נאו-נאציזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
צלב שמש, סמל נורדי מוכר שמשמש כסמלו של הגזע הארי

נאו-נאציזם (Neo-Nazism) הוא מונח המתייחס בהגדרתו המצומצמת לכל אדם או תנועה חברתית או פוליטית המעוניינת להחיות את הנאציזם, בעיקר לכאלו המעוניינות להגשים את חזון הרייך הרביעי שלכאורה יקום אחרי נפילת הרייך השלישי. בהגדרה המורחבת המונח מתייחס לכל אדם או קבוצה בעלת עמדות פשיסטיות אשר תומכות ומעודדות גזענות, לאומנות לבנה, אנטישמיות, הכחשת השואה, שנאה ואלימות כלפי אנשים שאינם לבנים.

סמלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נאו-נאצים רבים משתמשים בסמל צלב השמש כדי לייצג את הגזע הארי. כמו צלב הקרס, גם סמל זה היה בשימוש העמים ההודו-אירופיים בעת העתיקה, באלף השני לפני הספירה, בהקשרים שונים של תרבות וארכיטקטורה. סמל דומה משמש את ארגון הקו קלוקס קלאן.

אידאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרעיונות המדויקים שאומצו על ידי קבוצות נאו-נאציות מאופיינים בהערצת תורותיו של אדולף היטלר, ובשנאה לאנשים מקבוצות אתניות שאינם אירופאים לבנים, כדוגמת שחורים, אסיאתים ועוד, בדומה למאפייני "טוהר הגזע" שהוגדרו על ידי גרמניה הנאצית בשנים 1933 - 1945, וכן בחוסר סובלנות לדתות שונות, כדוגמת יהדות, הינדואיזם וג'ייניזם[דרוש מקור].

רעיונותיהן של הקבוצות הנאו-נאציות כוללים בדרך כלל אנטישמיות, גזענות, שנאת זרים, ועשויים לכלול גם אלמנטים של לאומנות צבאית, הומופוביה והכחשת השואה.[1][2][3][4]

הקבוצות הנאו-נאציות מאשימות את הזרים והמהגרים, שאינם "לבנים", בבעיות החברתיות של החברה (אלימות, ניצול המדינה על ידי הזרים שאינם ראויים לכך, הנוטלים עבודות, משכורות וביטחון מהשכבות ה"לבנות" הראויות לכך, וכדומה), תוך התייחסות לקונספירציה יהודית כלל-עולמית, כגון תאוריית ממשלת הכיבוש הציונית.

תנועות וארגונים נאו-נאציים[עריכת קוד מקור | עריכה]

באירופה פועלות קבוצות נאו-נאציות רבות אשר מונות עשרות אלפי פעילים ופעילותם מכוונת נגד מהגרים לא אירופאים וכן נגד היהודים.

בארצות הברית, קבוצות נאו-נאציות הן רק חלק מקבוצות שנאה בהיקף גדול, המעודדות אנטישמיות ועליונות הגזע הלבן. קבוצות אלו פועלות באזורים רבים ברחבי ארצות הברית, ואף בבתי כלא ברחבי המדינה, כאשר קבוצות נאו-נאצית מסוג זה הן המעגל הארי, וצוות 211. כמו כן, בין השנים 1983–1984 פעל בארצות הברית ארגון נאו-נאצי בשם "המסדר", אשר פעולותיו הקנו לו פרסום רחב בארצות הברית ומחוצה לה. ארגונים אלו בדרך כלל קשורים גם לתעמולת הכחשת השואה.

באיראן פעלה בשנות ה-50 "סומכא" - מפלגה נאו-נאצית.

בשנות הששים המוקדמות, הארגון הימני-קיצוני 'טאקוארה' בארגנטינה היה ניאו נאצי מובהק.[5] בין השאר, בעקבות חטיפת אדולף אייכמן בידי המוסד הארגון חטף ועינה נערה יהודיה בשם גרסיאלה סירוטה ב-1962.[6][7]

בישראל התגלו מקרים בודדים של אנטישמיות נאו-נאצית או התארגנויות ספוראדיות על בסיס נאו-נאצי, שהענפה שבהן הייתה חבורה בת 8 צעירים מהעיר פתח תקווה, "פטרול 36", שחבריה נעצרו בשנת 2007.[8][9]

קבוצות ותנועות קיצוניות אחדות דוגלות בעמדות פשיסטיות, אבל אינן דוגלות בנאציזם הגזעני, האנטישמי, של אדולף היטלר. אותן תנועות משתייכות לזרם הנאו-פשיזם. התנועות הדוגלות ברעיונות אלה לרוב אינן משתמשות במונח "נאו-נאצים" או "נאו-פשיסטים" כדי לתאר את עצמן.

קבוצות נאו-נאציות פעילות בעבר ובהווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרט הדרמה האמריקאי אמריקה X עוסק בגזענות ונאו-נאציזם בארצות הברית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Michael Shermer, Alex Grobman, Denying History: Who Says the Holocaust Never Happened and Why Do They Say It? Updated and Expanded, University of California Press, 2009-04-01, ISBN 978-0-520-94409-1. (באנגלית)
  2. ^ ADL, Jewish-Community leaders and Holocaust-Scholars Condemn Honoring of Holocaust-denier at Arkansas Tech- ..., neworleans.adl.org
  3. ^ Neo-Nazis deny Holocaust, burn Israeli flag in Finland, The Jerusalem Post | JPost.com (בAmerican English)
  4. ^ [Investigation EU money used by neo-Nazi to promote Holocaust denial], EUobserver (באנגלית)
  5. ^ Mendel Piekarz, השואה וספיחיה באספקלרית כתבי־עת עבריים: ביבליוגראפיה, יד ושם, 1978. (בiw)
  6. ^ [http://palmm.digital.flvc.org/islandora/object/fau%253A32534/datastream/OBJ/view/Periodic_Reports_on_the_Jewish_Position__volume_III__no__6.pdf Periodic Reports on THE JEWISH POSITION, Volume 3, number 6. Published by THE INSTITUTE OF JEWISH AFFAIRS, Institute of Jewish Affairs World Jewish Congress, June, 1962]
  7. ^ Cyrus Adler, Henrietta Szold, The American Jewish Year Book, American Jewish Committee, 1963. (באנגלית)
  8. ^ חייל צה"ל חשוד בהשתייכות לארגון נאו-נאצי, באתר וואלה! NEWS‏, 5 במאי 2005
  9. ^ עידן יוסף, נעצרו: נאו-נאצים בפתח תקוה, באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 9 בספטמבר 2007