שיחת פורטל:מדעי החברה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
P writing.svg פורטל זה סומן כפורטל הראוי לשדרוג במסגרת מיזם קידום הפורטלים בוויקיפדיה העברית. מטרת המיזם היא לדאוג לכך שכל הפורטלים, ובראשם אלו הראשיים, ישאפו לסטנדרטים גבוהים, יהיו שימושיים, יעילים ויפים, ויתוחזקו בהתאם.
לפי הערכת המשתמש השמח בחלקו, שהציב תבנית זו:
רמת האיכות של הפורטל "בסדר. אך דורש עדכון, הרחבה ועיצוב"
חשיבות הפורטל "חשוב ביותר"

הערות נוספות ניתן למצוא בדף המרכזי של הפרויקט ובמדריך לעיצוב פורטלים. אנא עזרו לנו להביא את הפורטל לרמת איכות טובה.


הכי חשוב שיהיה ערך ראשי ראוי לשמו. צ'כלברה, שובה אלינו! 19:57, 31 באוגוסט 2007 (IDT)

לדעתי, ההכרעה הראשונה שצריך לקבל לפני שמעצבים את העמוד הזה היא - מה הוא יכיל. את הנושאים השונים במדעי החברה? דברים משותפים? נדב 18:50, 24 נוב' 2004 (UTC)

לא משותפים, הנחת העבודה שלי כרגע שארבעת המדעים העיקריים המרכיבים את מדעי החברה יזכו לאזכור. הרעיון הוא להביא מכל קטגוריה מאמרים מומלצים, קטגוריות משנה, אנשים מרכזיים בתחום וכולי. אתה (ואחרים) מוזמן בכל שלב להאיר, לתקן ולהציע רעיונות חדשים. דורית 18:57, 24 נוב' 2004 (UTC).
אוקיי, נשמע סביר. שתי הערות - ראשית, חסרה פה האנתרופולוגיה. אמנם התחום מאוד קטן בויקיפדיה של ימינו, אבל בכל זאת כדאי להשאיר לה מקום. שנית, כן כדאי שיהיה מקום לדברים המשותפים למדעי החברה (מגדר ופוסט-מודרניזם הם שתי דוגמאות שקופצות לי לראש) נדב 19:05, 24 נוב' 2004 (UTC)
צודק, תיקנתי. זה בגלל שאצלנו מחברים את סוציו ואנתרופו כל הזמן, למרות שבחו"ל לומדים אותם בבתי ספר נפרדים. לגבי המשותף, יש לך רעיון איך לתת כותרת לנושא?

עברתי בין הפרוייקטים השונים בויקי ונתקלתי בויקיפדיה:פרוייקט קטגוריזציה שם ראיתי חלוקה של מדעי החברה, תכנסי לשם אולי זה יעזור לך להחליט אילו נושאים עוד את יכולה להכניס לפורטל. בהצלחה! Ramiy 20:36, 25 נוב' 2004 (UTC)

רמי, תודה. אבל דווקא שם הבעיה, לכן החלטתי ללכת לפי מה שנהוג באקדמיה. נקווה שאני לא טועה. בהצלחה בפורטל המדינות שאתה מקים.

הצעה[עריכת קוד מקור]

לצורך נוחות בלבד, במקום:

מאמרים מומלצים : פוסט מודרניזם ליברליזםאפליית נשים סרבנות ניו דיל עבודה דילמת האסיר שיח תעמולה כלל הברזל של האוליגרכיה

תעשי הפרדה בין הנושאים:

מאמרים מומלצים : פוסט מודרניזם - ליברליזם - אפליית נשים - סרבנות - ניו דיל - עבודה - דילמת האסיר - שיח - תעמולה - כלל הברזל של האוליגרכיה

הערות יתקבלו בברכה[עריכת קוד מקור]

עם הערכים אני חושבת שסיימתי, יש הערות לשיפור הפורטל? דורית 22:34, 25 נוב' 2004 (UTC)

היי דורית, עיצבת פורטל לתפארת! ברכות על המעשה החשוב, המבורך והמאד מאד מוצלח! רק הערה קטנטונת: בולט מאד בעיני חסרונם של מאמרים שיפנו לאדמונד ברק או לשמרנות בפורטל. אין אזכור אליהם לא בתחום הכללי של מדעי החברה, לא בזה של מדע המדינה ולא בזה של סוציולוגיה. כידוע לך, שמרנות היא אידיאולוגיה פוליטית מובילה ומרכזית בעולם בו אנו חיים ובישראל בפרט ואני חושב שיש מקום להזכיר את האידיאולוגיה או את יוצרה המקורי, הלא הוא אדמונד ברק, בפורטל של מדעי החברה, כאשר אני משאיר את המיקום המדויק לבחירתך.
מלבד זאת - כל הכבוד ואני שמח על החלטתך להוסיף ולתרום לויקי. כולנו מרוויחים מכך. SHIMONSHA 06:23, 26 נוב' 2004 (UTC)
תודה:). ותיקנתי, הוספתי את ברק לתיאורטיקנים במדע המדינה, ואת שמרנות למושגים. הם אינם מפורטים מספיק (לצערנו) כדי להיות מומלצים, ואינם לדעתי צריכים להכלל בסוציו'. אני מקווה שזה פותר את הבעיה. דורית 09:50, 26 נוב' 2004 (UTC)
איך מוחקים ערך? פשוט מוחקים את זה מארגז החול שלי?
מה זאת אומרת? מה את רוצה למחוק? SHIMONSHA 10:22, 26 נוב' 2004 (UTC)

את זה - משתמש:דורית/ארגז חול/פורטל מדעי החברה


תקשורת: בין חיות?! והניסוח רע.

צודק לחלוטין, אבל ככה זה מופיע בהתחלת המאמר. ננסה לשנות גם את זה דורית 10:05, 29 נוב' 2004 (UTC).

בקשה[עריכת קוד מקור]

דורית: חסרה לי מאד קטגוריית "לימודי נשים/מגדר". מי כמוך יודעת (כסוציולוגית?) עד כמה התחום מרכזי במדעי החברה בכלל בימינו, עד כמה מרחיקות לכת השפעותיו המתודולוגיות, וכו'. היום התחום מוכר בכל מוסדות המחקר, מרמת תוכנית אינטרדיס' ועד מכון/מחלקה ממש.

קיטורים[עריכת קוד מקור]

ההבחנה בין סוצ' ואנתרופ' בעייתית. לפי ידיעתי המסכנה בעניין היא עומדת במרכז הביקורת הפוסט-קולוניאלית על משבר הייצוג, וכו'. (ולכן) ההפרדה היא נורמה שעברה מן העולם: ראוי לעקוב אחר החלוקה המקובלת באקדמיה (למעט סיבה טובה יותר). הנורמליזציה שמשתמעת מן החלוקה הנכחית בפורטל מעיקה עלי -- כלומר ההשלכות הפוליטיות שלה. (הכל פוליטיקה, כמובן: אני פמיניסט רדיקלי.)

עדיף למנות תאוריות מאשר תאורטיקנים (death of the author?(: סטרוקטורליזם, ופוסט-ס', פ-קולוניאליזם, פ-מודרניזם, פ-מרקסיזם...

למה אין הפניות לשפות אחרות? אתנוצנטריזם?

ובכלל דורית -- תודה! אין כמוך!

אז ראשית תודה, וגם לי יש בקשה - למה שלא תירשם? שנית, אכן, סוציולוגית בעוונותיי הרבים. לגבי מגדר, בהחלט התלבטתי, גם באשר לתיאוריות, אבל הפורטל של מד"ח צריך לשקף רק חלק מהערכים הסוציולוגים, בעיקר מכיוון שיש לנו פורטל לסוציולוגיה. לכן מגדר מופיע כמושג. שנית, לגבי אנתרופולוגיה, הטענה שלך במקום, אבל השאלה היא אילו אקדמיות אתה מסתכל. ישנן אקדמיות בחו"ל שהשקשר בין סוציו' ואנתרופו' הוא רופף יחסית ולא תמיד מחברים ביניהם (לפחות לפי מישהי שהכרתי בעבר ולמדה אנתרופ' בארה"ב). בנוסף, בעוד שלנו החלוקה והמושגים נראים ברורים, רוב קוראי הויקיפדיה אינם סוציולוגים מקצועיים. בברכה, דורית 10:11, 29 נוב' 2004 (UTC).

אני חושב שההשפעה של משבר הייצוג לא הייתה ביטול האבחנה בין סוציולוגיה לאנתרופולוגיה אלא שינוי שלה. למרות שקצת קשה לנסח את ההבדל בין הדיסציפלינות היום, זה עדיין אפשרי, במיוחד אם מתמקדים במישור המתודולוגי (תצפית משתתפת). נדב 10:40, 29 נוב' 2004 (UTC)

יחב"ל[עריכת קוד מקור]

מה עם יחסים בין לאומיים זהו נושא בפני עצמו, חשיבותו גדולה במיוחד לישראל

אומנם מדובר בנושא חשוב, ואתה מוזמן כמובן לתרום ולהרחיבו, אך הוא מסווג כחלק ממדע המדינה, ומופיע כתת תחום בפורטל:מדע המדינה. בברכה, דורית 12:29, 29 אוגוסט 2005 (UTC)
ראיתי שעידו הוסיף אותו גם לפה. יתכן שיש טעם להשאיר אזכור כלשהו גם בפורטל זה. גילגמש שיחה 12:31, 29 אוגוסט 2005 (UTC)
לא. זה הולך לפי הפורטלים ולא יכול להיות מוזכר כתחום בפני עצמו ב"מהם מדעי החברה". כל מי שמבין בתחום ידע לחפש את זה במדע המדינה. אחרת, למה דווקא יחב"ל? בוא נוסיף את כל שלל הקטגוריות, ואין צורך בפורטלי משנה. דורית 12:34, 29 אוגוסט 2005 (UTC)
בסדר, אז תוציאי את זה. גילגמש שיחה 13:01, 29 אוגוסט 2005 (UTC)
הוצאתי עוד לפני השיחה הנ"ל. דורית 13:59, 29 אוגוסט 2005 (UTC)

עיצוב מחדש[עריכת קוד מקור]

אני מעוניין לבצע עיצוב מחדש אבל דורית מתנגדת בתוקף. האם יש כאן עוד מישהו שחושב שהעיצוב שאני מעוניין לעשות עדיף על עיצוב הנוכחי? דוגמאות לעיצוב שאני מעוניין לבצע ניתן למצוא כאן. תודה, Yonidebest Ω Talk 13:02, 4 מרץ 2006 (UTC)

למה אתה מעוות את דברי? לא אמרתי שאני מתנגדת בתוקף, אמרתי שאני רוצה לראות לפני שאתה משנה. אבל לך כנראה חשוב להתווכח רק לאחר מעשה במקום לדון לפני. קשה לעשות זאת בארגז החול? וחלק מהשינויים שביצעת בפורטלים האחרים לא היו לרוחי (הידעת, תמונה נבחרת וכו'). דורית 13:05, 4 מרץ 2006 (UTC)
אני בעד, מה שכן עברתי על כל הערים ויש רווח מעצבן משמאל ל"תמונה נבחרת", יש למצוא לזה פתרון. עד עכשיו חשבתי שזה רק בפורטלים בודדים. צהוב עולה 13:04, 4 מרץ 2006 (UTC)
גם בעד. אי אפשר להשוות בין העיצוב החדש לנוכחי. בברכה, אסף 13:08, 4 מרץ 2006 (UTC).
אני לא רואה ברווח רווח מעצבן. גדול הרווח ישתנה על פי גודל התמונות והטקסט, והוא משתנה מרזולוציה לרזולוציה. Yonidebest Ω Talk 13:15, 4 מרץ 2006 (UTC)
אה רגע, אני לא בטוח שאנחנו מדברים על אותו רווח. על איזה רווח את מדבר? משמאל לתמונה נבחרת? אין רווח... Yonidebest Ω Talk 13:17, 4 מרץ 2006 (UTC)
מסתבר אנחנו כן מדברים על אותו רווח, זה רווח דינמי, הוא משתנה מרזולוציה לרזולוציה, שים לב שגם לעמוד הראשי יש רווח כזה (מימין לחדשות ואקטואליה) ברזולוציית 800X600. בברכה, Yonidebest Ω Talk 19:54, 4 מרץ 2006 (UTC)

יוני זה מאוד יפה ואני בעד, רק הצעת שיפור קטנה - כשצבע המסגרות כהה כדאי לבחור צבע אחר למילה "ערוך" מצד שמאל כי לא רואים אותה (ובטעות אפשר לחשוב שאי אפשר לשנות את הערכים או התמונות שנבחרו ;-)). אסתר 20:59, 4 מרץ 2006 (UTC)

אחרי שאני מעצב מחדש את כל הפורטלים את נזכרת ברעיון הזה? :-) אדוק מה אוכל לעשות... בכל מקרה, סיימתי לעצב את הפורטל הזה. Yonidebest Ω Talk 20:28, 7 מרץ 2006 (UTC)
אחלה, אפשר באדום, בכל זאת - שמאלנים כולם :) דורית 20:48, 7 מרץ 2006 (UTC)

פילוסופיה של המדע???[עריכת קוד מקור]

מה הקשר למדעי החברה?

הקמת ויקי-ארגוני[עריכת קוד מקור]

שלום, בימים אלו אני משדרגת את אתר האינטרנט של בית לוחמי הגטאות- מוזאון שואה ומרכז חינוכי ומחקרי. אשמח לדעת כיצד ניתן לקדם את העניין ומול מי? (אני מנהלת השיווק של העמותה)

בתודה

ערכים מומלצים[עריכת קוד מקור]

לא ברור לי כיצד נבחרו שישה ערכים מתוך העשרות שיש במדעי החברה בוויקיפדיה (ניתן לראות בפורטל:ערכים מומלצים). אשמח להסבר. יואב נכטיילרשיחה 20:51, 4 בספטמבר 2014 (IDT)