לדלג לתוכן

שש דרגות של הפרדה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המחשה גרפית של המושג. כל שתי נקודות בתרשים מחוברות ביניהן בעזרת לא יותר משישה קישורים.

שש דרגות של הפרדה הוא מושג בתפישה הפופולרית של מדעי החברה המתאר את הרעיון (נטול הבסיס העובדתי), לפיו כל שני אנשים בעולם מקושרים ביניהם על ידי חמישה אנשים אחרים לכל היותר. זהו מקרה פרטי של תופעת העולם הקטן - התופעה המשוערת שבעולם המודרני ישנה שרשרת קצרה של מתווכים המקשרת בין כל שני אנשים בעולם.

היסטוריה של המושג[עריכת קוד מקור | עריכה]

שרשראות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדי להדגים את העובדה שבני האדם כיום קרובים זה לזה יותר משהיו אי פעם, הציע חבר בקבוצה לערוך ניסוי. הוא הציע להתערב על כך שנוכל לנקוב בשמו של כל אחד ממיליארד וחצי תושבי כדור הארץ, ובאמצעות חמישה קשרים לכל היותר, שאחד מהם הוא מכיר באופן אישי, הוא יוכל למצוא קשר אל האדם שנבחר...
...העובד מכיר את מנהל המפעל, המכיר את פורד. פורד מיודד עם מנכ"ל ההוצאה לאור של הרסט, שהתיידד בשנה שעברה עם ארפד פסטור, מישהו שאני לא רק מכיר, אלא שלמיטב ידיעתי הוא אחד מחברי הטובים ביותר - ולכן אוכל לבקש ממנו לשלוח מברק באמצעות המנכ"ל אל פורד ולבקש ממנו לשוחח עם מנהל המפעל כדי שהעובד במפעל יכין לי במהירות מכונית מפני שאני מאוד זקוק לה

מתוך "שרשראות"

על פי אלברט ברבאשי, מקורו של המושג בסיפור הקצר "שרשראות" (הונגרית: Láncszemek) שנכתב על ידי פרידייש קארינתי, ופורסם בשנת 1929 בקובץ הסיפורים הקצרים שלו "הכול שונה" (הונגרית: Minden máskép van). גיבור הסיפור מעלה את הטענה שהוא יכול למצוא קשר לכל אחד מתושבי כדור הארץ, באמצעות שרשרת של חמישה מכרים לכל היותר. גיבור הסיפור מדגים את הטענה על ידי הבאת קשרים בינו לבין חתן פרס נובל, ולאחר שציין שקל יותר ליצור קשר עם אנשים מפורסמים, הוא מראה כיצד הוא יכול ליצור קשר עם עובד אקראי במפעל של פורד. הסיפור לא היה ידוע מחוץ לעולם דובר ההונגרית.

הניסוי של מילגרם[עריכת קוד מקור | עריכה]

שש דרגות ההפרדה התגלו מחדש בשנת 1967 באופן בלתי-תלוי על ידי סטנלי מילגרם, פרופסור באוניברסיטת ניו יורק, שהתפרסם בזכות ניסוי בפסיכולוגיה חברתית שערך, שבדק את גבולות הציות לסמכות.

מילגרם ביקש לבדוק בכמה אנשים יש צורך על מנת ליצור קשר בין כל שני אנשים בארצות הברית. כדי לבדוק זאת ביצע מילגרם את הניסוי הבא: ראשית בחר מילגרם שני אנשי יעד - אחד מהעיר שרון במסצ'וסטס, והשני מבוסטון. בשלב הבא הוא שלח 160 חבילות לתושבים אקראיים בויצ'יטה, קנזס ובאומהה, נברסקה וביקש מהם להשתתף במחקר. החבילות כללו תקציר של המחקר, מידע על אנשי היעד, גלויות, וסדרת הוראות.

ההוראות ביקשו מאנשים אליהם הגיעו הגלויות לשלוח גלוית מעקב להרווארד כדי לעקוב אחר החבילות, ולנסות לקרב את החבילה לאנשי היעד באופן הבא: אם האדם שקיבל את הגלויה מכיר את איש היעד באופן אישי, עליו לשלוח לו את החבילה ישירות. אחרת, עליו לשלוח את החבילה לאדם שיש לו עמו היכרות אישית, ושלדעתו הוא יוכל לקרב את החבילה לאיש היעד.

האמונה המקורית הייתה שעשויים להידרש מאות אנשים כדי להעביר את החבילות, ושיש לניסוי סיכויי הצלחה נמוכים, כי מספיק רק אדם אחד שלא ישתף פעולה כדי לשבור את השרשרת. רבה הייתה הפתעתו של מילגרם כאשר בתוך ימים אחדים כבר הגיעה חבילה אחת ליעדה, כשהיא עוברת דרך שני אנשי-קשר בלבד. בסופו של דבר הגיעו 42 מהחבילות ליעדיהן. באמצעות גלויות המעקב ידע מילגרם כמה אנשים דרושים היו כדי להעביר את החבילות. כך הוא מצא שהמספר החציוני של המתווכים שנדרשו כדי להעביר את החבילות ליעדיהן הוא 5.5, ובמעוגל - "שש דרגות של הפרדה".

פרסום[עריכת קוד מקור | עריכה]

"כל בני האדם על פני כדור הארץ נפרדים זה מזה על ידי שישה אנשים בלבד. שש דרגות של הפרדה. בינינו ובין כל אדם אחר על פני הכדור. נשיא ארצות הברית. גונדולייר בוונציה... לא רק השמות הגדולים. כולם. יליד ביערות הגשם. תושב טיירה דל פואגו. אסקימואי. אני קשורה אל כל אחד על פני כדור הארץ באמצעות שרשרת של שישה אנשים. זו מחשבה מעמיקה מאוד... איך כל אדם הוא דלת חדשה שנפתחת אל עולמות אחרים."

לפי תומאס בלאס, פסיכולוג חברתי שחקר את עבודותיו של מילגרם, מילגרם עצמו מעולם לא השתמש במושג "שש דרגות של הפרדה". את הפופולריות העצומה של המושג הוא חב למחזה "שש דרגות של הפרדה" של ג'ון גווייר, שהיה כה פופולרי עד שהופקה עבורו גם גרסה קולנועית. הרעיון מופיע גם בסדרת הטלוויזיה האמריקאית "שש דרגות" (Six Degrees), המפגישה בין שישה זרים בניו יורק.

כמו כן ישנו הבדל בין האוכלוסיות שבהן קיימות שש הדרגות: בעוד שבניסוי של מילגרם שש דרגות ההפרדה היו בין תושבי ארצות הברית, בגרסה של גווייר (כמו גם אצל קארינתי) שש הדרגות מתייחסות לעולם כולו. בנוסף, האמונה הפופולרית גורסת שיש צורך בחמישה אנשים לכל היותר, בעוד שבניסוי של מילגרם היה זה רק המספר החציוני של אנשים שיש בהם צורך, ובמקרה מסוים יכול להיות שיידרשו הרבה יותר מתווכים.

שש דרגות של הפרדה ברשתות חברתיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Facebook[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2011, על פי מחקר[1] של אנשי הרשת החברתית Facebook, נמצא כי 99 אחוז מהמשתמשים אכן מקושרים זה עם זה דרך שרשרת של לא יותר מ-5 משתמשים אחרים.

ממצא נוסף הראה כי 92 אחוז מכלל המשתמשים מקושרים זה לזה דרך לא יותר מ-4 משתמשים אחרים, מה שמביא את המרחק הממוצע בין כל זוג משתמשים ברשת החברתית לכדי 4.74 דרגות של הפרדה בלבד, זאת לעומת 5.28 דרגות של הפרדה בשנת 2008.

את המחקר ערכה פייסבוק על 721 מיליון ממשתמשיה הפעילים, ולשם כך בחנה מעל 68 מיליארד קשרים חברתיים שקיימים ביניהם. מדובר במחקר נרחב המקיף מעל 10 אחוזים מאוכלוסיית העולם.

בשנת 2016 ערכה הרשת החברתית מחקר[2] נוסף על מספר כפול של משתמשים, וממנו עלה כי המרחק הממוצע בין כל זוג משתמשים עומד על 3.57 דרגות של הפרדה.

LinkedIn[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרשת החברתית LinkedIn מאפשרת למשתמשיה לאתר את מספר דרגות ההפרדה בין משתמשים שונים. כלומר, ניתן לראות כמה דרגות יש בין הפרט לבין משתמש אחר שהוא מעוניין ליצור איתו קשר.

Twitter[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי ניתוח 5.2 מיליארד קשרים ברשת חברתית Twitter, המרחק הממוצע בין הרשומים בה הוא 4.67 משתמשים. כ-50% מהמשתמשים ב-Twitter רחוקים זה מזה ב-4 דרגות בלבד.[3]

ההבדל בין דרגות ההפרדה ברשתות החברתיות שצוינו כאן (פייסבוק וכדומה) לבין דרגות ההפרדה שעלו בניסוי של מילגרם הוא שברשתות החברתיות נבדקו מספר דרגות ההפרדה בטופולוגיית הרשת (כלומר, בין חברים ברשת שמהווים קשרים יציבים ברשת), לבין דרגות ההפרדה של זרימה ברשת (כלומר, קשרים פחות יציבים) שזה הניסוי שביצע מילגרם.[4]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]