תיאור משאב וגישה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תיאור משאב וגישה (Resource Description and Access - RDA) הוא תקן לקטלוג המספק הוראות וקווים מנחים לביטוי נתונים למטרת תיאור משאב וגילוי. הוא יועד לשימוש בספריות ומוסדות תרבות אחרים כמו מוזיאונים וארכיונים. RDA הוא היורש של כללי הקטלוג האנגלו-אמריקאים, מהדורה ב' שהוא התקן הנוכחי לקטלוג המקובל בספריות. RDA שוחררה לראשונה ביוני 2010[1]. במרץ 2012 הודיעה ספריית הקונגרס שהיא תיישם את RDA במלואו עד ה-31 במרץ 2013. ספריות לאומיות נוספות כמו הספרייה הבריטית, הספרייה והארכיונים של קנדה, הספרייה הלאומית האוסטרלית והספרייה הלאומית הגרמנית מתכננות, גם הן, ליישם את RDA ב-2013[2]. הספרייה הלאומית התחילה לקטלג ב-RDA באפריל 2014.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

RDA עלה בכנס הבינלאומי על עקרונות ועתיד הפיתוח של AACR (International Conference on the Principles & Future Development of AACR) שהתקיים בטורונטו ב-1997[3]. די מהר הבינו שיש צורך בשינוי מהותי של AACR2, דבר שעודד אימוץ שם חדש למה שצפו שיהיה מהדורה שלישית של AACR.

ההבדל הראשוני בין RDA ו-AACR הוא מבני. RDA מאורגן ומבוסס על דרישות פונקציונליות לרשומות ביבליוגרפיות ‏(FRBR). עקרונות אלה מזהים גם את 'משימות המשתמש' (user tasks) שקטלוג ספרייה חייב לאפשר והיררכיה של הקשרים (relationships) בנתונים ביבליוגרפיים[4]. תיאורים שנוצרו תוך שימוש בהוראות של RDA מיועדות להיות תואמות לכל סכמת קידוד, כולל סביבות נתונים שמשתמשים בהן ברשומות קיימות, שנוצרו בכללי AACR2.

RDA יוצא לאור בשיתוף של איגוד הספריות האמריקאי, איגוד הספריות הקנדי והמוסד המוסמך של ספריות ומידענים (Chartered Institute of Library and Information Professionals) (CILIP) בבריטניה. ההוראות של RDA והקווים המנחים שלו נגישים דרך ערכת הכלים של RDA – אתר למנויים ובקלסר מודפס. האחזקה של RDA היא באחריות וועדת ההיגוי המשותפת לפיתוח RDA (Joint Steering Committee for the Development of RDA) – (JSC). הוועדה מורכבת מנציגים של איגוד הספריות האמריקאיות, הוועדה האוסטרלית לקטלוג, הספרייה הבריטית, הוועדה הקנדית לקטלוג, CILIP, הספרייה הלאומית הגרמנית וספריית הקונגרס[5].

התנגדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בארצות הברית הביעה קהילת המקטלגים הסתייגויות בקשר לתקן החדש, גם בנוגע להיגיון העסקי של RDA בזמן מיתון כלכלי וגם בקשר לערכן של המטרות המוצהרות[6]. מייקל גורמן, אחד ממחברי AACR2, היה קולני במיוחד בהתנגדותו לקווים המנחים החדשים, כשהוא טוען ש-RDA נכתב ומאורגן בצורה גרועה וכי התוכנית ל-RDA זנחה, ללא צורך, פרקטיקות קִטלוגיות מבוססות[7].

דו"ח וועדת התיאום לבדיקת RDA[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתגובה להתנגדויות שהועלו, ארגנו שלוש הספריות האמריקאיות הלאומיות (ספריית הקונגרס, הספרייה הלאומית לרפואה והספרייה הלאומית לחקלאות) בדיקה כלל ארצית של התקן החדש. ב-13 ביוני 2012 פרסמו ספריית הקונגרס, הספרייה הלאומית לרפואה והספרייה הלאומית לחקלאות את תוצאות הבדיקה שלהן[8]. הבדיקה העלתה ש-RDA ענתה במידה מסוימת על רוב המטרות שוועדת ההיגוי העמידה לקוד החדש ולא הצליחה לעמוד בחלק מן המטרות. וועדת ההיגוי הודתה שהם "נאבקו לבטא בבהירות היגיון עסקי ליישום RDA". עם זאת הדו"ח המליץ שיש לאמץ את RDA על ידי שלוש הספריות הלאומיות במידה ויהיו כמה שיפורים שיש לבצע[8]. התאריך המוקדם ביותר ליישום הוא ינואר 2013 משום שההסכמה הכללית שעלתה מניתוח הנתונים הראתה שבעוד שיש יתרונות ברורים ליישום RDA, הרי אי אפשר לממש יתרונות אלה בלי שינויים נוספים בנוהגי הקטלוג הנוכחיים, כולל פיתוח מחליף לתקני MARC[8][9].

קבלה בינלאומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

RDA פותח להיות תקן בינלאומי והוא תואם להצהרת עקרונות הקִטלוג הבינלאומיים (Statement of International Cataloguing Principles) שפורסמה על ידי איפל"א ב-2009. RDA גם תואם לתקנים בינלאומיים של הצגה וקידוד[4]. עלייתה של קבוצת האינטרס האירופית ל-RDA‏ (EURIG) והוספתה של הספרייה הלאומית הגרמנית כחברה בוועדת ההיגוי[10] סימן התעניינות ב-RDA מעבר לקהילת הספרנים דוברי האנגלית.

מילונים של RDA[עריכת קוד מקור | עריכה]

המילונים הראשונים של RDA פורסמו במערכת רישום פתוחה של מטא-דאטה באוגוסט 2011. יצירה ופרסום של צורות יציבות של יסודות ה-RDA ומילונים/מושגים מבוקרים גורם לנתונים שנוצרו ב-RDA להיות נגישים כנתונים מקושרים פתוחים למפתחי יישומים. אלאן דנסקין (Alan Danskin), יושב ראש וועדת ההיגוי המשותפת ב-2011 העיר: "מילוני RDA הם המרכיב היסודי ב-RDA, המקדמים תיאור עקבי וגילוי של משאבים ביבליוגרפיים. הוועדה מחויבת לפרסם ולתחזק את תוכן מילוני RDA המסונכרנים עם הטקסט של RDA כדי לתמוך בשימוש בהם על ידי קהילת תיאור המשאבים ומפתחי יישומי הרשת הסמנטית"[11].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Joint Steering Committee for Development of RDA. "RDA: Resource Description and Access - Background". Retrieved 28 March 2012.
 2. ^ Library of Congress. "Library of Congress Announces Its Long-Range RDA Training Plan". March 2, 2012. Retrieved 28 March 2012.
 3. ^ Joint Steering Committee for Development of RDA. International Conference on the Principles & Future Development of AACR.
 4. ^ 4.0 4.1 Oliver, Chris (2010). Introducing RDA: a guide to the basics. ALA Editions. p. 128. ISBN 978-0-8389-3594-1. 
 5. ^ Joint Steering Committee for Development of RDA. "Overview". Retrieved 28 March 2012.
 6. ^ Library of Congress Working Group on the Future of Bibliographic Control. "Testing Resource Description and Access (RDA)". Retrieved 31 January 2011. 
 7. ^ Gorman, Michael. "RDA: The coming cataloguing debacle". Retrieved 31 January 2011. 
 8. ^ 8.0 8.1 8.2 "Report and Recommendations of the U.S. RDA Test Coordinating Committee on the implementation of RDA—Resource Description & Access". Retrieved 15 June 2011. 
 9. ^ Library of Congress. "A Bibliographic Framework for the Digital Age". 31 October 2011. Retrieved 28 March 2012.
 10. ^ Joint Steering Committee for Development of RDA. "Outcomes of the Meeting of the Joint Steering Committee Held in Glasgow, Scotland, 1-4 November 2011". Retrieved 28 March 2012.
 11. ^ Joint Steering Committee for Development of RDA. "First RDA Vocabularies Published." 1 August 2011. Retrieved 28 March 2012.