מולקולה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מולקולות נפוצות
ייצוג דו ממדי של מולקולת אתנול
מולקולה של פורמלין הכדור השחור מייצג פחמן, האדום חמצן והלבנים מימן
ייצוג כדורי של מולקולת מימן כלורי

מוֹלקוּלהלטינית: Molecula - מסה קטנה; בעברית גם פּרוּדה) היא מונח בכימיה שנטבע על ידי הכימאי אמדאו אבוגדרו לתיאור מבנה בן מספר אטומים המחוברים ביניהם בקשר כימי. מולקולה המורכבת מאטומים שונים היא יחידת בסיס (החלק הלא פריק הקטן ביותר) של תרכובת מולקולרית וניתן לומר כי מבנה המולקולה, הרכבה וכוחות המשיכה בין אטומיה קובעים את תכונות התרכובת. מולקולה עשויה להיות מורכבת ממספר אטומים זהים או שונים. למשל מולקולת חמצן (O2) המורכבת שני אטומים זהים, מולקולת סוכר המורכבת מעשרות אטומים שונים, או מולקולת DNA הבנויה ממיליוני אטומים.

המולקולה ניתנת לתיאור על ידי נוסחה אמפירית המתארת את היחס בין האטומים המרכיבים אותה. כך למשל, הנוסחה האמפירית של מים היא כאמור H2O. אולם, שיטה זו אינה מסוגלת לתאר מולקולות מורכבות יותר באופן ייחודי. זאת מכיוון שאותה נוסחה אמפירית עשויה לתאר חומרים שונים לחלוטין. למשל, אתנול שנוסחתו הכימית היא CH3CH2OH, ואתר דו-מתילי CH3OCH3 מתוארים שניהם על ידי הנוסחה האמפירית C2H6O.

כדי לתאר מולקולות, בעיקר אורגניות, באופן מדויק יותר, נהוג להשתמש בנוסחת המבנה של החומר או באיור.

התחום שעוסק בהבנת המבנה המרחבי של מולקולות קרוי סטריאוכימיה, ומולקולות שלא ניתן ליצור חפיפה בינן ובין תמונת המראה שלהן, על ידי פעולת סיבוב במרחב, קרויות מולקולות כיראליות.

מולקולה חד-אטומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתאוריה הקינטית של הגזים מקובל להתייחס לכל חלקיק כאל מולקולה, גם כאשר מדובר באטום בלתי-קשור, למשל גז אציל. התייחסות זו ל"מולקולה חד-אטומית" אינה תואמת את ההגדרה המקובלת יותר, המופיעה בפתיחת הערך ואומרת שמולקולה היא מונח בכימיה שמתאר מספר אטומים הקשורים בקשר כימי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלקיקים בפיזיקה - חלקיקים מרוכבים

מולקולה · אטום · גרעין האטום

האדרון · באריון · מזון · באריון אקזוטי · מזון אקזוטי · טטראקווארק · פנטאקווארק

Chem template.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא כימיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.