שלושים וחמישה במאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עטיפת הספר במהדורה עברית, בהוצאת "אחיאסף". האיור הוא של ולטר טריר

שׁלוֹ‏שִׁים וַחֲמִישָּׁ‏‏ה בְּ‏מַ‏אי אוֹ‏ דָּ‏‏נִי רוֹ‏כֵב אֶ‏ל הַ‏יָּ‏‏ם הַ‏דְּ‏רוֹ‏מִי (תרגום אלישבע קפלן, 1947) או שׁלוֹ‏שִׁים וַחֲמִישָּׁ‏‏ה בְּ‏מַ‏אי אוֹ‏ קוֹ‏נְרַ‏ד רוֹ‏כֵב אֶ‏ל הַ‏יָּ‏‏ם הַ‏דְּ‏רוֹ‏מִי (תרגום לעברית מיכאל דק, 2000) הוא ספר בדיוני של אריך קסטנר משנת 1931. הספר אויר על ידי המאייר ולטר טריר.

עלילת הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מספר על דני (קונרד), עליו הוטל לכתוב חיבור על הים הדרומי, שכן מאחר שהוא טוב בחשבון, "אין לו דמיון". דודו התמהוני סבוני (רינגלהוט) לוקח אותו לשם, בלוויית הסוס המדבר נגרו קבלו, דרך הארון שבביתו. דרכם לשם רצופה אתרים שונים ומשונים, כמו ארץ העצלנים שבה איש אינו עושה דבר למחייתו וכולם ניזונים מכדורים כדי לחסוך את הטירחה שבאכילה, העיר האוטומטית שבה שולטת טכנולוגיה עתידנית (אשר בזמן כתיבת הספר נחשבה למדע בדיוני כמו אדם שמדבר בטלפון שמוציא מכיסו בעל חיוג קולי), והעולם ההפוך, שבו "הכניסה חינם! ילדים בחצי המחיר!" ואת ההורים מחנכים הילדים בבית הספר. כל זאת עוד בטרם הגיעו לים הדרומי. מאחר שהכול מתרחש ב-35 במאי, דבר אינו מוזר בכך, כי ה-35 במאי הוא כידוע יום המועד לנסים ונפלאות.

בין ההומור האבסורדי של הספר משגר קסטנר רמיזות עוקצניות לכל עבר, ובכך מכניס את הספר למועדון ספרי הילדים דוגמת "הרפתקאות אליס בארץ הפלאות", שמבוגרים מוצאים בהם הנאה לא פחות מילדים.

תרגומים לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר תורגם לעברית בשנת 1947, ותורגם מחדש בשנת 2000. אחד ההבדלים הבולטים בין שני התרגומים הוא שמות הגיבורים. בעוד שבתרגום הראשון תורגמו גם השמות, הרי בתרגום השני הם נותרו במקורם הגרמני. גיבור הספר, הקרוי דני בתרגום הראשון, הוא קונרד בתרגום השני, ודודו, הדוד סבוני, הוא הדוד ראנגלהוט. התרגום השני נאמן יותר למקור, אך זאת במחיר רהיטות הקריאה של הקורא הצעיר[דרוש מקור].

חגיגות ה-35 במאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש החוגגים יום זה בעשיית מעשים בלתי שגרתיים ומוזרים. קבוצות אנרכיסטיות מציינות יום זה כיום מחאה על מה שהם מכנים "חוסר האנושיות והאפרוריות חסרת הנאה של החברה הקפיטליסטית". החגיגות מצוינות בתאריך 4 ביוני, שהוא היום ה-35 לחודש מאי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]