הפיקוד העליון של הוורמאכט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף OKW)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: טעויות הקלדה, משלב נמוך, תעתיקים שגויים, חסרים סימוכין בגוף הערך.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
דגל ראש מפקדת הפיקוד העליון של הוורמאכט

הפיקוד העליון של הוורמאכטגרמנית: Oberkommando der Wehrmacht או בקיצור OKW) היה חלק ממטות השליטה של הכוחות המזוינים של גרמניה הנאצית במהלך מלחמת העולם השנייה, אשר היה אחראי על תיאום פעולותיו של הורמאכט.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המפקדה נוסדה ב-4 בפברואר 1938 בעקבות פרשת בלומברג-פריטש, אשר הובילה להתפטרותו של שר המלחמה של הרייך, פילדמרשל ורנר פון בלומברג ופירוק משרד המלחמה של הרייך (Reichskriegsministerium). המניע להקמתו והגורם לארגונו המחודש של הפיקוד העליון, הוא רצונו של היטלר לגבש כוח וסמכות נוספים סביב מעמדו כפיהרר וכקנצלר של הרייך ונחישותו לעמוד בראש הוורמאכט.

מבנה הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד לחודש יוני 1938, כללה המפקדה ארבע מחלקות:

  • Wehrmacht-Führungsamt (נקראה גם WFA) - הוראות מבצעיות.
    • Abteilung Landesverteidigungsführungsamt (נקראה גם WFA/L) - תת-מחלקה אשר דרכה עברו פרטים על תוכניות מבצעיות שיצאו לפועל. משם ההוראות המבצעיות הועברו ל-OKW
  • Amt Ausland/Abwehr - מודיעין חוץ.
  • Wirtschafts und Rüstungsamt - אספקת חומרים.
  • Amtsgruppe Allgemeine Wehrmachtangelegenheiten - מחלקה כללית לנושאים רשמיים.

ה-WFA החליף את משרד הכוחות המזוינים (Wehrmachtsamt) שפעל בין השנים 1935-1938. ראש המשרד, וילהלם קייטל, הועבר מתפקידו וקודם על ידי היטלר לעמוד בראש הפיקוד העליון של הוורמאכט בתואר ראש הפיקוד העליון של כוחות הצבא (Chef des OKW). כראש ה+WFA מינה קייטל את מקס פון וויבהן אשר פוטר לאחר כחודשיים והתפקיד התפנה עד לקידומו של אלפרד יודל. מחליפו של יודל ב-WFA/L היה ולטר ורלימונט.

באוגוסט 1940, שונה שמו של ה-WFA ל-Wehrmachtführungsstab (או בקיצור Wfst) ובדצמבר 1941 שינויים נוספים נערכו ב-WFA/L כאשר המחלקה מוזגה אל תוך Wehrmacht-Führungsamt וכך איבדה את תפקידה כתת-מחלקה עצמאית. שינויים אלו היו במידה רבה "קוסמטיים" ולא השפיעו על תפקודם של אנשי המפתח.

ה-OKW ניהל מבצעים של כוחות הצבא הגרמניים במהלך מלחמת העולם השנייה. ה-OKW היה לרוב אחראי על הצגת מיצג יומי בישיבות שנערכו על ידי יודל, קייטל והקצינים הזוטרים במשרדו של היטלר. במהלך ישיבות אלו נערכו הדוחות על ידי ראש ה-WFA/L ולאחר מכן הועברו להיטלר ועברו דיון מעמיק. במהלך דיונים אלו נתן היטלר הוראות נוספות. לאחר הדיונים הועברו פעם נוספת אל WFA/L על ידי יודל יחד עם פרוטוקול הישיבה. לאחר מכן תורגמו פקודות אלו להוראות מעשיות בחזית.

OKW בפעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתאוריה, ה - OKW היה אמור לשמש כמטה כללי של הצבא הגרמני, ולתאם את המאמצים של כוחות היבשה (Heer),הצי (קריגסמרינה) וחיל האוויר (לופטוואפה). אולם למעשה פעל ה - OKW כמטה הכללי הפרטי של היטלר, אשר תרגם את רעיונותיו להנחיות מבצעיות מעשיות, אך הייתה לו שליטה מועטה על ניהול המבצעים הצבאיים. בנוסף לכך, הצי וחיל האוויר של גרמניה הנאצית תיפקדו באופן עצמאי כמעט לחלוטין, והכפיפות שלהם ל-OKW הייתה תאורטית בלבד. החל מסוף שנת 1941 תיפקד ה- OKW בעיקר כאחראי על פעולות הכוחות הגרמניים שהוצבו במערב, צפון ודרום אירופה, בעוד שהפיקוד הבכיר של כוחות היבשה הגרמניים (OKH) נטל לידיו את הפיקוד על הכוחות הגרמניים בחזית הסובייטית (ראה החזית המזרחית במלחמת העולם השנייה), שהייתה זירת הלחימה העיקרית, לפחות עד יוני 1944, ובמסגרתה לחמו יותר משני שלישים מכוחות צבא היבשה הגרמני.

בית הדין הצבאי הבינלאומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ה - OKW הואשם במהלך משפטי נירנברג בהיותו ארגון פלילי אך זוכה מכל אשמה. אמנם קייטל ויודל הורשעו ונידונו למוות בתלייה. יודל נמצא חף מפשע בשנת 1952 שישה חודשים לאחר שגזר הדין יצא אל הפועל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]