שרצים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: הערך אמור לדון במושג "שרץ", אך בפועל דן לאורכו במונח האנגלי "vermin".
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ארנבון בר - נחשב לשרץ על ידי רבים, בגלל הרס גידולי החווה

שרצים הם מזיקים שהפיצו מחלות או השמידו יבולים או בעלי חיים. מכיוון שהמונח מוגדר ביחס לפעילות אנושית, המינים הנכללים משתנים לפי האזור.

המונח נובע מהמילה הלטינית vermis (worm - תולעת), ובמקור שימש לפגית דמויתי תולעת של חרקים מסוימים, שרבים מהם שורצים מזון.[1] המונח שרץ נמצא במקורות מ-1530–1540.[2][3]

הגדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח "שרצים" מתייחס למגוון רחב של אורגניזמים, כולל מכרסמים, תיקנים, טרמיטים, פשפשים,[4] יתושים, חמוסים, מצנחים, סבלים, חולדות ולעיתים גם שועלים.

מבחינה היסטורית, במאה ה-16 וה-17, הביטוי שימש גם עכינוי גנאי הקשור לקבוצות אנשים שבדרך כלל נגועות בשרצים, כלומר קבצנים ונוודים, ובאופן כללי יותר עניים.[5]

מכרסמים וחרקים נושאי מחלות הם המקרים הרגילים, אך המונח מוחל גם על בעלי חיים גדולים יותר - במיוחד טורפים קטנים - בדרך כלל משום שהם צורכים משאבים שבני אדם רואים בהם, כמו בעלי חיים וגידולים. לדוגמה: ציפורים שאוכלות יבולי דגנים ופירות. העורב האמריקאי (Corvus brachyrhynchos), שנוא על ידי החקלאים בגלל מניעת יבול. יונים, שהוכנסו באופן נרחב בסביבות עירוניות, נחשבות לעיתים גם לשרצים. זנים מסוימים של נחשים וארכנידים עשויים להיחשב גם לשרצים.

הידרדרות האיזון[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל מין יכול להתפתח לשרצים אם יכנסו אותו לאזור שיש בו תנאי מחיה נוחים ומעט טורפים טבעיים. במקרים כאלה הם נתפסים כמין פולשני ובני אדם לעיתים קרובות בוחרים למלא את תפקיד הטורף כדי להגביל את הסכנה לסביבה. דוגמאות לשרצים כוללות עזים באיי גלאפגוס, ארנבים באוסטרליה או חתולים באיי הנסיך אדוארד. חולדות, עכברים ותיקנים הם שרצים עירוניים ופרבריים נפוצים.

הממלכה המאוחדת[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי "חוקי שרצים" של טיודור, יצורים רבים נתפסו כמתחרים על תוצרת הכפר, והפרסות שולמו על ידי הקהילה עבור פגריהם. הכרזת הדיה האדומה כשרץ הובילה לדעיכתה עד כדי הכחדה בבריטניה עד המאה ה -20. עם זאת, הדיה האדום הוחזר מאז לחלק גדול מסקוטלנד ולרוב אנגליה ווילס על ידי מיקומם הטרנספורטיבי של זוגות רבייה מאזורים אחרים באירופה.[6]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שרצים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Vermin". Merriam-Webster Online Dictionary. Britannica Publishing. בדיקה אחרונה ב-13 בדצמבר 2006. 
  2. ^ "Varmint definition". Dictionary.com. בדיקה אחרונה ב-5 בינואר 2012. Origin: 1530–40; var. of vermin 
  3. ^ "Vermint" cited in England in 1539, Oxford English Dictionary', 2nd ed
  4. ^ Phillipa Bellemore (נובמבר 2006). Tenants' Rights Manual: A Practical Guide to Renting in NSW. Federation Press. עמ' 66. ISBN 978-1-86287-557-9. 
  5. ^ Karen Raber (24 בספטמבר 2013). Animal Bodies, Renaissance Culture. University of Pennsylvania Press. עמ' 26–27. ISBN 978-0-8122-0859-7. 
  6. ^ McCarthy, Michael (23 במרץ 2007). "Book Review: Silent Field, By Roger Lovegrove: songbirds versus shotguns". The Independent. בדיקה אחרונה ב-7 ביולי 2009.