גריינדקור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

גריינדקוראנגלית: Grindcore) הוא סגנון מטאל קיצוני מאוד. הוא הקצנה של אחד מהז'אנרים - דת' מטאל או פאנק, כאשר ולעתים שניהם. למרות שהגריינדקור צמח מן המטאל, הוא נחשב לסגנון עצמי.

המוזיקה מאופיינת בצורה לא מלודית וברוטאלית המלווה בצווחות וגראולינג. שירי הגריינדקור מאוד קצרים - לרוב בין עשרים שניות לדקה וחצי. בשיא התמצות מחזיק השיר "You Suffer" של נפלם דת', שזכה להיכנס לספר השיאים של גינס כשיר הקצר ביותר שהוקלט אי פעם (‏1.316 שניות).

הגריינדקור נחשב "סגנון פרוץ" אותו ניתן לערבב עם סגנונות שונים ומשונים, למרות שלז'אנר יש הגדרות, לרוב לא שומרים עליו בצורתו המטאלית והוא מתערבב עם סגנונות מוזיקה אחרים.

שורשים היסטוריים והשפעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגריינדקור החל בתחילת שנות השמונים בבריטניה על ידי להקות כמו נפלם דת' (Napalm Death), ובארצות הברית על ידי להקות הארדקור פאנק שהתקרבו לגריינדקור, כמו Siege וRepulsion.

רוב הלהקות הראשונות נדמו כחלק מסצנת ההארדקור פאנק והאנרכו פאנק, משום שלהקות רבות בז'אנרים אלו בבריטניה וארצות הברית כבר החלו לשלב אלמנטים של הבי מטאל במוזיקה שלהם.

רבים מחשיבים את הלהקה הבריטית נפלם דת' כלהקת הגריינדקור האמיתית הראשונה. השם "גריינדקור" הומצא על ידי ניק האריס, המתופף של נפלם דת'.

תתי-ז'אנרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגריינדקור הוכיח עצמו להיות קשה לקטלוג. לחלק מהמעריצים והמוזיקאים יש תפיסה ברורה של הז'אנר ותתי-הז'אנרים שלו, אך אחרים דוחים את הקטלוג ומתייחסים אליו כמגביל או חסר טעם.

תתי-ז'אנרים מוכרים של הגריינדקור:

  • גריינדקור פוליטי: תת-ז'אנר המכיל מילים פוליטיות ואנטי ממסדיות, נשאר נאמן לשורשים המוזיקליים יותר משאר סוגי הגריינדקור.
  • גריינדקור כוח ואלימות/פאוור ויולנס (Power Violence): גריינדקור פוליטי הקרוב מוזיקלית לפאנק רוק.
  • גורגריינד (Goregrind) או פאת'וגריינד (Pathogrind): תת-ז'אנר זה התחיל עם הלהקה קארקאס (Carcass). מכל תתי-הז'אנרים, גורגריינד היה המצליח ביותר מבחינה פרסומית. הז'אנר השתנה מאז שנות ה-80 של המאה ה-20 ומאופיין בעיקר בליריקה שלו, שעוסקת במוות ועינויים ומתארת סיטואציות מבחילות וחולניות (דבר זה מתבטא גם בעטיפות האלבומים אשר מציגות תמונות קשות לצפייה, לרוב תמונות של גופות מפוצצות). הליריקה עוסקת רבות גם בגוף האדם ומכילה ידע רב בנושא זה. הגורגריינד מושפע מסגנון המטאל הפרימיטיבי ומאופיין במבני שירים קבועים המאופיינים לסגנון הדת' מטאל. בנוסף, נעשה לפעמים שימוש בממיר אוקטבות על השירה, היוצר גרואל נמוך דומה לקול גרגור, או לאפקטים המשמשים בסרטי אימה על מנת לתאר אדם אחוז דיבוק, משוגע, או מת-חי. להקת לורד גור היא דוגמה לקול ייחודי זה.
  • סייברגריינד (Cybergrind): סייברגריינד הוא צורה של גריינדקור, אשר חוץ מהכלים הרגילים בהם משתמשים בגריינדקור, משתמשים גם בצלילים הנוצרים על ידי מחשב ומכשירים ומכונות אחרים. לדוגמה - מכונת תופים.
  • פורנוגריינד (Pornogrind) או פורנגריינד (Porngrind): הסגנון התפתח בסוף שנות השמונים, והוא מתייחס ללהקות גריינדקור העוסקות בשיריהן בנושאים העיקריים של שירי דת' מטאל וגורגריינד, עם דגש כבד על (או בהקשר של) פורנוגרפיה, אלימות מינית ויחסי מין (בעיקר אנאלי ווגינאלי) חסרי שליטה. הסיטואציות המיניות המתוארות בשירי פורנוגריינד הן לרוב דמיוניות ולא ריאליסטיות.

להקות חשובות בגריינדקור[עריכת קוד מקור | עריכה]

גריינדקור בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • להקת שמע ישראל, שפעלה לזמן קצר בתחילת שנות התשעים, היא להקת הגריינדקור הישראלית הראשונה.
  • ב-1999 הוקמה בחיפה על ידי ג'אש קוזנוביץ', מוזיקאי שהעתיק את מקום מגוריו לישראל, להקת Abosranie Bogom (תעתיק של השם הרוסי "Обосраные богом" שפירושו "חורבן על ידי אלוהים". הלהקה, שהקפיאה את פעילותה באופן לא רשמי ב-2011, מנגנת בסגנון גורגריינד ושיריה עוסקים בסיטואציות וחוויות מבחילות וחולניות של הפרשות צואה ואכילתה, שלשולים ומין אנאלי; לרוב סיטואציות אלה אינן אמיתיות (כגון "הפלה אנאלית", הנדסה גנטית של "דנ"א צואתי", מסטיק התקוע בפי הטבעת או הטבלה בבית שימוש). בשמות שירי הלהקה והטקסטים הנלווים אליהם חוזר הצירוף "Copro-", המתאר דברים הקשורים לצואה.
  • הקבוצה Meatex Z, גם היא מורכבת על ידי עולים מחבר העמים והוקמה ב-1999, משלבת עבודות אמנות של חבריה לצד שירי גריינדקור מקוריים המשלבים גם דאנס ופופ.
  • בתחילת שנות האלפיים פעלה להקת הפאוור ויולנס העפולאית בר מינן. הלהקה השתלבה היטב בסצנת הפאנק הישראלי אף על פי שבפועל לא ניגנה סגנון מוזיקלי זה והתפרקה טרם צאת הקלטת היחידה שלה "עוזרים לזקנות לחצות את הכביש" (בהוצאת בושת רקורדס). הלהקה התאחדה להופעה חד פעמית ב-2012.
  • הלהקות המובילות בישראל בסגנון הגריינדקור כיום הן: D9, להקת פאוור ויולנס שהוקמה ב-2005 וידועה לשמצה בעקבות תיעוד של אחת מהופעותיה שבו נראים חברי הלהקה שורפים דגל ישראל, ודירק דיגלר, הקיימת מאז 2008 ועוסקת בשיריה בפורנוגרפיה ויחסי מין עם ידועניות ישראליות ו"סקסיות" במכוון (דירק דיגלר אינה להקת פורנוגריינד כיוון שהיא אינה מגדירה עצמה ככזו).
הבי מטאל
אינדסטריאל מטאלבלאק מטאלגריינדקורגלאם מטאל - גרוב מטאלדום מטאלדת' מטאלמטאל גותימטאל סימפוני - מטאל נאו-קלאסי - מטאל קלאסינו-מטאלפאוור מטאל - פולק מטאל - פרוגרסיב מטאלראפ מטאל - ת'ראש מטאל
סצינות אזוריות
דת' מטאל סקנדינבי - הגל החדש של הרוק הכבד הבריטי
סגנונות קרובים
גלאם רוק - רוק אלטרנטיבי - רוק גותי - גראנג' - הארד רוק
ראו גם
מטאליסט - פוליטיקה במטאל - פולחן השטן ברוק הכבד - מטאל קיצוני
פורטל הבי מטאל