תוכנית פלאגשיפ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

תוכנית פלאגשיפאנגלית: Flagship Program) היא תוכנית של נאס"א לחקר מערכת השמש. תוכנית זו היא הגדולה והיקרה ביותר מבין שלוש תוכניות המחקר של נאס"א לחקר מערכת השמש – השתיים האחרות הן תוכנית דיסקברי, הזולה, ותוכנית הגבולות החדשים, שעלותה בינונית.

לפי נאס"א, טווח המחירים של משימות בתוכנית פלאגשיפ נעה בין 2 מיליארד דולר ל־3 מיליארד דולר. משימות התוכנית הן קריטיות על מנת לאפשר לבני אדם להגיע ולחקור כוכבי לכת אחרים במערכת השמש. משימות פלאגשיפ יכולות לכלול משימות מורכבות אל אטמוספירת וקרקע נוגה, טיטאן, אירופה, נפטון וירחו טריטון.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכנית פלאגשיפ כוללת בתוכה את המשימות Mars Science Laboratory, קאסיני, גלילאו ווויאג'ר. תוכנית וויאג'ר מסמנת את המעבר מתוכנית החלל הבלתי מאוישת של נאס"א, שמומנו ואורגנו כמשימות מקושרות אל מטרה ספציפית כמו גשושיות מרינר, נחתות ויקינג, גשושיות פיוניר, נחתות סרוויור, לווייני ריינג'ר ועוד, לעומת תוכנית המחקר המודרנית שכוללת חלליות פלאגשיפ. בתחילת שנות ה־90, נאס"א החליטה שבמקום משימות בגישה ישירה אל מטרה כלשהי, רעיונות למשימות יתחרו ביניהם. התחרויות יהיו בשלוש קטגוריות: דיסקברי (משימות זולות), גבולות חדשים (עלות בינונית) ופלאגשיפ (עלות גבוהה). בעוד משימות דיסקברי וגבולות חדשים יהיו הצעות של גופים כמו אוניברסיטאות, מכוני מחקר, גופי ממשלה ועוד, תוכנית פלאגשיפ תושפע בראש ובראשונה מהחלטות נאס"א עצמה. עוד הבדל הוא שמשימות דיסקברי וגבולות חדשים יוצאים לדרכם כל תקופה מסוימת כך שמדענים ברחבי העולם יכולים להגיש תוכניות למועמדות בצורה מסודרת ומאורגנות יחסית, לעומתם, לתוכנית פלאגשיפ יש צורת ארגון שונה בכל משימה.

בעתיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

החטיבה למדעים פלנטריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מארס 2020 (באנגלית: Mars 2020 – "מאדים 2020") – פרסוורנס (באנגלית: Perseverance) – רובר רובוטי לחקירת המאדים המעוצב על פי הפלטפורמה של רובר קוריוסיטי (Curiosity Rover). הרובר מתוכנן לשיגור בתאריך יולי 2020 ולנחיתה על פני המאדים בתאריך פברואר 2021. מארס 2020 כולל התקן לקידוח באדמת מאדים בנוסף למסוק הנקרא מסוק מאדים (באנגלית: (Mars Helicopter Scout - MHS), המחובר לאגן הגחון של הרובר שתפקידו להנחות ולמפות את השטח לפני תנועת הרובר. המשימה מתוכננת על יד נאס"א.
  • קליפר אירופה (אנ') (באנגלית: Europa Clipper) – משימת גשושית מרובת יעפים לחקירת ירח אירופה של צדק. הגשושית בתכנונה של נאס"א, מיועדת לשיגור בשנת 2024 ועתידה לחקור את יעדה בשנים 2030–2031.
  • נחתת אירופה (אנ') (באנגלית: Europa Lander) – הצעה למשימת נחתת אסטרוביולוגית על הירח אירופה, שאם תקבל מימון לפיתוח ובניה, היא תשוגר בשנת 2025 ותשלים בכך את מחקרי משימת קליפר אירופה.

חטיבת אסטרופיזיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצעות קודמות למשימות בעתיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

משימת פלאגשיפ הבאה תהיה ככל הנראה משימת דגימת קרקע ממאדים לכדור הארץ (אנ') כך לפיPlanetary Decadal Survey.

משימה נוספת הנמצאת בתכנונים מוקדמים היא תוכנית משותפת של נאס"א וסוכנות החלל האירופאית לחקר צדק. התוכנית מכונה גם EJSM/Laplace (אנ') והיא לא תשוגר לפני 2020. לפי נאס"א מטרת המשימה היא שליחת שתי גשושיות שיעבדו יחד כדי לבחון האם הירחים הגליליאניים (ירחי צדק) עשויים לאפשר התפתחות חיים. הגשושיות קודם יבחנו את ארבעת הירחים הגליליאניים ואז יעברו לבדיקה קפדנית של שניים מירחיו של צדק – אירופה וגנימד.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתרים רשמיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתרי מדיה ועיתונות[עריכת קוד מקור | עריכה]