תוכנית פלאגשיפ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תוכנית פלאגשיפאנגלית: Flagship Program) היא תוכנית של נאס"א לחקר מערכת השמש. תוכנית זו היא הגדולה והיקרה ביותר מבין שלוש תוכניות המחקר של נאס"א לחקר מערכת השמש- השניים האחרים הם תוכנית דיסקברי (הזולה) ותוכנית הגבולות החדשים (עלות בינונית).

לפי נאס"א, טווח המחירים של משימות בתוכנית פלאגשיפ נעה בין 2 מיליארד דולר ל-3 מיליארד דולר. משימות התוכנית הן קריטיות על מנת לאפשר לבני אדם להגיע ולחקור כוכבי לכת אחרים במערכת השמש. משימות פלאגשיפ יכולות לכלול משימות מורכבות אל אטמוספירת וקרקע נוגה, טיטאן, אירופה, נפטון וירחו טריטון.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכנית פלאגשיפ כוללת בתוכה את המשימות Mars Science Laboratory, קאסיני, גלילאו ווויאג'ר. תוכנית וויאג'ר מסמנת את המעבר מתוכנית החלל הבלתי מאוישת של נאס"א, שמומנו ואורגנו כמשימות מקושרות אל מטרה ספציפית כמו גשושיות מרינר, נחתות ויקינג, גשושיות פיוניר, נחתות סרוויור, לווייני ריינג'ר ועוד, לעומת תוכנית המחקר המודרנית שכוללת חלליות פלאגשיפ. בתחילת שנות ה-90, נאס"א החליטה שבמקום משימות בגישה ישירה אל מטרה כלשהי, רעיונות למשימות יתחרו ביניהם. התחרויות יהיו בשלוש קטגוריות: דיסקברי (משימות זולות), גבולות חדשים (עלות בינונית) ופלאגשיפ (עלות גבוהה). בעוד משימות דיסקברי וגבולות חדשים יהיו הצעות של גופים כמו אוניברסיטאות, מכוני מחקר, גופי ממשלה ועוד, תוכנית פלאגשיפ תושפע בראש ובראשונה מהחלטות נאס"א עצמה. עוד הבדל הוא שמשימות דיסקברי וגבולות חדשים יוצאים לדרכם כל תקופה מסוימת כך שמדענים ברחבי העולם יכולים להגיש תוכניות למועמדות בצורה מסודרת ומאורגנות יחסית, לעומתם, לתוכנית פלאגשיפ יש צורת ארגון שונה בכל משימה.

בעתיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

משימת פלאגשיפ הבאה תהיה ככל הנראה משימה להבאת דוגמאות קרקע ממאדים לכדור הארץ (Mars Sample Return Mission) כך לפי Planetary Decadal Survey.

משימה נוספת הנמצאת בתכנונים מוקדמים היא תוכנית משותפת של נאס"א וסוכנות החלל האירופאית לחקר כוכב הלכת צדק. התוכנית מכונה גם EJSM/Laplace והיא לא תשוגר לפני 2020. לפי נאס"א מטרת המשימה היא שליחת שתי גשושיות שיעבדו יחד כדי לבחון האם המערכת הג'וביאנית (צדק וירחיו) יכולים לשמש למגורים. הגשושיות קודם יבחנו את המערכת הג'וביאנית ואז יעברו לבדיקה קפדנית של שניים מירחיו של צדק - אירופה וגנימד.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]