תולעים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המונח "תולעת" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו תולעת (פירושונים).
קריאת טבלת מיוןתולעים
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
קבוצה: רב תאיים אמיתיים
קבוצה: בילטריה
קבוצה: תולעים
שַׁרְשׁוּר אֲדָמָה
תולעת Geonemertes

תולעים הוא שמם העממי של מספר קבוצות בעלי חיים חסרי חוליות מקבוצת הבילטריה.

גוף התולעים מורכב משלוש רקמות: רקמת עור, רקמת עצב ורקמת מעי ורובם חסרות גפיים או כסות גוף וחסרי איברי חישה כמו עיניים, אוזניים ומחושים. רובם הם שוכני מים או רקבובית ומתרחקים מאזורים יבשים. רוב התולעים קטנות ממדים ואף מיקרוסקופיות אך הגדול בתולעים הטבעתיות - המין Microchaetus rappi מדרום אפריקה מגיע לאורך של 6.5 מטרים והגדולה שבמיני התולעים. תולעת שרוך הנעל, מגיעה לאורך מרבי של 55 מטרים - ארוכה יותר מלווייתן כחול והיא אחת החיות הארוכות בעולם.

התולעים ניזונות ממגוון מזונות, כשביניהן אוכלי בשר, אוכלי כל ואוכלי-צמחים. תולעים נוספות הן אוכלי נבלות, אוכלי רקבובית, מסנני פלנקטון ומוצצי דם ואף בכימוסינתזה עם חיידקים שוכני אוקיינוסים (למשל אצל המשפחה Siboglinidae). תולעים ידועות נוספות הם תולעים טפיליות, החיות בגוף מארח ומוצצות מדמו וחומרי מעיו ולעיתים גורמות למחלות קטלניות. מרבית תולעים אלה הם נמטודות ושרשורים.

בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתנ"ך מקובל לקרוא בשם "תולעת" לזחלים של מספר חרקים, נוסף על חיות מיתולוגיות כמו תולעת שני[1][2].

במספר סרטים מופיעות תולעים מפלצתיות גדולות אוכלות בשר, בין השאר בקינג קונג מ-2005, בסדרת האנימה "Guin Saga" (בו מופיעה לקטע קצר תולעת המוות המונגולית) ועוד. לדבר אין שחר במציאות, אך מבנה התולעים הטורפות מתבסס על מאפייני תולעים טורפות אמיתיות כמו הבוביט או התולעת הנכחדת אותויה.

טקסונומיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התולעים סווגו בעבר כקבוצה שכונתה "Vermes", בידי קארל לינאוס שבספרו, "סיסטמה נטורה" מ-1758 הוא מסווג את התולעים בתור קבוצה של חסרי חוליות שאינם פרוקי-רגליים וכולל איתם קבוצות נוספות שאינם תולעים כמו רכיכות, נבוביים, קווצי עור ואף אצות והרשימה שלו כלל לא דומה למיון התולעים הקיימות. מיני התולעים בספרו כונו "תולעי מעיים" והוא סבר שכולם ניזונות מבשר או גופות דגים.

החוקר ז'אן-בטיסט דה לאמארק תיקן את עבודתו של לינאוס בעבודה מ-1801 "Système des Animaux sans Vertebres", בה הוא רואה בתולעים שילוב של קווצי עור, סרטנאים, עכבישניים ותולעים טבעתיות ובספרו מ-1809 "Philosophie zoologique", סיווג 9 קבוצות של חסרי חוליות נפרדות כתולעים.

כיום התולעים הם קבוצה לא רשמית פוליפילטית, בה ידועים בעיקר 3 קבוצות גדולות: תולעים שטוחות, תולעים נימיות טפיליות ותולעים טבעתיות כמו השלשולים. קיימות עוד קבוצות בעלי דמיון ופרימיטיביות קרויות תולעים וישנם יצורים הקרויים תולעים, אף שאינם קשורים אל שאר התולעים אף במראם (למשל נדלים, מרבי רגליים, קמטניים וזחלי חרקים כמו תולעת משי ותולעת קמח).

המיון המדעי של התולעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המיון שלם, מלא ומעודכן לשנת 2004

הערה:

  • בשיטה המודרנית של המיון המדעי לא תמיד דרגת מיון מסוימת נכללת בדרגת המיון שמעליה. כלומר, סדרה של צמחים יכולה להיות כלולה במערכה ולא תהיה שייכת לאף מחלקה.
  • קבוצה היא דרגת מיון בדיוק כמו מערכה, מחלקה, סדרה ומשפחה, אך ללא שם מאפיין.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]