באריון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בפיזיקה, באריונים הם משפחה של חלקיקים תת-אטומיים הכוללים את הפרוטון ואת הנייטרון (הנקראים נוקליאונים) ומספר חלקיקים כבדים יותר, אך פחות יציבים (הנקראים היפרונים). המונח "באריון" (baryon) לקוח מהמלה היוונית באריס (barys), שמשמעותה "כבד", מכיוון שמסתם גדולה יותר בהשוואה לחברי שאר קבוצות החלקיקים הבולטות.

באריונים הם חלקיקים בעלי ספין חצי שלם, כלומר מסווגים כפרמיונים, המגיבים לכוח הגרעיני החזק ומצייתים לעקרון האיסור של פאולי, ולכן התפלגותם מתוארת על ידי סטטיסטיקת פרמי-דיראק. זאת בניגוד לבוזונים, להם ספין שלם, ואינם מצייתים לעקרון האיסור, ולכן מתפלגים לפי סטטיסטיקת בוז-איינשטיין.

באריונים, כמו גם מזונים, שייכים גם למשפחת ההאדרונים, שהם חלקיקים המורכבים מקווארקים. למעשה, באריונים הם פרמיונים המורכבים משלושה קווארקים, בעוד שמזונים הם בוזונים המורכבים מקווארק ומאנטי-קווארק.

בנוסף לנוקליאונים (הפרוטון והנייטרון), חברים נוספים במשפחת הבאריונים הם חלקיקי ה-Ξ, Σ, Λ, Δ וה-Ω הנקראים היפרונים.

באריוני הדלתא (Δ-, Δ0, Δ+, Δ++) מורכבים מצירוף של קווארקים מסוג מעלה ומטה, ומתפרקים לפאיון, ובנוסף פרוטון או נייטרון.

באריוני למבדה (Λ+c, Λ0) מורכבים מקווארק אחד מסוג למעלה, אחד מסוג למטה, ואחד מסוג קסום או מוזר. חלקיק הלמבדה הנייטרלי סיפק הוכחה ניצפית ראשונה לקיומו של הקווארק מסוג מוזר.

באריוני סיגמא (Σ-, Σ0, Σ+) מורכבים מקווארק מוזר אחד, וצירוף של קווארקים מסוג למעלה ולמטה. לחלקיק הסיגמא הנייטרלי יש את אותו צירוף קווארקים כמו של הלמבדה הנייטרלי (למעלה, למטה, מוזר), ומשום כך מתפרק מהר יותר מ-Σ+ (למעלה, למעלה, מוזר) או מ-Σ- (למטה, למטה, מוזר).

באריוני קסי (Ξ-, Ξ0) מורכבים משני קווארקים מסוג מוזר וקווארק מסוג למעלה או למטה. הקסי הנייטרלי, Ξ0, המורכב מקווארק אחד מסוג למעלה ושניים מסוג מוזר, מתפרק והופך ללמבדה נייטרלי ופיון נייטרלי, שהם עצמם מתפרקים והופכים לאלקטרון ופוזיטרון; אלה מאיינים זה את זה, כך שבסופו של דבר מה שנראה הוא שקסי נייטרלי מתפרק ללמבדה נייטרלית ומשחרר תוך כדי כך קרינת גמא.

הבאריון Ω- מורכב משלושה קווארקים מסוג מוזר. גילויו היווה הצלחה אדירה בתחום חקר הקווארקים, כיוון שהוא נתגלה לאחר שקיומו, מסתו ותוצרי ההתפרקות שלו נחזו זה מכבר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]


חלקיקים בפיזיקה - חלקיקים מרוכבים

מולקולה · אטום · גרעין האטום

האדרון · באריון · מזון · באריון אקזוטי · מזון אקזוטי · טטראקווארק · פנטאקווארק