדיו וטלוויזיה שאינן מקושרות כאן - כולל בנושאים כמו "כנופיית נשים בצהוב" שפעלה בסיורים בדרום תל אביב, מצעד הגאווה 2013, טבעונות, ובנושאי אלימות מינית. צריך אולי לעבות את הקישורים. משתמש:FeministWriter

לא מבינה למה לתת את הקרדיט לציפי על "אני פמיניסטית". זאת קבוצה שהוקמה על ידי טל גוטמן ב-2012, אם אני לא טועה. בהתחלה כאירוע, ורק אחר כך כקבוצה. כיום ציפי מנהלת את הקבוצה. אבל היא ממש לא הקימה אותה. משתמש:46.120.196.118

הנסיון הזה למחיקה באמתלה של „חוסר חשיבות” מקביל לזה שניסו לעשות בערך משפריצות. טיעונים דומים (וחלשים באותה המידה…) וגם יש חפיפה חלקית בנפשות הפועלות. לא מפתיע שיהיו גברים בעלי פריווילגיה מגדרית, נעדרי מודעות לפריוולגיה הזאת ולמלוא משמעותה ושרגישות ליחסי־כח היא לא הצד החזק שלהם שינסו להשתיק ביקורת כשל ציפי ערן. השפעתה ופועלה נדונו כבר על־ידי מכובדותי בהודעות קודמות בדף־שיחה זה ובערך עצמו. אמת, יש לשכתב את הערך (כמו ערכים רבים בוויקיפדיה העברית, בפרט בתחום האישים (או, במקרה הזה, אישות…)), הן מבחינה טכנית ולשונית (משפטים מסורבלים; מירכאות נעדרות; קישורים חסרים; סידור הגיוני יותר של התוכן במעבר מהעיקר התמציתי לפירוט באופן הדרגתי) והן מבחינה תוכנית־סגנונית („יחצ״ניות”), אבל מכאן ועד לנסיון להתעלם מחשיבות פועלה של ערן בשיח הציבורי ולבטלו כשולי, מיותר או ככזה הראוי לכל היותר להדחק להערה בערך אחר המרחק רב, ואולי יותר מכל הוא מצביע לא על (העדר־)מקומה של ערן בוויקיפדיה אלא על המטרות המקודמות על־ידי המנסים לדחוק פמיניזם (ובפרט כזה הנוגע לשורש הבעיה המגדרית; כלומר „רדיקלי”, מלטינית, radicalis) החוצה. כפי שנכתב, בוויקיפדיה — שערכיה לא אוכלים ולא שותים — יש כבר ערכים על אישימות אחרותים שקיומם מוכיח את ערכה של הופעת הערך על ערן. חו״ש אני לא בעד צמצום ההיקף („אם למחוק את הערך על ערן אז למחוק גם ערכים אחרים”), אלא אדרבה: להרחיב את הכתיבה בוויקיפדיה בנושאים של שינוי חברתי, ובפרט פמיניזם, עד שנוכל להגיע למצב כמו בוויקיפדיה האנגלית בה יש — כאמור — קטיגוריה שלמה לבלוגריות פמיניסטיות; הרחבה כזאת צריכה להעשות בסטנדרטים המצופים, ואת השיפור של הערך ניתן לעשות באופן מתמשך על ידי הקהילה כאן. ומי שפמיניזם כואב לו בעיניים לראות — טוב, זאת כבר בעיה שלו… ☺. The Fool - שיחה 20:38, 20 בפברואר 2014 (IST)

אין הרבה ערכים בוויקיפדיה על פעילים פוליטיים ישראלים שאין להם משהו בולט נוסף ברקורד (אקדמיה, כנסת, ארגוני חברה אזרחית, עיתונות וכו'). המעטים שכן יש עליהם ערכים (נגיד דפני ליף וראובן אברג'ל) בלטו למדי בשיח הציבורי הישראלי לאורך השנים. סער ערן היא אישיות לא מוכרת בציבור הכללי ונטל ההוכחה היא על מי שבא להסביר את חשיבות הערך להראות שהערך עומד בקריטוריונים המקובלים כאן. בכל מקרה, Assume good faith.‏ Ben tetuan - שיחה 21:13, 20 בפברואר 2014 (IST)
פסססט, ׳תבלבלו לך הפמיניסטיות… בכל מקרה, באמת טוב יהיה עם יכתב ערך על צפי סער. The Fool - שיחה 21:25, 20 בפברואר 2014 (IST)
יש צורך במבהיר חשיבות בעל זכות הצבעה, בינתיים נראה לי שאין כזה והדיונים פה סתם טרחניים. יהיה תומך בעל זכות הצבעה, דיון החשיבות יסתיים בהשארת הערך, לא יהיה תומך - הערך ימחק. Uziel302 - שיחה 21:31, 20 בפברואר 2014 (IST)


ביקשו שאגיב כאן בגלל התנגדותי למחיקת הערך משפריצות ובגלל שאני בעד זכות הצבעה. אני לא רואה אותי כפמיניסט ובכוונה נמנע כרגע מלקרוא את הערך או לקרוא על ציפי ערן, כי הדיון הוא עקרוני. אני חושב שאנחנו מצד אחד צריכים מאוד להיזהר ממחיקת ערכים מסיבת חוסר חשיבות אינציקלופדית. מעולם לא היה פרוייקט דומה לויקיפדיה והאינציקלופדיות הקלאסית כמובן שאינן מודל להשוות אליו, לכן השאלה צריכה להיות לא החשיבות האינציקלופדית אלא החשיבות וההשפעה באותו התחום הספציפי. במקרה הזה, כנראה שהמבחן צריך להיות האם ציפי ערן היא דמות משפיעה ודומיננטית בתחומה בצורה משמעותית או לאורך זמן, כלומר המאבק הפמיניסטי. במקביל, צריכים לראות האם יש חשיבות למאבק והרעיונות הפמיניסטים בויקיפדיה. אם המשקל של התנועה הפמיניסטית בשיח הציבורי הישראלי הוא מזערי, וההשפעה של פעילה בו היא בינונית, אז אולי אין מקום לערך. אם ההשפעה על השיח הציבורי היא בינונית ומעלה ואותה פעילה משפיעה באופן רב על התנועה בארץ, אז כנראה שיש מקום לערך. אלה לראייתי צריכים להיות השיקולים.
אף על פי שהנושא הפמיניסטי ראוי וחשוב בעיני, אני מתחבר יותר לנושאים אחרים בויקיפדיה, ולכן אני לא רוצה להתעסק במקרה הנקודתי הזה יותר מידי, פשוט כי אין לי מספיק היכרות ואני עשוי סתם להגיד שטויות. אם תיהיה הצבעה ומישהו יחשוב שקולי עשוי להיות רלוונטי, אקרא על המקרה הספציפי יותר לעומק והצביע בהתאם קריטריונים שמניתי. כרגע אני לא רוצה להיות זה שמתערב בעד או נגד המחיקה. Delbarital - שיחה 22:58, 20 בפברואר 2014 (IST)

על פי בדיקתי, יש לנשואת הערך 9 איזכורים בגוגל, ואחד מהם הוא ערך זה. הכצעקתה - שיחה 08:15, 21 בפברואר 2014 (IST)
חרגתי ממנהגי והשתמשתי בגוגל עכשיו, והתוצאה שקיבלתי אני לחיפוש "ציפי ערן" היתה About 874 results (0.10 seconds). בין התוצאות, מגוון אזכורים באתרי חדשות, ראיונות, מאמרים, כתבות וטורי דעה, הרצאות וצורות אחרות של מלל — הן בבמות כלליות והן בבמות המיוחדות לעיסוק במגדר. איזו מחרוזת חיפוש חיפשת אתה? The Fool - שיחה 08:52, 21 בפברואר 2014 (IST)
תנסה/י לחפש את השם שלך ושל השכנים, בדרך כלל תקבל יותר. על כל פנים זה לא רלוונטי. לגבי החשיפה בתקשורת הכללית כבר דנו. נרו יאירשיחה • כ"א באדר א' ה'תשע"ד • 11:12, 21 בפברואר 2014 (IST)
הרבה מאוד מ 872 התוצאות אינן קשורות לציפי ערן המדוברת. מזל שלא קוראים לה "אבי כהן".A_Holy_Bartender - שיחה 11:33, 21 בפברואר 2014 (IST)
אם כבר מבחן גוגל, כדאי לשים לב שחוץ מ870 תוצאות בעברית, חיפוש באנגלים עם גרשיים "tsipi erann" מניב 3400 תוצאות, ורק בתמונות שגוגל מוצא אפשר לראות את צעדת השרמוטות, הפעולה של זוכרות ועוד. Danveg - שיחה 14:12, 23 בפברואר 2014 (IST)

יש לבצע חשיבה כללית לגבי העתיד בויקי לגבי המדיה האלקטרונית. האם ניהול של קבוצה וכתיבת בלוג מצדיקים ערך? אני נוטה לחשוב שפנינו בכיוון הזה. כן, בעתיד. לענינינו כאן, ספציפית, צר לי, אני לא רואה ערך אינציקלופדי וברור לי שהערך נועד לצרכי יח"צ. צר לי, אך אנו לא יכולים להיות כלי שרת לכל אחד ליחצ"ן עצמו. כבשה משכוכית - שיחה

לאור הדוגמה של ה"ערך" הזה, לא צריך שום חשיבה מחדש. לא תשטפו לנו את המוח. עִדּוֹ - שיחה 23:19, 21 בפברואר 2014 (IST)
„לא תשתפו לנו את המוח”. אני מנסה להבין מהיכן מגיעה החרדה הזאת למוחך שלא ישטף. מה הסיבה שאתה מרגיש מאויים מ„שטיפת מוח”. לאור זה שאני לא רואה בהודעות כאן משהו שמתקרב לזה, אין לי אלא להגיע למסקנה שמדובר במשהו אחר, חיצוני.
בנוגע לחשיבותה של תקשורת במדיום דיגיטלי והמקום ההולך וגדל שהיא תופסת בחברה שלנו, אני מסכיםה עם הכבשה המשכוכית שהכיוון שאליו אנחנו הולכות (ומזווית אישית: באופן משמח) הוא הכרה במרכזיות הזאת וטשטוש הדרגתי של מבני הכח המסורתיים המבוססים על דרכי הפצה ריכוזיות. בתחום העיתונות המצב מובהק ביותר, לאור רמתם ההולכת ויורדת של עיתונים רבים (מבחינה עיתונאית גרידא: איכות עבודתו של הכתב, עריכה לקויה וכד׳) וקיומם של בלוגרים שעושים עבודה עיתונאית מעולה. פרסטיז׳ה חברתית באה, נראה לי, תמיד באיחור, אחרי שהמצב בשטח עצמו כבר מבוסס פחות או יותר. למה אני כותבת את כל זה כאן? כי, כאמור, אני חושבת שוויקיפדיה צריכה לשקף את זה, כי להמעיט בחשיבות של דברים שמתרחשים באינטרנט (בדיאלוג תמידי עם החיים שמחוץ לאינטרנט, כמובן) באנציקלופדיה אינטרנטית זה, איך לומר, לא רעיון טוב.
בתקווה שלמוחך שלום, The Fool - שיחה 08:47, 22 בפברואר 2014 (IST)

ציפי או מי שאת/ה, עם כל הכבוד לפעילות, את משקיעה את מרצך בכיוון הלא נכון. ניסיון לשייך "משהו חיצוני" או ניצול "פריוולגיה מגדרית" למי שאינו מסכים איתך אינו מכבד ואינו מכובד, מה גם שהאווילות והסיסמאיתיות בטענה ברורות לכל. עדיף להשקיע בקידום הערכים שאת מאמינה בהם, כך שלא תתקיים כלל שאלה בדבר הצורך בערך על ציפי ערן. לכל קבוצה יש הכללים שלה, וכך, יש לקבוצת הפייסבוק שהקמתן, שאני מבין שיש שסוברים שהם נוקשים. גם כאן ישנם כללים כאלו. אנא כבדי כללים אלו, כשם שהיית רוצה שיכבדו את הכללים שלך במרחב שלך. הכצעקתה - שיחה 11:07, 22 בפברואר 2014 (IST)

אני לא ציפי, אני יודה; נעים להכיר. למה חשבת שאני ציפי?
ויקיפדיה (לפחות העברית, שרלוונטית כאן; אני לא יודעת לגבי אחרות) היא מקום גברי בעיקרו, לא רק מבחינה מספרית אלא גם מבחינה תוכנית ומבחינת יחסי־הכח. זה לא חדש ולא מפתיע ולא שונה ממוסדות רבים אחרים בחברה הפטריארכלית שאנחנו חיות בה: ויקיפדיה אינה מקרה קיצון או גורם, אלא בסופו של דבר סימפטום של החברה שבה היא מתקיימת. אפילו היה על זה כנס לפני כחצי שנה (שאליו נראה שלא טרחו להגיע כל־כך אלה ש„התמזל מזלם” להוולד לעמדות פריוולגיות במערכת המגדר ולהיות מחוברתים ככאלה…). כתבה מ„הארץ” מאחור פייוול; כתבה לא נטולת בעיות מ„וויינט”.
לגבי „משהו חיצוני”: הכוונה להתגוננות של עִדּוֹ מפני איזו „שטיפת מוח” דמיונית.
לגבי „פריוולגיה מגדרית”: זה בדיוק זה.
The Fool - שיחה 11:46, 22 בפברואר 2014 (IST)
יוֹדַה ממלחמת הכוכבים?!. עִדּוֹ - שיחה 11:52, 22 בפברואר 2014 (IST)
:-). יוּדָה (קצת כמו יונתן:יהונתן). אף אחד לא קורא לי יהודה, ובאמת אני לא רואה סיבה לכתוב את השם שלי ככה. בדיקה קצרה כאן בוויקיפדיה העלתה שאני לא היחיד… (תוצאות נוספות: משתמש:יודה, קוראים לי יודה). The Fool - שיחה 12:16, 22 בפברואר 2014 (IST)
די עם הסיסמאות השטחיות. השורה התחתונה היא שחוץ מהמילייה החברתי הרדיקלי שמחשיב את עצמו אף אחד כאן, כולל גוגל, לא שמע על ציפי ערן. השפעתה אפסית, אף אחד במיינסטרים לא מתייחס לתאוריות הרדיקליות שלה ולכן אין לה חשיבות אנציקלופדית. בברכה, MathKnight (שיחה) 12:04, 22 בפברואר 2014 (IST)

לא התעצלתי והרמתי טלפון לפעילה פמיניסטית בולטת בארץ, רבת תארים והשפעה, חוקרת מגדר ואדם מהימן באופן כללי. שללה מכל וכל את הטענה שערן היתה מארגנת יחידה של מצעד השרמוטות. שאלתי אם לדעתה ראויה לערך. ענתה בכובד ראש שקשה לה להאמין שיש בו צורך או ערך אינציקלופדי. נוטה לסמוך עליה. מצטערת. השתכנעתי לחלוטין שמדובר בערך לצרכי יח"צ של דמות איזוטרית. כבשה משכוכית - שיחה

" בלוגרית ואקטיביסטית פמיניסטית, אנרכיסטית, ביסקסואלית ופעילת שמאל רדיקלי"... לא הייתי רוצה לפגוש אותה בלילה לבד ברחוב. • צִבְיָהשיחה • כ"ג באדר א' ה'תשע"ד 13:23, 23 בפברואר 2014 (IST)

זכתה ביושר[עריכת קוד מקור]

ואולי עכשיו? 2.55.33.187 10:25, 3 ביולי 2019 (IDT)