תוכנית פלאגשיפ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

תוכנית פלאגשיפאנגלית: Flagship Program) היא תוכנית של נאס"א לחקר מערכת השמש. תוכנית זו היא הגדולה והיקרה ביותר מבין שלוש תוכניות המחקר של נאס"א לחקר מערכת השמש – השתיים האחרות הן תוכנית דיסקברי, הזולה, ותוכנית הגבולות החדשים, שעלותה בינונית.

לפי נאס"א, טווח המחירים של משימות בתוכנית פלאגשיפ נעה בין 2 מיליארד דולר ל־3 מיליארד דולר. משימות התוכנית הן קריטיות על מנת לאפשר לבני אדם להגיע ולחקור כוכבי לכת אחרים במערכת השמש. משימות פלאגשיפ יכולות לכלול משימות מורכבות אל אטמוספירת וקרקע נוגה, טיטאן, אירופה, נפטון וירחו טריטון.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכנית פלאגשיפ כוללת בתוכה את המשימות Mars Science Laboratory, קאסיני, גלילאו ווויאג'ר. תוכנית וויאג'ר מסמנת את המעבר מתוכנית החלל הבלתי מאוישת של נאס"א, שמומנו ואורגנו כמשימות מקושרות אל מטרה ספציפית כמו גשושיות מרינר, נחתות ויקינג, גשושיות פיוניר, נחתות סרוויור, לווייני ריינג'ר ועוד, לעומת תוכנית המחקר המודרנית שכוללת חלליות פלאגשיפ. בתחילת שנות ה־90, נאס"א החליטה שבמקום משימות בגישה ישירה אל מטרה כלשהי, רעיונות למשימות יתחרו ביניהם. התחרויות יהיו בשלוש קטגוריות: דיסקברי (משימות זולות), גבולות חדשים (עלות בינונית) ופלאגשיפ (עלות גבוהה). בעוד משימות דיסקברי וגבולות חדשים יהיו הצעות של גופים כמו אוניברסיטאות, מכוני מחקר, גופי ממשלה ועוד, תוכנית פלאגשיפ תושפע בראש ובראשונה מהחלטות נאס"א עצמה. עוד הבדל הוא שמשימות דיסקברי וגבולות חדשים יוצאים לדרכם כל תקופה מסוימת כך שמדענים ברחבי העולם יכולים להגיש תוכניות למועמדות בצורה מסודרת ומאורגנות יחסית, לעומתם, לתוכנית פלאגשיפ יש צורת ארגון שונה בכל משימה.

בעתיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

החטיבה למדעים פלנטריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מארס 2020 (באנגלית: Mars 2020 – "מאדים 2020") – פרסווירנס (באנגלית: Perseverance) – רובר רובוטי לחקירת המאדים המעוצב על פי הפלטפורמה של רובר קוריוסיטי (Curiosity Rover). הרובר שוגר ביולי 2020 ונחת על פני המאדים בתאריך 18 בפברואר 2021. הרובר כולל התקן לקידוח באדמת מאדים בנוסף למסוק הנקרא אינג'ניואיטי, המחובר לאגן הגחון של הרובר ושתפקידו להנחות ולמפות את השטח לפני תנועת הרובר.
  • אירופה קליפר (גשושית) (אנ') (באנגלית: Europa Clipper) – משימת גשושית מרובת יעפים לחקירת ירח אירופה של צדק. הגשושית בתכנונה של נאס"א, מיועדת לשיגור בשנת 2024 ועתידה לחקור את יעדה בשנים 2030–2031.
  • נחתת אירופה (אנ') (באנגלית: Europa Lander) – הצעה למשימת נחתת אסטרוביולוגית על הירח אירופה, שאם תקבל מימון לפיתוח ובניה, תשוגר בשנת 2027 ותשלים בכך את מחקרי משימת קליפר אירופה.

חטיבת אסטרופיזיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצעות למשימות בעתיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

משימת פלאגשיפ הבאה תהיה ככל הנראה משימת החזרת דגימות ממאדים (אנ') (MSR), כך לפי סקר העשור באסטרונומיה ואסטרופיזיקה.

הצעות קודמות למשימות[עריכת קוד מקור | עריכה]

משימה נוספת הייתה תוכנית משותפת של נאס"א וסוכנות החלל האירופית לחקר כוכב הלכת צדק. התוכנית כונתה EJSM/Laplace (אנ') והייתה מתוכננת לשיגור בסביבות 2020. לפי נאס"א מטרת המשימה הייתה שליחת שתי גשושיות שיעבדו יחד כדי לבחון האם הירחים הגליליאניים (ירחי צדק) עשויים לאפשר התפתחות חיים. הגשושיות יועדו לבחון את ארבעת הירחים הגליליאניים ולאחר מכן לחקירה קפדנית של שניים מירחיו של צדק – אירופה וגנימד.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתרים רשמיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתרי מדיה ועיתונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Sarah Scoles, NASA Considers Its Next Flagship Space Telescope, scientificamerican.com, March 30, 2016
  2. ^ Jeff Foust, Astrophysics decadal survey recommends a program of flagship space telescopes, spacenews.com, November 4, 2021
  3. ^ Jeff Foust, Astro2020: A decadal survey that spans decades, spacenews.com, November 25, 2021