אסה-פקה סאלונן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אסה-פקה סאלונן

אסה-פקה סאלונן (Esa-Pekka Salonen; נולד ב-30 ביוני 1958 בהלסינקי) הוא מנצח תזמורת ומלחין פיני חשוב. כיום הוא מנצח ראשי ומנהל מוזיקלי של הפילהרמונית של לוס אנג'לס, התזמורת שעליה ניצח בהופעת הבכורה של בארצות הברית בשנת 1984.

סאלונן למד נגינה בקרן, ניצוח וקומפוזיציה באקדמיה על שם סיבליוס בהלסינקי. חברו לכיתה הייתה המלחין מגנוס לינדברג את האגודה להערכת מוזיקה חדשה, "קורבאט אאוקי" ואת ההרכב הנסיוני "טוימיי" ("אוניים פתוחות" ו"זה עובד", בפינית). בהמשך למד סאלונן אצל המלחינים פרנקו דונאטוני, ניקולו קסטיליוני ואיוניוהאני ראוטאואארה.

התנסותו הראשונה בניצוח הייתה בשנת 1979 עם התזמורת הסימפונית של רדיו פינלנד, אם כי הוא המשיך לראות את עצמו בעיקר כמלחין. אבל בשנת 1983 קיבל על עצמו לבצע את הסימפוניה השלישית של מהלר עם הפילהרמונית של לונדון בהתראה קצרה, וקונצרט זה העלה אותו על דרך המלך כמנצח. בהמשך היה מנצח אורח ראשי של הפילהרמונית משנת 1985 עד 1994.

סאלונן, המכהן כמנצח ראשי של התזמורת הסימפונית של הרדיו השבדי מאז 1985 ומנהל מוזיקלי של הפילהרמונית של לוס אנג'לס מאז 1991, נודע במחויבותו לביצוע והקלטה של מוזיקה בת זמננו. הקלטת הבכורה העולמית שלו לסימפוניה השלישית של ויטולד לוטוסלבסקי זיכתה אותו בפרס גראמופון לשנת 1985 על ההקלטה הטובה ביותר למוזיקה בת זמננו.

בין יצירותיו של סאלונן: ...ממבט ראשון ובלי לדעת... (...auf den ersten blick und ohne zu wissen... ) משנת 1980, קונצ'רטו לסקסופון, ששמו לקוח מן "המשפט", של פרנץ קפקא), "פלוף" לסופרן והרכב כלי (1982, לפי טקסטים של סטניסלב לם) ווריאציות ל.א. לתזמורת (1996). כדי להקדיש יותר מזמנו להלחנה, לקח לו סאלונן שנת שבתון מניצוח ב-2000, זמן שבמהלכו כתב יצירה לקרן סולו (קונצרט אטיוד, היצירה המתחרה לשבוע כלי הנשיפה ממתכת של לייקסה), "דיכוטומיה" לפסנתר, "מניה" לצ'לן אנסי קארטונן, סינפונייטה ו"גאמביט", יצירה תזמורתית שכתב כמתנת יום הולדת לחברו, המלחין מגנוס לינדברג.

בשנת 2001 חיבר סאלונן את "גופים זרים", יצירתו הגדולה ביותר במונחי תזמור, שבתוכה שילב מוזיקה מן הפרק הראשון של "דיכוטומיה". יצירה תזמורתית אחרת, "אינסומניה", נכתבה בשנת 2002 ועוד אחת, "כנף על כנף", בשנת 2004. "כנף על כנף" כוללת תפקידים לשני קולות סופרן ודגימות מעוותות מקולו של האדריכל פרנק או גרי.

כפי שמסתבר בעליל מפרשנויותיו ליצירות אוואנגרד כמו "קונצ'רטו לאופנוע" של יאן סנדסטרום, סאלונן דוחה בגלוי גישות אידאולוגיות ודוגמטיות לקומפוזיציה ורואה ביצירת מוזיקה עניין גופני מובהק. בציטוט מדברים שאמר עם הוצאת "כנף על כנף" בדויטשה גראמופון נאמר, "ביטוי מוזיקלי הוא ביטוי גופני, אין שום ביטוי שכלתני מופשט, לדעתי. הכול בא מן הגוף." נושא חוזר ונשנה במוזיקה שלו הוא ההיתוך של המכני והאורגני, או הקשר בין השניים.

הקודם:
הרברט בלומסטדט
מנצח ראשי, התזמורת הסימפונית של רדיו שבדיה
1984 - 1995
הבא:
יבגני סבטלנוב
הקודם:
אנדרה פרווין
מנהל מוזיקלי, הפילהרמונית של לוס אנג'לס
1992 -
הבא:
-