Clash of Clans

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Clash of Clans
ClashofClans.png
תאריך הוצאה iOS:
2 באוגוסט 2012
אנדרואיד:
30 בספטמבר 2013
סוגה אסטרטגיה
פיתוח Supercell
פלטפורמות iOS, Android

Clash of Clansתעתיק לעברית: קלאש אוף קלאנס, מילולי: התנגשות השבטים) הוא משחק אסטרטגיה חינמי המיוצר ומתוחזק על ידי חברת Supercell דצמבר 2016.[1][2] למשחק יש גם ספין אוף בשם "קלאש רויאל".

מהלך המשחק וההתקפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כפר בעל בעל בניין עירייה ברמה 8

המשחק הוא משחק מרובה משתתפים, בו לכל שחקן יש כפר משלו. בכפר יש מבנים - כגון בניין עירייה (Town Hall), שהוא המבנה המרכזי בכפר ולבו של כל כפר, מחנה אימונים (Army Camp), מעבדה (Laboratory), מפעל שיקויים (Spell Factory) ועוד, ואמצעי הגנה - כגון תותחים (Cannon), מגדלי קשתיות (Archer Tower), הגנה אווירית (Air Defense), חומות (Walls) ועוד, אותם השחקן רוכש בזהב (Gold), בשיקויים (Elixir) ובשיקויים אפלים (Dark Elixir) (ניתן להשגה אם בניין העירייה שלך ברמה 7, לעומת שאר המשאבים שמשיגים אם בניין העירייה שלך ברמה 1). עליך להשתמש בחיילים (Troops) בצריפי האימונים (Barracks) כדי לתקוף כפרים של שחקנים אחרים מרחבי העולם - מהם גונבים זהב ושיקויים. בכל סיום של התקפה זוכה המנצח בגביעים (Trophies) הנלקחים מהמפסיד. לכל התקפה יש מספר גביעים מסוים קבוע מראש ומוצג בצד המסך. ניצחון בהתקפה מורכב משלושה כוכבים:

  1. כוכב אחד - קבלת שליש מכמות הגביעים: השמדת בית העירייה של היריב, או השמדת 50% ויותר מכלל המבנים בכפר מלבד בית העירייה.
  2. שני כוכבים - קבלת שני שלישים מכמות הגביעים: השמדת בית העירייה ו-50% מכלל המבנים בכפר.
  3. שלושה כוכבים - קבלת כל הגביעים האפשריים: השמדת כל מבני הכפר.

אם לא הושמד בית העירייה או 50% ממבני הכפר, השחקן מפסיד גביעים, שמספרם גם הוא קבוע מראש ומוצג בצד המסך. ככל שהשחקן נמצא בליגה גבוהה יותר, כך מספר הגביעים לכל ניצחון גבוה יותר, ולהפך.

כפי ששחקן יכול לתקוף כפרים של שחקנים אחרים, כך גם שחקנים אחרים מכל רחבי העולם יכולים לתקוף אותו. כאשר שחקן אחר תוקף אותו, כללי ההתקפה כאמור חלים גם עליו; כאשר הוא מנצח הוא מקבל את הגביעים והנתקף מפסיד אותם, וכאשר הוא מפסיד הוא מאבד את הגביעים והנתקף מקבל אותם.

כל פעולה במשחק של בנייה ושדרוג של מבנים מבוצעת על ידי בנאים, וכל בנאי יכול להיות אחראי על פעולה אחת בלבד בכל זמן. את הבנאים ניתן לקנות רק באמצעות יהלומים (Gems).

בית העירייה הוא לב הכפר, והמבנה החשוב ביותר. בכל שדרוג של בית העירייה משתחררים מבנים חדשים שניתן לבנות, וכן רמות נוספות למבנים הקיימים. ישנם מספר מבנים בהם מאמנים חיילים, משדרגים אותם ומייצרים שיקויים (השיקויים הם: שיקוי ברק, שיקוי ריפוי, שיקוי זעם, שיקוי קפיצה, שיקוי הקפאה ושיקוי משכפל. ושיקויים אפלים: רעל, רעידת אדמה, האצה ושלדים)

קיימות ליגות של גביעים, אליהן מצטרף כל שחקן על פי כמות הגביעים שברשותו. כאשר שחקן נמצא בתוך ליגה, הוא יקבל בונוסים על ניצחונות בהתאם לרמת הליגה אליה משתייך.

אימון של חיילים, בניית מבנים, שדרוג מבנים, שדרוג חיילים וכל תהליך במשחק העובד על זמן, יכול להסתיים מידית באמצעות היהלומים. בנוסף, אם חסר לשחקן כמות מסוימת ממשאב מסוים הוא יכול לבזבז יהלומים על קניית המשאב. יהלומים מאפשרים גם תהליך ההאצה של מבנים (Boost), שמגדיל את המהירות של כריית זהב, שאיבת שיקויים, ייצור ושדרוג חיילים ויצירת שיקויים נקנה באמצעות היהלומים. משאב זה הוא המשאב החשוב ביותר במשחק, וניתן להשיגו באמצעות איסוף ממכרה היהלומים שנמצא באי הבנאים (אל אי הבנאים אפשר להגיע רק מעל בית רמה 4), או באמצעות עצים ושיחים (Obstacles) המופיעים בכפרים כל 8 שעות ומחביאים בתוכם מספר קטן של יהלומים, וכן באמצעות הישגים (Achievements), שכאשר השחקן משיג אותם הוא מקבל מספר קבוע מראש של אבנים. וגם בחנות המשחק אפשר לקנות יהלומים. Clash of Clans, יחד עם משחק נוסף ש-Supercell פיתחה, Hay Day, הרוויחו כ-2.4 מיליון דולר ביום בעבור רכישת יהלומים במחצית הראשונה של 2013.[3][4]

שבטים (Clans)[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק ישנם שבטים. שבט הוא קבוצה של שחקנים שמתחברים יחד, תורמים חיילים אחד לשני ושיקויים,שולחים הודעות, ומשתתפים יחד במלחמות כנגד שבטים אחרים. לכל שבט יש שם, דגל, מינימום גביעים כתנאי לכניסה לשבט וסוג שבט. לכל שבט יש חלונית של צ'אט, שבו החברים בשבט משוחחים ושולחים את בקשותיהם לקבלת חיילים. כדי להיכנס לשבט, על השחקן לתקן את טירת השבט, שאליה נכנסים החיילים והשיקויים הנתרמים.

שחקנים יכולים לתרום לשחקנים אחרים חיילים מכל הסוגים ואם לשחקן יש את טירת השבט ברמה 4 יש לו מקום 1 לשיקויים. במהלך המשחק ניתן לעלות עם השבטים שלבים כאשר לשבט יש שלב משותף משלו, כאשר עולים בשלבי השבט ניתן לקבל הטבות שונות.

גיבורים (heroes)[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק ישנם חיילים מיוחדים הנקראים גיבורים (heroes). הגיבורים חזקים יותר מהחיילים הרגילים, ולא תופסים מקום בצבא כשיוצאים למלחמה. כל הגיבורים יכולים לתקוף את כפרי היריב וגם להגן על הכפר של השחקן. חיילים אלה לא יכולים להיהרג בזמן תקיפה או הגנה, אלא רק לישון ברגע שנגמרו להם החיים. לכל גיבור יש יכולת שונה (ability) שהשחקן יכול להפעיל במהלך קרב:

בכפר הראשי של השחקן יש שלושה גיבורים :

מלך הברברים (barbarian king)- בזמן הקרב יכול להפעיל המלך אגרוף ברזל (Iron fist). בזמן הפעלת יכולת זו המלך מזמן סביבו כמה ברברים (barbarian) ובנוסף גם שיקוי זעם (rage). שיקוי הזעם לא נשאר במקום, אלא זז ממקום למקום יחד עם המלך. השיקוי עובד רק על המלך ועל ברברים. בנוסף היכולת משחזרת למלך חלק מהחיים שאבדו לו במהלך הקרב. ניתן לקנות ולשפר את המלך בעזרת שיקויים אפלים עד לרמה 45 החל מבית עירייה ברמה 7. בהגנה, למלך יש טווח (range) של 9 אריחים (tiles).

מלכת הקשתיות (archer queen)- בזמן הקרב יכולה להפעיל המלכה גלימה מלכותית (royal cloak). בזמן הפעלת יכולת זו במלכה מזמנת סביבה כמה קשתיות (archer) ובנוסף גם הופכת להיות חסינה להתקפות ועושה יותר נזק למבנים למשך כמה שניות. בנוסף היכולת משחזרת למלכה חלק מהחיים שאבדו לה במהלך הקרב. ניתן לקנות ולשפר את המלכה בעזרת שיקויים אפלים עד לרמה 45 החל מבית עירייה ברמה 9. בהגנה, למלכה יש טווח (range) של 9 אריחים (tiles), ובהתקפה טווח של 4 אריחים.

השומר הגדול (grand warden)- בזמן הקרב יכול להפעיל השומר הילת חיים (life aura)- מהלך זה גורם לכל החיילים שנמצאים בהילה שלו להיות חסינים להתקפות למשך כמה שניות ומשחזר להם חלק מהחיים. בנוסף, כל החיילים שנמצאים בשטח שלו מקבלים חסינות חלקית נגד התקפות. בזמן הגנה השומר הופך לפסל והוא יורה על חיילי היריב לייזרים מקצה שרביטו ונותן חסינות חלקית להתקפות על המבנים שנמצאים בהילה שלו. ניתן לקנות ולשפר את השומר בעזרת שיקויים עד לרמה 20 החל מבית עירייה ברמה 11. בהגנה ובהתקפה לשומר יש הילה של 9 אריחים.

בבסיס הבנאי (הכפר השני שניתן להגיע אליו במשחק) יש גיבור אחד :

מכונת המלחמה (battle machine)- בזמן הקרב יכולה להפעיל המכונה פטיש חשמלי (electric hammer)- מהלך זה מרפא חלק מהחיים של המכונה ומשפרת את הנזק שהיא יכולה לעשות לזמן קצר, אך להבדיל משאר הגיבורים, היכולת של מכונת המלחמה נטענת במשך 14 שניות ולאחר מכן ניתן להפעילה מחדש כך שהיכולת היא לא יכולת חד-פעמית.

המהלך המיוחד של הגיבורים משתדרג כל 5 רמות שהגיבורים עולים. שלא כמו את החיילים האחרים, את הגיבורים ניתן לשדרג רק במבנים שלהם. כדי להפעיל את היכולת יש ללחוץ על הגיבור כששמים אותו בקרב.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא Clash of Clans בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]