אוכלי בשר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: יש ערבוב בין טורפים ובין אוכלי בשר.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
Disambig RTL.svg המונח "קרניבור" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו קרניבור (פירושונים).
שלך שצד דג
האריה הוא טורף-על המתקיים רק מבשר - כשבעה קילוגרם ביום בממוצע. בתמונה אריה וגור ניזונים מבשר תאו אפריקני
צמחים טורפים כמו הדיוניאה מכונים ע"פ רוב גם כקרניבורים
להקה של קתרטסים ניזונה מפרה. הקתרטסים הם אוכלי בשר של נבלות.

אוכלי בשר או קרניבורים הוא שם כולל לכל היצורים הניזונים בעיקר או רק מאכילת בעלי חיים. זה אינו מונח טקסונומי. בלטינית אוכלי הבשר מכונים carnivores, מה שעלול לבלבל בינם לבין הסדרה טורפים (הנקראת carnivorans). מקורם של שני המושגים במילה הלטינית carno, שפירושה בשר. המונח אינו כולל רק ציידים קרניבורים אלא גם אוכלי נבלות, מוצצי דם, טפילי מזון וכדומה - מינים שניזונים מבלי להרוג את מזונם.

אוכלי הבשר השונים נחלקים ל-3 קבוצות עיקריות בנוגע לכמות הבשר שהם צורכים:

הגדרה ומאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש סוגים רבים של טורפים: טורפים אורבים, ציידים מהירים, ציידי סיבולת, אופורטוניסטים, בעלי פתיונות וכו'. חלק אוכלים מין טרף אחד ואחרים טורפים מגוון חיות. כשהטורף עצמו אינו יכול להיטרף הוא נקרא טורף על.

יש גם שיטות שונות לתפיסת הטרף והריגתו: ארס, הסוואה, מלכודת, ניבים וטפרים קטלניים, מארבים, מרדפים מתישים, להקות טורפים, שאיבה מהירה וכולי. עיניהם של חלק גדול ממיני הטורפים ממוקמות בקדמת הראש, מה שמאפשר התמקדות בטרף; זאת בניגוד למינים רבים של בעלי חיים נטרפים, שעיניהם ממוקמות בצדי הראש, מה שמאפשר שדה-ראייה גדול ככל האפשר המסייע בהבחנה בטורפים. גם חושים אחרים מחודדים יותר בקרב הטורפים מאשר אצל הנטרפים.

כמו אצל אוכלי הצמחים כך אצל טורפים מתפתח מרוץ חימוש שהטורף מנסה להרוג את טרפו והטרף משכלל את הגנותיו. כך לדוגמה במהלך האבולוציה האנטילוקפרה רצה מהר מאוד וטורפים אחרים כמו הברדלס האמריקני הגבירו את מהירותם עד שהברדלס נכחד בשל הגעת האדם ליבשת אמריקה, והיום אין טורפים שיכולים להשיג את האנטילוקפרה בשעת ריצתה ולכן למעשה אין לה טורפים. אותו הגורל נכון גם על בני אדם שהגיעו במהלך האבולוציה לפסגת שרשרת המזון.

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

היום ישנם מיני טורפים רבים: תנינאים, עופות דורסים למיניהם, עופות ימיים למינם, צפרדע, נחש, לטאה, כריש, דיונון, תמנון, עכבישאים, הרבה חרקים, כוכב ים, דגים שונים כמו המורנה, הטונה והשפמנון ורבים אחרים; קיימים יונקים טורפים שאינם משתייכים לסדרת הטורפים. למשל: הקטלן ועוד לווייתנים, עטלפי חרקים, החדף והאופוסום. צמחים אשר טורפים חרקים מכונים אף הם לפי רוב ההגדרות "טורפים".

סוגים של אוכלי בשר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]