ויקינג מטאל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ויקינג מטאל הוא שם לז'אנר המתאפיין בליריקה ובמוזיקה הייחודים לו ושייך לפולק מטאל ולבלאק מטאל. המונח ויקינג מטאל יוזכר בהקשר ללהקות שמבססות את הליריקה שלהן על ההיסטוריה הוויקינגית, סיפורי עם ומעשיות מארצות הצפון וכמובן במיתולוגיה הנורדית. אף על פי שרוב להקות הוויקינג מטאל מבססות את המוזיקה שלהן על הבלאק מטאל או על הפולק מטאל, להקות ויקינג מטאל מכסות קשת רחבה של ז'אנרים במטאל ומושפעות ממגוון רחב של ז'אנרים, כמו למשל:מטאל סימפוני, דת' מטאל ות'ראש מטאל.

מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורו של הוויקינג מטאל בלהקת הבלאק מטאל בת'ורי והוא מתוארך לשנה 1988 בה הוציאה הלהקה את אלבומה הרביעי Blood Fire Death. האלבום שואב את רוב מאפייניו האומנותיים מהבלאק מטאל הגולמי שעשתה בת'ורי לפניו, אך משולבים בו אלמנטים המעשירים את האטמוספירה המלחמתית שנועדה לתאר את הנושא הכללי של האלבום - המיתולוגיה הנורדית. מכל מקום, האלבום שמסמל את התהוותו הסופית של הוויקינג מטאל הוא אלבומה החמישי של בת'ורי הנושא את השם Hammerheart שיצא בשנת 1990. האלבום מדגיש יותר את האלמנטים האטמוספיריים העשירים ששולבו יחד עם הבלאק מטאל באלבום Blood Fire Death, בעוד הקווים האסתטיים של הבלאק מטאל נעלמו כמעט לגמרי. האלבום Hammerheart יחד עם האלבום The Wayward Sons of Mother Earth, של להקת הפולק מטאל האנגלית סקיקלאד, נחשבים לאלבומי אבן דרך בהיסטוריה של הפולק מטאל.

קווי דמיון, מאפיינים מוזיקליים ונושאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוויקינג מטאל הוא ז'אנר קשה לקטלוג מבחינה טכנית, היות שלא תמיד יש לו קווים מוזיקליים ייחודים לו כתוצאה מהתבססותן של להקות על תתי-ז'אנרים אחרים במטאל(בעיקר בלאק מטאל ופולק מטאל). למרות זאת, להקות ויקינג מטאל חולקות במשותף נושאים, ערכים ואף השקפות עולם דומות: אחוז ניכר מלהקות הוויקינג מטאל רוחשות יראת כבוד לאמונה הגרמאנית הפאגאנית העתיקה ולאמונות הנורדיות המבוססות עליה, לתרבות הוויקינגית ואף דוחות את הדת הנצרות ומבזות אותה עקב המרתם של תושבי צפון אירופה הפאגאנים לנצרות. רוב להקות הוויקינג מטאל מגיעות מסקנדינביה או מגרמניה ומזהות עצמן עם אמונות פאגאניות גרמאניות ובעיקר עם אמונות נאו-פאגניות כמו האסאטרו (Ásatrú).

המוזיקה של להקות הוויקינג מטאל בדרך-כלל מדגישה את המלודיות העממיות המבוססות על עבודת גיטרה המזכירה בדרך כלל את הפריטות המהירות של הבלאק מטאל או הדגשה הנעשית בעזרת כלים אתניים. בנוסף נעשית רומנטיזציה מוזיקלית והפיכת המוזיקה לאפית יותר על מנת לדמות אותה לרוח הנורדית הפאגאנית ולהעשירה באטמוספירה הירואית.

בעוד להקות מסוימות כותבות ושרות את שיריהן באנגלית על מנת להגיע לקהל מאזינים רחב יותר, להקות רבות כותבות את הליריקה שלהן בשפות האם המדוברת מארץ בה הן באו:שבדית, נורבגית, איסלנדית, גרמנית, דנית ומקצת מהלהקות גם בפינית. חלק מהלהקות אף משתמשות בניבים מקומיים בהתאם למיקומן או בגרסאות הארכאיות של שפות האם שלהן.

רשימת להקות ויקינג מטאל[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבי מטאל
אינדסטריאל מטאלבלאק מטאלגריינדקורגלאם מטאל - גרוב מטאלדום מטאלדת' מטאלמטאל גותימטאל סימפוני - מטאל נאו-קלאסי - מטאל קלאסינו-מטאלפאוור מטאל - פולק מטאל - פרוגרסיב מטאלראפ מטאל - ת'ראש מטאל
סצינות אזוריות
דת' מטאל סקנדינבי - הגל החדש של הרוק הכבד הבריטי
סגנונות קרובים
גלאם רוק - רוק אלטרנטיבי - רוק גותי - גראנג' - הארד רוק
ראו גם
מטאליסט - פוליטיקה במטאל - פולחן השטן ברוק הכבד - מטאל קיצוני
פורטל הבי מטאל