לדלג לתוכן

Mass Effect

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אפקט המסה
Mass Effect
כללי
תאריך הוצאה Xbox 360
20 בנובמבר 2007
Microsoft Windows
28 במאי 2008
סוגה מדע בדיוני, משחק פעולה-תפקידים
פיתוח BioWare
הוצאה לאור Xbox 360
Microsoft Game Studios
Microsoft Windows
Electronic Arts
ארץ מקור קנדה עריכת הנתון בוויקינתונים
שפות אנגלית, ספרדית, איטלקית, גרמנית, צרפתית, רוסית עריכת הנתון בוויקינתונים
הפצה Electronic Arts
סטים
סדרה Mass Effect
דרישות תוכנה
מנוע משחק Unreal Engine 3
מצבי משחק משחק וידאו למשתתף יחיד עריכת הנתון בוויקינתונים
פלטפורמות Xbox 360, Microsoft Windows, PlayStation 3
המשחק הבא Mass Effect Galaxy
דרישות מערכת
מעבד Intel: 2.4 GHz
AMD: 2 GHz
זיכרון Windows XP: 1 GB
Windows Vista: 2 GB
כרטיס מסך NVIDIA GeForce 6800GT
ATI X1300 XT
מקום פנוי 12 GB
masseffect.bioware.com/me1
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

Mass Effect הוא משחק פעולה ותפקידים שפותח על ידי חברת BioWare עבור ה-Xbox 360 והותאם אחר כך גם ל-Microsoft Windows ולפלייסטיישן 3. גרסת האקסבוקס שוחררה לחנויות ב-20 בנובמבר 2007, על ידי Microsoft Game Studios, וגרסת ה-Windows שוחררה ב-28 במאי 2008, על ידי חברת Electronic Arts.

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת המשחק ניתנת אפשרות לשחקן להתאים אישית את הדמות שלו, במראה, במין, ביכולות, ואף בעבר הצבאי שלו. במשחק קיימים שישה סוגי שחקנים, וכל סוג כולל מספר כישורים מיוחדים. כאשר השחקן עולה רמה, הוא מקבל יכולות וכישורים חדשים, וכוחו עולה. הסוגים הם חייל, מהנדס, אשף, מסתנן, שומר, וחלוץ, אשר יכולים להשתמש בכלי נשק, כוחות ביוטיים וטכנולוגיים בהתאם לסוג.

לשחקן מוצגות אפשרויות תשובה שונות בעת הדיאלוג עם דמויות, ובכך הוא יכול ליצור לעצמו תדמית נחמדה או אגרסיבית. הדיאלוגים מהווים מרכיב חשוב במשחק והם משפיעים על העלילה, ואף על עלילת משחק ההמשך. הדמויות מגיבות באופן שונה לשחקן בהתאם לבחירות העבר שלו. על תשובות טובות או מנומסות מקבלת הדמות נקודות "מופת" ולתשובות אכזריות יותר נקודות "עריק". נקודות אלו נמצאות על שני סולמות שונים, בניגוד למערכת המוסר של משחקים אחרים.

מערכת הקרבות מתרחשת בזמן אמת, אך השחקן רשאי בכל עת לעצור את המשחק ולהורות לחברי הקבוצה להשתמש ביכולות מיוחדות, ולשנות נשק. בנוסף לכך, ניתן להורות לחברי הקבוצה לתפוס מחסה, להתארגן, לתקוף או לסייר, אך לא לשלוט בהם באופן מלא. קיימים במשחק 4 סוגי כלי נשק: אקדח (pistol), רובה ציד (shotgun), רובה סער (assault rifle), ורובה צלפים (sniper rifle). בנוסף לכך ניתן להשתמש ברימוני יד, והוא יכול לשדרג את כלי הנשק והשריון. כלי הנשק במשחק משתמשים בטכנולוגיה דומה לזאת של ממסרי המסה (mass relays), בכך שגורמים ליצירת אובייקטים קטנים הנעים במהירות האור. בגלל מהירותם, הנשק עלול להתחמם ולצאת מכלל שימוש למשך כמה שניות. שלא כמו ב-Mass Effect 2, התחמושת במשחק בלתי מוגבלת. ב-Mass Effect 2 לכל נשק יש מערכת המנקזת את החום לקליפסים תרמיים, שיש להוציא מן הנשק ולטעון מחדש, ובכך יש דמיון לכלי נשק של היום, בהם חובה לטעון מחדש.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עולם המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

Mass Effect (אפקט המסה) הוא שמה של טכנולוגיית-על הרבה יותר מתקדמת מהטכנולוגיה של כל היצורים החיים בגלקסיה, אשר משתמשת בתכונה מיוחדת של אלמנט בדיוני בשם "אלמנט אפס" (על שם מספרו האטומי) שכאשר מקבל מטען חשמלי חיובי או שלילי, הוא מסוגל להגביר או להפחית מסה של עצם מסוים ובכך מאפשר נסיעה במהירות גדולה ממהירות האור, אך אינו מאפשר נסיעה בזמן. בשנת 2148 אסטרונאוטים במאדים גילו פיסת מידע קטנה שנכתבה על ידי גזע בשם "פרות'יאנים", שדיברה על הטכנולוגיה הזו ועל מכשיר פלאי עצום בגודלו הנמצא קרוב לפלוטו. בעזרת אלמנט אפס שמצאו על מארס ופיסת המידע, בני האדם בנו מנועי חלליות המפחיתים את משקל החללית ומאפשרים נסיעה במהירויות גבוהות. מעט זמן אחרי המקרה, יצאה קבוצת אסטרונאוטים אמיצה בהנהגת ג'ון גריסום אל עבר כארון, ומצאו כי כארון אינו ירח, אלא מכשיר עצום בגודלו שהיה מכוסה קרח, המכיל ליבת אלמנט אפס אדירה, המסוגל ליצור "מסדרון" חופשי לגמרי מכבידה בחלל, ולהעביר ספינות חלל דרכו. בני האדם הפעילו מחדש את המכשיר והחלו מיד לחקור וליישב את הגלקסיה, ומצאו עוד מכשירים דומים.

עלילת המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת המשחק מתרחשת בשנת 2183, כאשר המפקד שפרד (דמותו עוצבה לפי פניו של מארק ונדרלו), קצין ראשון (executive officer) על ספינת החלל "נורמנדי" נשלח למשימה להביא מגדלור מידע פרות'יאני. המשימה משתבשת כאשר פלישה מתרחשת על הכוכב בו נמצא המגדלור, ואחרי קרבות עם הגת', המגדלור נהרס ושפרד מאבד הכרה.

משחק ההמשך, Mass Effect 2 יצא ב-26 בינואר 2010, ומתרחש כשנתיים אחרי אירועי המשחק הקודם. Mass Effect 2 משתמשת בשמירה של המשחק הראשון, אשר משפיעה באופן ישיר על אירועים בעלילת המשחק השני, לפי ההחלטות אשר ביצע השחקן במשחק הראשון.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימת במאס אפקט עלילת משנה רומנטית אופציונלית. שפרד יכול לפתח מערכת יחסים עם חברת מפלגה אנושית או חייזרית כחולת-עור. לקראת סוף המשחק בני הזוג יכולים לשכב יחד, בסצנה הכוללת תמונות מהירות של מפגש מיני אך המעשה לא מוצג בבירור. התקשורת עסקה בכך כמה פעמים והוצגה ביקורת על המשחק בנושא זה, למרות דירוגו ברוב המדינות כלא מותאם לילדים.

ניהול זכויות דיגיטלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק משתמש בגרסת ה-Windows בתוכנת ניהול זכויות דיגיטלי הקרויה SecuROM. התוכנה מבקשת אימות בהתקנת המשחק וכל 10 ימים דרך האינטרנט. ב-9 במאי 2008 החליטה BioWare להסיר את דרישת האימות התקופתית, בנימוק "בעקבות הקשבה למעריצים החלטנו זאת, על מנת להבטיח שאנו מספקים את החוויה הטובה ביותר האפשרית להם".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]