מזון אקזוטי (חלקיק)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מזון אקזוטי, בפיזיקת חלקיקים, הוא מזון (בוזון המגיב חזק עם הכוח הגרעיני החזק), שאינו מכיל בדיוק זוג אחד של קווארק - אנטי-קווארק.

נכון להיום, קיימת הוכחה ניסויית לקיומו של מזון אקזוטי אחד בלבד, הטטראקווארק. הוא מורכב משני זוגות של קווארק ואנטי-קווארק.

ההרכב של מזונים אקזוטיים מוגבל בגלל העובדה שהמספר הכולל של הקווארקים והאנטי-קווארקים חייב להיות מאוזן (אם לא היה הדבר כך, החלקיק היה פרמיון, לא בוזון), ובגלל שעל כל המזונים להיות "נטולי צבע", מה שיכול להתקיים אך ורק אם הקווארקים מופיעים בשלישייה, כאשר כל קווארק מופיע בצבע אחר (כלומר, קווארק אדום, קווארק ירוק וקווארק כחול כולם נוכחים), או כזוג של קווארק ואנטי-קווארק (כלומר, קווארק אדום, ואנטי-קווארק אנטי-אדום).

הקיום האפשרי של מזונים אקזוטיים הועלה כבר בראשית שנות ה-70, כיוון שהוא השלכה מיידית של הכרונודינמיקה הקוונטית (תיאורית השדה הקוונטי המתארת את ההאדרונים). מזונים אקזוטיים היפותטיים אחרים כוללים כדור גלואונים, ללא קווארקים ולנטיים אך גלואון אמיתי אחד (או יותר), והיברידים המורכבים מזוג קווארק - אנטי-קווארק ולנטי אחד ומעלה, ובנוסף גלואון אמיתי אחד ומעלה.


חלקיקים בפיזיקה - חלקיקים מרוכבים

מולקולה · אטום · גרעין האטום

האדרון · באריון · מזון · באריון אקזוטי · מזון אקזוטי · טטראקווארק · פנטאקווארק