הנעה היברידית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שנאי למתח גבוה שנמצא במכונית ההיברידית טויוטה פריוס
הדור השני של הפורד אסקייפ ההיברידי

הנעה היברידית או הנעת כלאיים[1] בעברית, היא שיטת ההנעה של כלי רכב המשלבת שני סוגי מנועים, לרוב מנוע בעירה פנימית עם מנוע חשמלי. המטרה בשילוב המנועים היא נצילות טובה יותר של הדלק, חיסכון בעלות נסיעה, ופליטת מזהמים מופחתת מהמכונית.

חסרונותיו של הרכב ההיברידי הם:

  • עלות ייצור גבוהה בשל כפל המנועים, המצבר הגדול, ויחידת הבקרה המשוכללת.
  • הכבדה נוספת במשקל הרכב.
  • עלות טיפול ואחזקה יקרים יותר מאשר ברכב רגיל.

המכוניות ההיברדיות מתחלקות להיברידית מלאה, היברידית חלקית ומיקרו היברידית.

שילוב המנוע החשמלי עם מנוע הבעירה הפנימית יכול להיעשות בשתי צורות - במקביל ובטור.

סוגי מכוניות היברידיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכונית היברידית מקבילית[עריכת קוד מקור | עריכה]

רכב היברידי מקבילי הוא רכב שבו מותקנים שני מנועים אשר פועלים יחד בתיזמון המביא לניצול היתרונות היחסיים של כל אחד מהם ומאפשר התמרת אנרגיה קינטית לאנרגיה חשמלית כאמצעי לבלימה ובכך ליעילות ולחסכון. תזמון הפעלת המנועים נעשה בדרך כלל בצורה ממוחשבת ועקרונותיו הם:

  • הפעלת המנוע החשמלי במהירויות נמוכות שבהם למנוע החשמלי נצילות גבוהה בהשוואה למנוע השריפה הפנימית.
  • הפעלת מנוע השריפה הפנימית במהלך נסיעה רגילה ומונוטונית בהספק אשר מספיק לקיזוז הגרר ולהטענת המצבר.
  • הפעלת שני המנועים בפרצי תאוצה.
  • הפעלת המנוע החשמלי כאלטרנטור אשר ממיר את האנרגיה הקינטית למתח חשמלי כאמצעי בלימה.

התזמון הממוחשב מביא למעשה לכך שמנוע השריפה הפנימית כבה בחלק ממהלך הנסיעה בתנאים רגילים בתוך או מחוץ לשטח העירוני ובכך לחסכון ניכר בדלק ובזיהום אוויר. כמו כן, בכלי רכב רגיל מתבזבזת במהלך הבלימה אנרגיה כחום, ובכלי רכב היברידי מומרת אנרגיה זו לאנרגיה חשמלית אשר אצורה במצבר לשימוש בהמשך הנסיעה. הנסיעה ברכב היברידי עשויה לצרוך בממוצע ליטר בנזין לטווח נסיעה של 16-24 קילומטר‏[2] (בהתאם למאפייני הנסיעה).

מכוניות מהסוג הזה הן טויוטה פְּרִיוּס, והונדה אינסייט.

מכונית היברידית טורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במכונית היברידית טורית, רק המנוע החשמלי מניע את המכונית, מנוע הבעירה הפנימית משמש כגנרטור בלבד. המנוע החשמלי המותקן במכונית היברידית טורית, בדומה לזה המותקן במכונית היברידית מקבילית ובניגוד למנוע במכונית חשמלית, יוכל להסתפק במצבר קטן יחסית, שיספיק לנסיעה של כמה עשרות בלבד. מצבר כזה יענה על צרכיהם של מרבית הנהגים ביום-יום. מנוע הבעירה הפנימית ייכנס לפעולה רק כאשר יתעורר צורך בנסיעה ארוכה יותר, ולא תתאפשר טעינת סוללות. מנוע הבעירה הפנימית ברכב כזה יהיה פשוט וחסכוני יותר ממנוע המשמש להנעת רכב, בין היתר כיוון שיפעל בקצב קבוע ובטמפרטורה קבועה.

הדגמים שקיימים בשוק הינם השברולט וולט של חברת ג'נרל מוטורס האמריקנית, והאופל אמפרה האירופית.

כלי רכב היברידים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2009 השיקה יצרנית הצמ"ה קטרפילר את דחפור ה-CAT D7E, הדחפור הראשון בעולם שכולל הנעה חשמלית במקום הנעת דיזל. אף שיבואן חברת קטרפילר בישראל‏[3] וכן אמצעי התקשורת בישראל, טוענים שה-D7E הוא דחפור היברידי, הדחפור הוא למעשה דחפור דיזל-חשמלי: גנרטור דיזל מפעיל מנוע חשמלי שמניע לבדו את הדחפור, כך שהדחפור הוא למעשה דחפור חשמלי הנושא עמו את תחנת הכוח שלו (בדומה לקטר דיזל-חשמלי)(ומכאן שהנעתו איננה נחשבת להיברידית). למרות עובדה זו, קטרפילר טוענת כי תכנון זה חוסך בדלק שצורך הדחפור ומקל את התחזוקה, שכן המנוע כולל הרבה פחות חלקים.

מכוניות היברידיות בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

לנוכח הרצון לעודד רכישת כלי רכב היברידים החליטה ממשלת ישראל למסות מכונית היברידית במס קניה בשיעור של שלושים אחוז ממחיר המכונית, במקום שיעור הנע בין 95 ל-72 אחוז עבור מכונית רגילה (על פי תוכנית רב שנתית מ-2005 שיעור המס יורד בהדרגה עד שנת 2010 לרמה של 72 אחוז). כמו כן, עובד המקבל רכב צמוד ממקום עבודתו, ובגין רכב זה נזקף לו בתלוש השכר שווי רכב: אם הרכב מונע היברידית קיימת הנחה בשווי הרכב לזקיפה. עידוד נוסף לרכישת רכב היברידי החל באוגוסט 2008 מצד הרשות המקומית - עיריית חיפה. העירייה החליטה להתיר חנייה חינם לזמן מוגבל ב"כחול-לבן" (אזורי חנייה בתשלום) לרכב היברידי‏[4], באוקטובר 2009 הרחיבה עיריית פתח תקווה את ההטבה והחליטה להעניק חניה חינם שאינה מוגבלת בזמן לרכבים היברדיים‏[5].

בשנת 2009 יובאו לישראל מספר כלי רכב היברידים. ביניהם:

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]