שיחה:שלמי שמחה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

איחוד לתוך שמחת הרגלים[עריכת קוד מקור]

לענ"ד, אין מקום לערך זה כערך עצמאי. ראשית, שלמי שמחה אינם מצוה – אלא קרבן המשמש לצורך קיום מצוות שמחת הרגל. לא זו בלבד, אלא ששמחה באכילת קדשים היא עיקרה של מצוות שמחת הרגל (ולכן גם מה שאמור להיות עיקרו של הערך על מצוות שמחה) מעיקר הדין, אלא שמפני חטאינו וכו'. מן הצד השני יש להעיר שלמעשה המושג "שלמי שמחה" הוא מושג בעייתי – לא ברור שיש חיוב מן התורה להקריב קרבן לשם שמחה, עאכו"כ שלא שלמים דוקא, ולכן הקרבן המתואר בערך זה לא קיים. החיוב מן התורה, במסגרת מצות שמחה, הוא לאכול בשר בהמת קדשים לשם שמחה, גם אם הוקרבה לשם מטרה אחרת. (באופן טבעי, בדרך כלל מדובר בשלמים, הנאכלים לכל ישראל, אבל זה לא דין.) מתייג את בן עדריאל, דגש, גנדלף, biegel, יאיר דב, Nahum, יהודי מהשומרון, צור החלמיש, ד"ר, בן-ימין, יואל מרקו, ש. יצחק, סנסן ליאיר, מלא כל הארץ כבודי, Tshuva, אני ואתה ואנחנו, גופיקו גלייכער, פיראוס, hagay1000, הבבא מהוג'י, בר-כח, דוד שי, גאנדולף, איש גלילי, מבני הנביאים, קובץ על יד, David7031 שמש מרפא, יונתן770י, קומפיוטר, Adieu, דרדק, אליה. ג, Cbbv רון וויזליבעלי הידע בהלכה. בן עדריאלשיחה • י"ח באייר ה'תשפ"א 15:35, 30 באפריל 2021 (IDT)

מסכים.david7031שיחה • י"ח באייר ה'תשפ"א • 15:58, 30 באפריל 2021 (IDT)
Symbol oppose vote.svg נגד. יש מקום לערך עצמאי ויש גם מקום להרחיב את הערך, מופיע לא מעט במדרשים וכו'. הייתי שמח לראות הרחבות מהקבלה וכיוב'. Tshuva - שיחה 07:21, 2 במאי 2021 (IDT)
משתמש:בן עדריאל, יש דו"ד שלם בין החזון איש לרב שך בעניין. לפרטים שאל את הרב משה מרדכי שולזינגר... דגש - שיחה 19:17, 2 במאי 2021 (IDT)
דגש, כבר קצת קשה לשאול אותו... אפשר מ"מ? בן עדריאלשיחה • כ"א באייר ה'תשפ"א 23:08, 2 במאי 2021 (IDT)
אני מכיר את זה יותר משיחות מוקלטות... אבל אשתדל למצוא את מראי המקומות ולהביאם הנה. דגש - שיחה 09:55, 3 במאי 2021 (IDT)
תחום קרוב, ואפילו מאוד, אבל לא עד כדי לכלול בערך אחד. שלמי שמחה יש להם דיון משלהם (מתי קרבים ואם דוחים שבת, כמה יש לאכול מהם, איזה בהמות הם, ועוד), ואילו שמחת הרגלים היא דיון בפני עצמו (בזמננו, איזה רגלים, ועוד). כמובן שיש להתאים את תוכן הערכים, ולא לערב בין המושגים. קובץ על ידשיחה • 13:21, 3 במאי 2021 (IDT)
אני לא מכיר דיון בשאלה אם שלמי שמחה קרבים בשבת, כי בפשטות אין בכלל דין להקריב שלמי שמחה. חוץ מזה, כל הדיונים באכילת שלמי שמחה הם בעצם דיוםן במצוות שמחת הרגל וגדריה, שהרי זהו בעצם הקיום העיקרי של שמחה (וכל שאר שמחות הן טפל ואולי רק מדרבנן). בן עדריאלשיחה • כ"א באייר ה'תשפ"א 14:00, 3 במאי 2021 (IDT)
משתמש:בן עדריאל, האם קראת את הערך? אני רואה שהערך מזכיר את המחלוקת של הרב שך עם החזון איש. דגש - שיחה 14:06, 3 במאי 2021 (IDT)
כנראה פספסתי את זה, עכשיו ראיתי, תודה רבה! מדובר בחידוש מענין, אעיין בל"נ. אולם, לענ"ד בכל מקרה עדיף לאחד את הערכים, את החידוש הזה אפשר לציין בערך המאוחד. נראה לי מצחיק לכתוב ערך על קרבן שקיים רק לדעת הרב שך... בן עדריאלשיחה • כ"א באייר ה'תשפ"א 14:50, 3 במאי 2021 (IDT)
Symbol oppose vote.svg נגד, יש מקום לערך עצמאי, ובן עדריאל תבחר בין האופציות, הסרת התבנית או הצבעת מחלוקת, פשוט כבר עבר שבוע. המאו"ר - שיחה 17:03, 13 במאי 2021 (IDT)
אין שום כלל שמגביל דיון איחוד לשבוע. אם לאחר שבוע אין מתנגדים ניתן לאחד, אבל לא נאמר שאחרי שבוע הדיון מסתיים, וזה גם לא נהוג בפועל. מכל מקום, מרוח הדברים כאן נראה שהרוב מתנגד לאיחוד ולכן אסיר את התבניות. עם זאת, אני לא הבנתי מכל תומכי הערך במה אמור לעסוק הערך הזה, לאור העובדה ש(לרוב מוחלט של הדעות) אין בכלל דבר כזה "שלמי שמחה". בן עדריאלשיחה • ג' בסיוון ה'תשפ"א 17:26, 14 במאי 2021 (IDT)