ארכיון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "גנזך" מפנה לכאן. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו גנזך (פירושונים).

ארכיון או אַרכִיב הוא אוסף של מסמכים או המקום שבו שמור אוסף המסמכים. ארכיונים מורכבים ממסמכים אשר נוצרו במהלך חייו של אדם או ארגון. המסמכים יכולים להיות בצורות שונות: מסמכים כתובים על נייר, קובצי מחשב, הקלטות, תמונות, שרטוטים וכדומה. ארכיונים שונים מספריות בכך שהם לרוב מחזיקים במסמכים שלא ניתן להשיג במקום אחר, ברוב המקרים המסמכים מקוריים ולא העתקים.

מקור המילה ארכיון הוא ביוונית, שבה הייתה משמעותה ביתו של האַרכוֹן – בו היו מתורגמים ונשמרים מסמכים שנמצאו באחריותו. שורש המילה ארכיון ביוונית הוא "ארכה" (ἀρχή), שפירושה ראשיתי, קדום, פרימרי (כמו במילה ארכאולוגיה).

ארכיונים מאורגנים נוהלו כבר בסין העתיקה, יוון העתיקה ורומא העתיקה. בארכאולוגיה נמצאו מספר ארכיונים בעולם העתיק שמהווים אוצר בלום לחקר תרבויות עתיקות (ראו למשל ממשית).

בדרך כלל מחזיקים ארכיונים בעיקר חומר כתוב או מודפס אך ישנם ארכיונים המתמחים בסוגי מדיה אחרים. לדוגמה, הפונותיקה הלאומית היא ארכיון של הקלטות מוזיקה. באופן דומה, סינמטקים הם ארכיונים המשמרים סרטי קולנוע, גם באינטרנט ישנם ארכיונים, הם אתרים השומרים גרסאות ישנות של אתרי אינטרנט, וניתן לחפש בהם לפי שם אתר ותאריך.

בישראל פועל האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע המאגד תחתיו את כל עובדי הארכיון.

המועצה הבינלאומית לארכיונאות הוא ארגון בינלאומי המאגד 1,400 ארגונים ארכיוניים מ-190 מדינות.

סוגי ארכיונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מגדל הארכיונים של מחוזות צרפת בעיר רואן

יש שלושה סוגים של מוסדות המחזיקים בתעודות ומסמכים (כתובים, מצולמים, מוקלטים) ומכונים בתואר "ארכיון": ארכיון מנהלי, ארכיון אישי וארכיון תיעודי. הארכיון התיעודי אינו בדיוק ארכיון, ויש המעדיפים לכנותו בשם "אוסף".

  • ארכיון מנהלי נוצר בתהליך אורגני וטבעי כתוצאה מפעילות ארגון. המסמכים שבו נוצרו כתוצאה ממהלכים שנקט הארגון: החלטות שקיבל, מעשים שביצע, דו"חות שערך, מכתבים שהגיעו לידי אנשיו ושאנשיו הגיבו עליהם. החומר הארכיוני המצטבר בארכיון מנהלי משקף באופן האותנטי ביותר את תולדות הארגון. התעודות והמסמכים מתארים באופן נטול מתווכים ופניות את המעשים והאירועים שהיה מעורב בהם, כיוזם, שותף או מושפע.
  • ארכיון אישי הוא ארכיון מנהלי של אדם או משפחה. כארכיון המנהלי, גם הוא נולד בתהליך אורגני וטבעי כתוצאה מפעילות האיש (או בני המשפחה - במקרה של ארכיון משפחתי) מיום לידתו ועד לכתו לעולמו. בניגוד לארכיון מנהלי, שבו על פי רוב נשמרים כל המסמכים, בארכיון אישי ההצטברות היא סלקטיבית.
  • ארכיון תיעודי הוא אוסף של מסמכים (כתובים, מצולמים, מוקלטים) שנולד כתוצאה מהחלטה של יזם להקים יד וזכר לנושא כלשהו. הנושא יכול להיות אירוע (כגון השואה בארכיון יד ושם), אדם (ארכיון דוד בן-גוריון במדרשת שדה בוקר) או תופעה (כגון ארכיון לתולדות העם היהודי). החומרים הנאספים בו אינם משקפים פעילות של ארגון, אלא עדות וזכר לנושא שאת מורשתו ביקש יזם האוסף להנציח.

ארכיונים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם הארכיונים הגדולים בישראל נמנים גנזך המדינה, ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון ארכיון בית לוחמי הגטאות, הארכיון הציוני המרכזי, ארכיון השומר הצעיר יד יערי, ארכיון יד טבנקין ועוד.

ענף שירותי ארכיב[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעידן המודרני בישראל חלה התפתחות עם החלטתה של ממשלת ישראל להפריט את תחום שירותי הארכיב. החלטה זו התקבלה ביולי 1994 לאחר בחינה מדוקדקת בדבר האפשרות להעביר את הניירת והמסמכים של משרדי הממשלה ויחידות הסמך גם לחברות גניזה פרטיות. בעקבות ההחלטה הוקמו חברות ארכיב – או מגנזות תעשייתיות אשר שומרות ניירת ומסמכים אשר לא נמצא מקומם בארכיון הלאומי וכן חומרים של חברות פרטיות ואישים פרטיים אשר מצאו לנכון להעביר את החומר לניהול מקצועי בארכיב חיצוני. המגנזות התעשייתיות או חברות הארכיב בישראל הינם זרוע ביצוע ארוכה לצורך בדיקת איכות וסטנדרטיזציה של שמירת חומר היסטורי ולאומי וכן חומר מסחרי ופרטי. כיום קיימות מספר חברות ארכיב בשוק הפרטי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]