שלגייה והצייד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שלגייה והצייד
Snow White and the Huntsman
כרזת הסרט
כרזת הסרט
מבוסס על שלגיה מסיפורם של האחים גרים
בימוי רופרט סנדרס עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי סם מרסר
פלאק פאטל
ג'ו רות
תסריט תסריט:
אוון דוהרטי, ג'ון לי הנקוק
סיפור:
חוסיין אמיני
עריכה קונרד באף
ניל סמית
שחקנים ראשיים קריסטן סטיוארט
שרליז ת'רון
כריס המסוורת'
מוזיקה ג'יימס ניוטון הווארד עריכת הנתון בוויקינתונים
צילום קונרד באף ה-IV עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הברית
חברת הפקה סרטי יוניברסל, ג'ו רות' עריכת הנתון בוויקינתונים
חברה מפיצה סרטי יוניברסל
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 26 ביולי 2012
משך הקרנה 127 דק' עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת הסרט אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה סרט פנטזיה, סרט דרמה, סרט פעולה עריכת הנתון בוויקינתונים
תקציב 170 מיליון דולר
הכנסות 396,592,829 דולר (24 באפריל 2017)
הכנסות באתר מוג'ו snowwhiteandthehuntsman
סרט הבא הצייד: מלחמת החורף עריכת הנתון בוויקינתונים
האתר הרשמי
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

שלגייה והציידאנגלית: Snow White and the Huntsman) הוא סרט פנטזיה אמריקאי משנת 2012, המבוסס באופן רופף על המעשייה באותו שם של האחים גרים. הסרט בוים על ידי רופרט סנדרס ומככבים בו קריסטן סטיוארט, כריס המסוורת' ושרליז ת'רון. עלילת הסרט מציגה שינויים מעלילת המעשייה המקורית, אך שומרת על קו העלילה העיקרי שלה. בסרט מסופר על מלכה רעה (ת'רון), שרוצה להיות היפה בנשים אך בסרט זה המניע שלה הוא לא היופי עצמו אלא צבירת כוח (מסע נקם בכל הגברים על משפחתה שנרצחה, לטעמה הגברים מנצלים נשים ורק יופייה יכול להציל אותה. מה שמראה את השקפת הוליווד "אין אנשים רעים יש אנשים שרע להם") אך שלגיה (סטיוארט) יפה ממנה והמלכה מנסה לחסל אותה. בסרט הורחב תפקידו של הצייד (המסוורת') למאהב של שלגייה.

הסרט יצא לבתי הקולנוע בארצות הברית ב-26 ביולי 2012, גרף בסוף השבוע הראשון 4.5 מיליון דולר והיה לשובר קופות בארצות הברית.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלכת הממלכה ביקשה כי ייוולד לה תינוק שעורו יהיה לבן כשלג, שפתיו אדומות כדם ושערו שחור כפחם. ואכן נולדה לה בת והיא קראה לה שלגייה (קריסטן סטיוארט). כאשר שלגייה הגיעה לגיל 10 מתה אמה ממחלה ולבו של המלך נשבר. באחד מן הקרבות בהם השתתף המלך מצאו הוא וחייליו שבויה של צבא האויב, רוונה, והצילו אותה. המלך שנדהם מיופייה שכח את כאבו והתחתן איתה למחרת. לאחר החתונה הרגה רוונה (שרליז ת'רון) את המלך והשתלטה על הממלכה בעזרת צבא אופל שנענה לפקודתה. הדוכס ובנו שהיו נאמנים למלך הצליחו לברוח מן הארמון, אך שלגייה נשבתה ונכלאה במגדל. גם בסיפור זה יש מראה קסומה שאומרת למלכה אם היא היפה בנשים. כששלגייה מגיעה לבגרות יופייה עולה על יופייה של המלכה וכתוצאה מכך המלכה נחלשת, המלכה מגלה ששלגייה נהייתה יפה ממנה ושאם לא תהרוג אותה ותוציא את ליבה היא תמות. שלגייה מצליחה לברוח אל היער האפל, שם אין למלכה כוחות. המלכה שולחת את הצייד (כריס המסוורת') שמכיר את היער האפל להביא את שלגייה אך לא מגלה לו למה שלגייה חשובה. היא מבטיחה לו שבתמורה תחזיר את אשתו מן המתים. הצייד שיוצא לחפש את שלגייה מגלה שהמלכה שיקרה לו ושאין ביכולתה להחזיר אנשים מן המתים ובמקום זאת נהייה המורה ובן הברית של שלגייה. שניהם מתחילים במסע להשיב לידי שלגייה את הממלכה. הם מצליחים להגיע לדוכס בעזרת הנסיך ויליאם ושבעת הגמדים ויוצאים עם צבא הדוכס לכבוש את הממלכה.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשהמלכה אלינור מסתכלת על ורד מלבלב בחורף, היא דוקרת את אצבעה על אחד הקוצים. שלוש טיפות דם נופלות על הקרקע המושלגת, והמלכה מבקשת בת לבנה כשלג, עם שפתיים אדומות כדם, שיער שחור ככנפי עורב ולב חזק כמו הורד. היא יולדת את בתה, שלגייה (קריסטן סטיוארט), אך כששלגייה מגיעה לגיל עשר המלכה חולה ומתה. לאחר מותה, אביה של שלגיה (המלך מגנוס) וצבאו נלחמים נגד צבא אפל פולש של חיילי זכוכית.

כשהם מחלצים שבויה של צבא האויב בשם רוונה (שרליז ת'רון), המלך מוקסם מיופייה ונישא לה למחרת.

רוונה היא למעשה מכשפת חזקה ומנהיגת הצבא האפל. ביום החתונה של רוונה והמלך, הוא רוצה לקיים איתה יחסים במיטה. רוונה מתוודה ואומרת שהיה פעם מלך בדיוק כמו מגנוס שהרס אותה. היא מכריזה שהיא לא יכולה להיות מלכה חלשה והורגת את מגנוס, במטרה לקחת את הכס והשלטון לעצמה בלבד.

רוונה מכניסה את אחיה לממלכה ומצווה להרוג את כל אנשי הטירה, פרט לשלגייה, אותה היא מצווה לנעול אם תהיה שימושית יום אחד בשל מעמדה. חבר הילדות של שלגייה, ויליאם, ואביו, הדוכס האמונד, נמלטים מהטירה אבל לא מסוגלים לחלץ אותה, והיא נתפסת על ידי פין, אחיה של רוונה, וננעלת במגדל הצפוני של הטירה למשך שנים.

תחת שלטונה של המלכה רוונה, הממלכה נהרסת. רוונה שואבת את הצעירוּת מנשים צעירות כדי לשמר כישוף שהוטל עליה בילדותה ומאפשר לה לשמור על יופייה הצעיר. כששלגיה מתבגרת, המלכה רוונה לומדת מהמראה הקסומה שלה, שנהגה עד לאותו יום להגיד שרוונה היא היפה בנשים, שבתה החורגת שלגייה עברה אותה ביופייה ומיועדת להביס אותה אלא אם רוונה תשיג את לבה של שלגייה, ואז תוכל לחיות לנצח.

המלכה רוונה מצווה על פין להביא לה את לבה של שלגייה, אך שלגייה מצליחה לברוח ליער האפל, בו לרוונה אין כוח. המלכה עושה עסקה עם אריק הצייד (כריס המסוורת'), שהוא אלמן ושתיין, אך מכיר את היער האפל. לפי העסקה הוא ילכוד את שלגיה ובתמורה רוונה תחזיר את אשתו המתה לחיים. רוונה לא מגלה לצייד למה שלגייה חשובה כל כך.

הצייד מאתר את שלגייה, אבל כשפין חושף שלמלכה רוונה אין באמת את הכוח לעשות את מה שהבטיחה, הצייד נלחם בו ובאנשיו ושלגייה בורחת.

כשהצייד משיג אותה, היא מבטיחה לו זהב אם הוא ילווה אותה לטירה של הדוכס האמונד. בינתיים, פין אוסף קבוצת אנשים נוספת למצוא את שלגייה, והדוכס האמונד ובנו ויליאם מגלים שהיא בחיים. ויליאם עוזב את הטירה בעצמו כדי למצוא אותה, ומצטרף לקבוצה של פין כקשת.

הצייד ושלגייה עוזבים את היער האפל, שם היא מצילה את חייו בכך שהיא מצליחה להקסים טרול ענק שתקף אותם. הם מגיעים לכפר דיג שתושביו הן נשים שצילקו את עצמן כדי להציל את חייהן בכך ש"כיערו" את עצמן והפכו מיותרות לרוונה, שרוצה להשתמש ביופיין וצעירותן כדי להאריך את חייה ולהצעיר את עצמה ואת יופייה (כמו שהשתמשה באסירה בשם גרטה כששלגייה עדיין הייתה כלואה). בכפר, הצייד מגלה את זהותה האמיתית של שלגייה, ומשאיר אותה לטיפולן של הנשים. הוא חוזר זמן קצר לאחר מכן כשהוא רואה את הכפר נשרף על ידי אנשיו של פין.

שלגייה והצייד מתחמקים מהם ובסופו של דבר פוגשים קבוצה של שמונה גמדים בשם בית', מויר, קוורט, קול, דויר, גורט, ניון וגאס. מויר העיוור חוזה ששלגייה היא בתו של המלך לשעבר, והאדם היחיד שיכול להביס את רוונה ושלטונה.

כשהם עוברים במשכנן של הפיות, שלגייה פוגשת באייל קסום שסופר עליו רק באגדות, אך אז הקבוצה מותקפת על ידי פין ואנשיו. הצייד נלחם בפין ולבסוף הורג אותו, וויליאם חושף את עצמו ועוזר להביס את אנשיו של פין. גאס נהרג כשהוא מקריב את עצמו ונפגע מחץ שכוון לשלגייה. ויליאם מצטרף לקבוצה שממשיכה במסע לטירה של האמונד.

באמצע הדרך לטירה, המלכה רוונה מתחזה לוויליאם ומפתה את שלגייה לאכול תפוח מורעל, אך נאלצת לברוח כשהצייד וויליאם מגלים אותה. ויליאם מנשק את שלגייה, שאותה הוא מחשיב כמתה, ולא רואה דמעה שזולגת מאחת מעיניה. היא נלקחת לטירה של האמונד.

כששלגייה שוכבת על מיטה בטירת הדוכס, הצייד מביע את החרטה שלו על כך שלא הצליח להציל אותה, שמזכירה לו את אשתו המתה, שרה, ומנשק אותה, בלי לשים לב לדמעה שנייה שזולגת מעינה השנייה.

הכישוף נשבר, שלגייה מתעוררת והולכת לחצר, שם היא מכנסת את צבאו של הדוכס לצאת לכבוש את הממלכה ולצאת נגד המלכה רוונה. הגמדים מסתננים לטירה דרך תעלות הביוב ופותחים את השער, ובכך מאפשרים לצבאו של הדוכס להיכנס.

שלגייה מתעמתת עם המלכה רוונה, אך רוונה גוברת עליה. המלכה עומדת להרוג את שלגייה ולקחת את לבה, אך שלגייה משתמשת במהלך שלמדה מהצייד ופוצעת אנושות את המלכה רוונה, שהופכת לאישה זקנה כשהיא מתה, וצבאו של הדוכס האמונד מנצח.

כשהמלכה רוונה מובסת, הממלכה נהנית שוב משלום והרמוניה כששלגייה מוכתרת למלכה. ניצנים שמופיעים על הענפים הריקים מצביעים שהקסם של רוונה מת יחד איתה.

צוות השחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגמדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרט המשך[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – הצייד: מלחמת החורף

עקב ההצלחה הקופתית של הסרט, שהרוויח למעלה מ-300 מיליון דולר לעומת תקציב זעום של 170 מיליון דולר, תוכנן לצאת סרט המשך, אף הוא בבימויו של רופרט סאנדרס, אך עקב שערורייה במסגרתה הבמאי נחשד כי ניהל רומן עם קריסטין סטיוארט התוכנית לסרט המשך בוטלה ואף שתחילה ניסו האולפנים להוביל הפקה בדמות סרט המשך בכיכובו של כריס המסוורת' כצייד ללא סטיוארט לבסוף הכריזו אולפני יוניברסל כי אינם שוקדים על הפקת סרט המשך.

בשנת 2014 נודע שהאולפנים מעוניינים להוציא סרט המשך בכיכובה של סטיוארט, אך ללא הבמאי רופרט סאנדרס. לבסוף סטיוארט פרשה ולוהקו שחקנים אחרים, הצילומים לסרט ההמשך, הצייד: מלחמת החורף, החלו בסוף שנת 2014, והוא יצא לאקרנים בשנת 2016.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שלגייה והצייד בוויקישיתוף
"סדרת הצייד"
שלגייה והצייד הצייד: מלחמת החורף
כריס המסוורת'שרליז ת'רון קריסטן סטיוארט אמילי בלאנט