תיבת נגינה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מנגנון תיבת נגינה
תיבת נגינה קלאסית עם בלרינה

תיבת נגינה היא סוג של אוטומטון, המיועד להשמעת מנגינות.

לב מנגנון תיבת הנגינה הוא תוף מתכת עליו מוטבעים זיזים. התוף מסתובב כנגד שורת מפרטים העשויים בתבנית "מסרק" כאשר כל "שן" ב"מסרק" משמיעה בפריטה עליה גובה צליל אחר. לעיתים משולבים יחד עם המפרטים כלי הקשה זעירים כתופים או פעמונים.

סיבוב התוף נעשה על ידי קפיץ ספירלי הנמתח באמצעות מפתח ומשוחרר באופן מבוקר על ידי וסת צנטריפוגלי, על מנת שקצב הסיבוב יהיה אחיד. אפשרות אחרת לסיבוב התוף, במיוחד בתיבות גדולות-ממדים, היא באמצעות בוכנת-יד (מנואלה).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תיבות נגינה נוצרו על ידי שענים כבר במאה ה-18, הן לא עמדו בפני עצמן אלא היו משולבות בבובות מכניות. המפעל הראשון לייצור תיבות נגינה נפתח בשווייץ בשנת 1815 לאחר מכן נפתחו מפעלים בבוהמיה, בגרמניה ובצרפת.

סוגי תיבות נגינה שונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורקסטריון משולב בפסנתר.
מפעיל אורגן יד

תיבה קלאסית[עריכת קוד מקור | עריכה]

התיבה הקלאסית היא קופסה מקושטת שניתן להציב על שולחן. "מכסה התיבה שימש כמראה, כשהורם על צירו, אך אפשר היה לשבץ בו גם תמונה"[1]התוף מסתובב באמצעות קפיץ נמתח. הקפיץ משולב במעצור, הננעל כאשר מכסה התיבה סגור ומשחרר את הקפיץ כאשר המכסה נפתח. לעיתים משולבת בתיבה בובת-רקדנית על קפיץ גמיש, המסתובבת עם השמע המנגינה.

תיבות מרובות-תופים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתיבה מרובת תופים נמצאים בתוך התיבה מספר תופים ביניהם ניתן להחליף על ידי מוט המסיט את מסרק המפרטים מול התוף הרצוי.

בתיבת נגינה אוניברסלית ניתן להזין תופים שונים, הנמכרים בנפרד. כל תוף מנגן מנגינה אחרת.

בשווייץ הומצאה, בתחילת המאה ה-20, תיבת נגינה שחייבה הזנת מטבע על-מנת לבחור את התוף, גרסה מוקדמת למכונה להשמעת תקליטים, ג'וקבוקס (Jukebox).

תיבות נגינה ללא תוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים פותחו שיטות נוספות לנגינה אוטומטית ולהחלפה מהירה ונוחה של תופי הנגינה. כך פותחו תיבות בהן המנגינה הוטבעה על דיסקית מתכת (שהסתובבה במאונך ל"מסרק") או על גבי כרטיסים מנוקבים או סרטים מנוקבים מקרטון או ממתכת מרוקעת. בשיטה זו המסרק הומר ב"מברשת" שהסתובבה כנגד הכרטיס המנוקב.

תיבת נגינה נישאת[עריכת קוד מקור | עריכה]

תיבת נגינה גדולה, הנישאת ברצועות על כתפי אדם, המסובב את התוף באמצעות בוכנת-יד (מנואלה). תיבה כזו אינה מופעלת בדר-כלל באמצעות קפיץ. קולה של תיבה נישאת חזק והיא הייתה נפוצה בירידים ובחוצות ערים בראשית המאה ה-20.

סוג נוסף של תיבת נגינה נישאת הוא עוגב היד בו סיבוב התוף מפעיל מערכת שסתומים המזרימה אוויר ממפוח אל שורת צינורות מתכת בעלי אורך שונה, המשמיעים את הצלילים, בדומה לעקרון העוגב.

תיבת נגינה נישאת מסוג נוסף היא סוג של הארדי גארדי (Hurdy Gurdy) בה המפרטים פורטים על מערכת מיתרים.

שילוב עם פסנתר[עריכת קוד מקור | עריכה]

באמצע המאה ה-19 פותחה תיבת נגינה שבה התוף מסתובב בתוך פסנתר, כאשר זיזי המתכת מושכים את מיתרי הפסנתר והמנגינה מנוגנת על הפסנתר ללא פסנתרן.

אורקסטריון - שילוב כלי נגינה אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתיבות נגינה הנקראות "אורקסטריון" שולבו כלי מיתר עליהם פרטו זיזי התוף ואף כלי נשיפה שהיו מחוברים למפוח וזיזי התוף לחצו על המנענעים שלהם. לעיתים שולב אורקסטריון יחד עם פסנתר ליצירת צליל מלא יותר.

בתרבות ובספרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ תיבת נגינה, באתר ישראל היום
  2. ^ Netta - נטע – Cuckoo, נבדק ב-2021-08-13