גאיוס קילניוס מאיקנס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הווילה של מאיקנס בטיבולי, יקוב פיליפ הקרט, 1783
האודיטוריום של מאיקנס ברומא

גאיוס קילניוס מאיקנס (Gaius Cilnius Maecenas‏) (70 לפנה"ס בארטיום (כיום ארצו באיטליה) – 8 לפנה"ס) היה ידידו ויועצו הפוליטי של אוקטביאנוס, שעתיד היה להיות הקיסר הרומי הראשון כאוגוסטוס קיסר, כמו גם פטרון חשוב לדור חדש של משוררים. שנים רבות נהגו בטעות לבטא את האות C בשמו כצ' ולכן שמו מוכר יותר כ"מֶצֶנַס".

ההיסטוריון טקיטוסאנלים של טקיטוס ספר 6 פרק 11) מתייחס אליו כאל "קילניוס מאיקנס".

מאיקנס נולד למשפחה אטרוסקית מכובדת מארטיום שהייתה כנראה בת למעמד הפרשים. הוא הצטרף לסיעתו של אוקטביאנוס הצעיר בסביבות שנת 43 לפנה"ס ובמהרה הפך לאחד מתומכיו וידידיו הקרובים ביותר. במהלך מלחמת האזרחים הצליח מאיקנס להתעשר, אם כי המקורות אינם מציינים כיצד.

מאיקנס שימש כצירו של אוקטביאנוס בשיחות השלום בינו לבין גאיוס אסיניוס פוליו שהיה צירו של מרקוס אנטוניוס בשנת 40 לפנה"ס, שיחות שהובילו לחתימת הסכם ברונדיסיום ולחידוש ברית הטריאומווירט.

לאחר השתלטותו הסופית של אוגוסטוס על רומא המשיך מאיקנס לשרת אותו בנאמנות עד סוף חייו. הוא שימש בעיקר כמכשיר למניעת התהוות אופוזיציה לשלטונו של אוגוסטוס. בין השאר הוא חשף וחיסל את הקשר נגד אוגוסטוס בשנת 30 לפנה"ס שהונהג על ידי מרקוס אמיליוס לפידוס הבן. צבי יעבץ מתאר את אופי תפקידו של מאיקנס כמקביל לתפקידים המודרניים של "שר פנים והסברה", או לחלופין, "שר התעמולה והמשטרה החשאית." כידיד קרוב וכיועץ של הקיסר הוא אף שימש, יחד עם מרקוס ויפסניוס אגריפה, כאחראי על הסדר והשקט בעיר רומא כאגוסטוס היה מחוץ לה.

הידידות בין השניים התקררה בשנותיהם האחרונות, בעיקר משום שלאוגוסטוס הייתה פרשיית אהבים עם טרנטייה, אשתו של מאיקנס. אוגוסטוס אף לקח אותה למסעותיו בשנת 16 ומאיקנס נאלץ להתגרש ממנה, רק כדי לשאת אותה בשנית זמן קצר לאחר מכן. למרות זו נראה שנאמנותו של מאיקנס לפטרונו לא נפגעה ולקראת מותו הוא אף מינה את אוגוסטוס כיורשו הבלעדי.

שמו של מאיקנס מוכר בעיקר בשל תמיכתו במשוררים צעירים, ובימינו מקובל לכנות בשפות רבות אדם המשמש כפטרון עשיר ונדיב של אנשי ספרות ואמנות " - " מֶצֶנַס" או " מֶצֶנַט". הוא תמך בורגיליוס שכתב את היצירה Georgicon לכבודו. היה זה ורגיליוס שהתרשם עמוקות משיריו של הורטיוס שהפגיש בינו למאיקנס. ואכן הורטיוס מתחיל את השיר הראשון בקובץ האודות בפנייה לפטרונו החדש. הוא קיבל ממאיקנס תמיכה כספית מלאה, כמו גם אחוזה בהרי הסבינות. בני חסות נוספים של מאיקנס כללו את פרופורטיוס, והמשוררים הזוטרים: וריוס רופוס, פלוטיוס טוקה, ולאגיוס רופוס ודומיטיוס מרסוס.

מאיקנס כתב ספרות בעצמו. כיום נותרו כ-20 קטעים מעבודתו. נאמר כי עבודותיו כללו דיאלוגים כמו "סימפוזיון" ושיר בשם "אין אוקטביום" שתוכנם אינו ידוע.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]