גריינדקור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

גריינדקוראנגלית: Grindcore) הוא סגנון מטאל קיצוני מאוד. הוא הקצנה של אחד מהז'אנרים - דת' מטאל או פאנק, כאשר ולעתים שניהם. למרות שהגריינדקור צמח מן המטאל, הוא נחשב לסגנון עצמי.

המוזיקה מאופיינת בצורה לא מלודית וברוטאלית המלווה בצווחות וגראולינג. שירי הגריינדקור מאוד קצרים - לרוב בין עשרים שניות לדקה וחצי. בשיא התמצות מחזיק השיר "You Suffer" של נפלם דת', שזכה להיכנס לספר השיאים של גינס כשיר הקצר ביותר שהוקלט אי פעם (‏1.316 שניות).

הגריינדקור נחשב "סגנון פרוץ" אותו ניתן לערבב עם סגנונות שונים ומשונים, למרות שלז'אנר יש הגדרות, לרוב לא שומרים עליו בצורתו המטאלית והוא מתערבב עם סגנונות מוזיקה אחרים.

שורשים היסטוריים והשפעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגריינדקור החל בתחילת שנות השמונים בבריטניה על ידי להקות כמו נפלם דת' (Napalm Death), ובארצות הברית על ידי להקות הארדקור פאנק שהתקרבו לגריינדקור, כמו Siege וRepulsion.

רוב הלהקות הראשונות נדמו כחלק מסצנת ההארדקור פאנק והאנרכו פאנק, משום שלהקות רבות בז'אנרים אלו בבריטניה וארצות הברית כבר החלו לשלב אלמנטים של הבי מטאל במוזיקה שלהם.

רבים מחשיבים את הלהקה הבריטית נפלם דת' כלהקת הגריינדקור האמיתית הראשונה. השם "גריינדקור" הומצא על ידי ניק האריס, המתופף של נפלם דת'.

תתי-ז'אנרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגריינדקור הוכיח עצמו להיות קשה לקטלוג. לחלק מהמעריצים והמוזיקאים יש תפיסה ברורה של הז'אנר ותתי-הז'אנרים שלו, אך אחרים דוחים את הקטלוג ומתייחסים אליו כמגביל או חסר טעם.

תתי-ז'אנרים מוכרים של הגריינדקור:

  • גריינדקור פוליטי: תת-ז'אנר המכיל מילים פוליטיות ואנטי ממסדיות, נשאר נאמן לשורשים המוזיקליים יותר משאר סוגי הגריינדקור.
  • גריינדקור כוח ואלימות (Power Violence): גריינדקור פוליטי הקרוב מוזיקלית לפאנק רוק.
  • גורגריינד (Goregrind) או פאת'וגריינד (Pathogrind): תת-ז'אנר זה התחיל עם הלהקה קארקאס (Carcass). מכל תתי-הז'אנרים, גורגריינד היה המצליח ביותר מבחינה פרסומית. הז'אנר השתנה מאז שנות ה-80 של המאה ה-20 ומאופיין בעיקר בליריקה שלו, שעוסקת במוות ועינויים ומתארת סיטואציות מבחילות וחולניות. הליריקה עוסקת רבות גם בגוף האדם ומכילה ידע רב בנושא זה. הגורגריינד מושפע מסגנון המטאל הפרימיטיבי ומאופיין במבני שירים קבועים המאופיינים לסגנון הדת' מטאל. בנוסף, נעשה לפעמים שימוש בממיר אוקטבות על השירה, היוצר גרואל נמוך דומה לקול גרגור, או לאפקטים המשמשים בסרטי אימה על מנת לתאר אדם אחוז דיבוק, משוגע, או מת-חי. להקת לורד גור היא דוגמה לקול ייחודי זה.
  • סייברגריינד (Cybergrind): סייברגריינד הוא צורה של גריינדקור, אשר חוץ מהכלים הרגילים בהם משתמשים בגריינדקור, משתמשים גם בצלילים הנוצרים על ידי מחשב ומכשירים ומכונות אחרים. לדוגמה - מכונת תופים.

להקות חשובות בגריינדקור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבי מטאל
אינדסטריאל מטאלבלאק מטאלגריינדקורגלאם מטאל - גרוב מטאלדום מטאלדת' מטאלמטאל גותימטאל סימפוני - מטאל נאו-קלאסי - מטאל קלאסינו-מטאלפאוור מטאל - פולק מטאל - פרוגרסיב מטאלראפ מטאל - ת'ראש מטאל
סצינות אזוריות
דת' מטאל סקנדינבי - הגל החדש של הרוק הכבד הבריטי
סגנונות קרובים
גלאם רוק - רוק אלטרנטיבי - רוק גותי - גראנג' - הארד רוק
ראו גם
מטאליסט - פוליטיקה במטאל - פולחן השטן ברוק הכבד - מטאל קיצוני
פורטל הבי מטאל