מלהולנד דרייב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מלהולנד דרייב
Mulholland.png
שם במקור: Mulholland Drive
בימוי: דייוויד לינץ'
תסריט: דייוויד לינץ'
שחקנים ראשיים: נעמי ווטס
לורה הרינג
ג'סטין ת'רו
אן מילר
דן הדייה
רוברט פורסטר
מליסה ג'ורג'
חברת הפצה: יוניברסל
סטודיו קאנאל
שפת הסרט: אנגלית
תקציב: 15 מיליון דולר
דף הסרט ב-IMDb

מלהולנד דרייבאנגלית: Mulholland Drive) הוא מותחן פסיכולוגי אפל משנת 2001 שכתב וביים דייוויד לינץ'. לינץ' זכה בפרס הבמאי הטוב ביותר בפסטיבל קאן, והיה מועמד לפרס הבמאי הטוב ביותר בטקס פרס האוסקר על הסרט.

בעקבות הסרט פרצו השחקניות נעמי ווטס ולורה הרינג לתודעה הציבורית, וזהו סרטה האחרון של השחקנית ההוליוודית הוותיקה אן מילר. הסרט נחשב אחד מסרטיו הטובים ביותר של דייוויד לינץ', ביחד עם "ראש מחק" (1976) ו"קטיפה כחולה" (1986). הסרט, ברובו, צולם כ"פיילוט" לסדרת טלוויזיה, אך הוא נדחה. אחרי הדחייה צולמו עוד סצינות מעטות שצורפו ל"פיילוט", ובכך ניתן לו סוף.

עלילת הסרט, המשולבת עם אלמנטים סוריאליסטיים, מספרת על שחקנית מתחילה בשם בטי אלמס (נעמי ווטס), שעברה ללוס אנג'לס, ובביתה מכירה אלמונית (לורה אלנה הרינג), אשר לאחר תאונת דרכים ברחוב הנושא את שם הסרט, מאבדת את זיכרונה ושוכחת את שמה. ביחד הן מנהלות מעקב אחר זהותה של האלמונית.

עלילת הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

העלילה המוצגת בסרט אינה לינארית.

הסרט נפתח בצעירים רוקדים. לאחר כדקה מופיעים הבזקים של אישה בלונדינית באור הזרקורים (נעמי ווטס) כשברקע נשמעות תשואות. בחלק מההבזקים מופיעים יחד איתה גם איש ואישה זקנים.

בחושך, רואים הצופים מיטה מנקודת מבטו של אדם העולה על יצועו. המבט עובר על שמיכה, מגיע לכרית ואז שוקע בתוכה. התמונה מתעמעמת ונעלמת.

אישה בעלת שיער כהה (לורה הרינג) נוסעת בערב בלימוזינה במלהולנד דרייב, כשהלימוזינה נעצרת בפתאומיות, היא מגלה שהנהג חמוש, ובעצם היא קורבן להתנקשות. מכונית הדוהרת במהירות מתקרבת אליהם, מתנגשת בהם בחוזקה, והורגת את כל יושבי הלימוזינה פרט לאותה אישה.

האישה יוצאת מהלימוזינה בהלם ובבלבול, בורחת ממקום התאונה, ומגיעה לרחוב סמוך. למחרת בבוקר, אישה מבוגרת המתגוררת באחד הבתים ברחוב יוצאת מביתה, והאישה שברחה נכנסת לבית הריק.

שחקנית מתחילה בשם בטי אלמס (נעמי ווטס) מגיעה להוליווד כדי לנסות את מזלה במשחק. הצופים לומדים על כך משיחה שהיא מנהלת עם איש ואישה זקנים שהיו איתה בטיסה להוליווד. זהו אותו זוג זקנים שהופיע בהבזקים בתחילת הסרט. בטי עוברת לבית דודתה השחקנית, שנסעה לצילומי סרט בקנדה. בדירה היא מוצאת את האישה בעלת השיער הכהה, כשהיא מבולבלת ולא זוכרת את שמה. האישה מבחינה בכרזה של הסרט גילדה, בכיכובה של ריטה הייוורת', ומאמצת לעצמה את השם "ריטה". בטי מחליטה לעזור לריטה לחפש את זהותה, והן פותחות את תיקה של ריטה, ומגלות בו סכום כסף גדול בשטרות מזומנים ומפתח כחול, שהן אינן יודעות מה הוא פותח.

אדם הסועד בדיינר בשם "ווינקיז" בשדרות סנסט, מספר לעמיתו על סיוט שחווה בחלומו, ובו ראה יצור מפחיד ומוזר מאחורי אותו דיינר, היוצר מצב רע ומפחיד. השניים הולכים אל מאחורי הדיינר, היצור המפחיד מופיע, והאיש מתמוטט. מתנקש ביש-גדא מגיע למשרד, הורג שלושה אנשים בתוכו, וגונב ספר טלפונים לא ידוע.

במאי הוליוודי בשם אדם קשר (ג'סטין ת'רו) נדרש ללהק לסרטו החדש שחקנית לא מקצועית בשם קמילה רודס (מליסה ג'ורג') על ידי מאפיונרים. כשהוא חוזר לביתו לאחר סירוב למאפיונרים, הוא מגלה שאשתו מנהלת רומן, ומסולק מביתו על ידי אשתו ומאהבה. במלון שאליו הלך לאחר מכן, הוא מגלה שכרטיסי האשראי שלו בוטלו וכספו נגמר. לאחר טלפון ממזכירתו, הוא נדרש להכיר אדם מסתורי בשם "הבוקר", אשר מורה לו ללהק לסרטו את קמילה רודס, ולומר: "זאת הבחורה".

ריטה נזכרת שנסעה בדרך מלהולנד. השתיים מתקשרות מטלפון ציבורי ליד הדיינר "ווינקיז" למשטרה, כדי לבדוק אם הייתה שם תאונת דרכים. לאחר שהן נענות בחיוב הן בטי וריטה יושבות בדיינר, שם משרתת אותן מלצרית בשם דיאן. כתוצאה, ריטה נזכרת בשם "דיאן סלווין". הן מתקשרות לאישה באותו השם לאחר שחיפשו אותה בספר הטלפונים, אך זו אינה עונה.

לאחר מכן, בטי הולכת למבחן בד לסרט הוליוודי, והצוות הבוחן אותה מתרשם ממנה מאוד. אחרי שיחה עם סוכנת שחקנים שנכחה במבחן הבד, לוקחת אותה הסוכנת לסט צילומים של סרט בשם "סיפורה של סילביה נורת'", הסרט מבויים על ידי אדם קשר, וקמילה רודס עוברת בו מבחן בד, שבו היא מבצעת תזמורת בצורת לשיר "I've told every little star" של לינדה סקוט. אדם בוחר בה לתפקיד, תוך שהוא משתמש בביטוי: "זאת הבחורה". באותו זמן בטי עוזבת את הסט, לאחר שאדם מסתכל עליה בערגה.

בטי וריטה הולכות אל דירתה של דיאן סלווין, ופורצות לדירתה לאחר שאף אחד לא פותח את הדלת. במיטה בדירה הן מגלות גופה במצב ריקבון. הן חוזרות מזועזעות אל ביתה של בטי, ושם בטי מסייעת לריטה להכין לעצמה פאה בלונדינית בתסרוקת זהה לזו של בטי. אחר-כך השתיים מקיימות יחסי מין ובטי מודה כי היא מאוהבת בריטה. בלילה ריטה מדברת מתוך שינה ומעירה את בטי. לבקשת ריטה, השתיים נוסעות מיד למופע קברט ספרדי בתיאטרון בשם "סילנסיו", שהוא השם שהגתה ריטה בשנתה.

במועדון הן רואות מופע תזמורת בצורת, שבו המנחה שב ומדגיש שהצלילים מוקלטים וכי "הכל כאן אשליה". בזמן המופע נשמע קול נקישות על דלת וריטה מתחילה לרעוד בחוסר שליטה עד שדיאן מרגיעה אותה. זמרת קינה ספרדית ("מקוננת") עולה לבמה ומציגה גרסה ספרדית לשיר "בכי" של טום ג'ונס. בטי ודיאן בוכות, ואילו הזמרת מתעלפת ומפונה מהבמה בעוד קול השירה ממשיך להישמע. בטי מוצאת בארנקה קופסה כחולה ונעולה, שחור המנעול שלה מתאים בצורתו למפתח הכחול שנתגלה לפני-כן בתיקה של ריטה.

בטי וריטה מגיעות לביתה של בטי, ובעת שריטה מוציאה את המפתח בטי נעלמת. לאחר שריטה קוראת לבטי באנגלית ובספרדית, ריטה פותחת את הקופסה הכחולה, מבט הצופים נכנס אל תוך הקופסה ומיד אחר-כך הקופסה נופלת על הרצפה בעוד שנראה כי ריטה נעלמה אף היא.

האישה הזקנה בעלת השיער האדום, שהיא דודתה של בטי ובעלת הדירה בה השתכנה, מגיעה לחדר וסוקרת אותו, אולם החדר ריק ומסודר.

הבוקר מופיע על מפתן החדר בו נתגלתה גופתה של דיאן סלווין, ואומר לה שהגיע הזמן לקום. דיאן, הפעם מגולמת על ידי נעמי ווטס ונראית דומה לבטי, קמה ממיטתה. נשמעות נקישות בדלת, ואחרי פתיחתה מתגלה שכנתה של דיאן, האומרת לדיאן שבלשים חיפשו אותה שוב. דיאן מתגלה כאישה מדוכאת ומתוסכלת וכשחקנית כושלת. היא מאוהבת בקמילה רודס, המגולמת הפעם על ידי לורה אלנה הרינג, אולם קמילה משחקת בה ודוחה אותה ממנה.

בהזמנתה של קמילה, דיאן מגיעה למסיבה בביתו של אדם קשר במלהולנד דרייב. כשהיא מגיעה לשם בלימוזינה, דיאן מגלה את קמילה, האומרת לה לבוא בדרך קיצור. בסיום ההליכה מגלה דיאן שהגיעה לביתו של אדם. אדם, כרגע במאי מצליח, נראה מאוהב בקמילה. בארוחת הערב בביתו, מתברר שדיאן הגיעה להוליווד לאחר שדודתה נפטרה, ושהיא הכירה את קמילה לאחר שעשתה מבחן בד לסרט "סיפורה של סילביה נורת'".

אישה אחרת, המגולמת הפעם על ידי מליסה ג'ורג', מנשקת את קמילה בארוחת הערב, והשתיים מציצות על דיאן. קמילה ואדם עומדים להודיע הודעה חשובה, והם צוחקים ומתנשקים בעוד דיאן הנסערת צופה בהם.

דיאן יושבת עם המתנקש ב"ווינקיז", ומציגה בפניו את התמונה של קמילה תוך שהיא אומרת: "זו הבחורה". היא מציגה לו גם סכום כסף גדול בשטרות מזומנים בתוך תיקה. הם מקבלים שירות ממלצרית בשם בטי, שהיא בעלת מראה זהה למלצרית ששמה היה קודם דיאן. דיאן מבחינה ליד הדלפק באיש שהתלונן על סיוטיו והתמוטט לפני כן. המתנקש אומר לדיאן שכשהעבודה תיגמר, היא תמצא מפתח כחול. היא שואלת אותו מה המפתח פותח, ובתגובה הוא פורץ בצחוק. מאחורי הבניין, הייצור - אשר מתגלה עתה כאדם מלוכלך חסר בית, מכניס את הקופסה הכחולה לתוך שקית נייר ומפיל אותה על הרצפה. משקית הנייר יוצאים שני אנשים זעירים. זהו זוג הזקנים שהופיע קודם בסרט.

הצופים רואים שוב את דיאן בדירתה, כשהיא בוהה במפתח הכחול. נשמעות נקישות על הדלת. שני האנשים הזעירים נראים זוחלים מתחת לדלת הסגורה. הנקישות ממשיכות. הזקנים, עתה בגודל רגיל, תוקפים את דיאן. היא בורחת בפחד לכיוון מיטתה, מוציאה מהשידה שבסמוך אקדח ויורה בעצמה.

אחרי מספר תמונות המציגות אובייקטים ודמויות מהסרט, מוצגת הבמה במועדון סילנסיו. אישה שהייתה בקהל במועדון, ונראתה עד עתה כבובה, לוחשת את המילה "סילנסיו".

משמעות הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכן הסרט נחשב לחידה. אין ספק שלפחות חלק מן האירועים המוצגים בו אינם מתנהלים במציאות, כיוון שהם אבסורדיים.

הבמאי דייוויד לינץ' סירב להסביר את הסרט, אולם סיפק עשרה רמזים, שאמורים לסייע לצופים להבין את עלילתו ומשמעותה:

  1. העניקו תשומת לב מיוחדת לתחילת הסרט. לפחות שני רמזים מתגלים לפני כותרות הפתיחה.
  2. שימו לב להופעותיה של המנורה עם האהיל האדום.
  3. האם תוכלו לשמוע את שם הסרט שאדם קשר בוחן עבורו שחקניות? האם הוא מוזכר שוב?
  4. תאונה היא אירוע נורא... שימו לב למיקום התאונה.
  5. מי נותן מפתח, ומדוע?
  6. שימו לב לחלוק, למאפרה, לספל הקפה.
  7. מה מורגש, מתממש ונאסף במועדון סילנסיו?
  8. האם כשרון גרידא עזר לקמילה?
  9. שימו לב לאירועים האופפים את האיש שמאחורי "ווינקיז".
  10. איפה דודה רות?

על-פי הפירוש הנפוץ, חלקו הראשון של הסרט הוא חלום, אשר מתחיל לפני כותרות הפתיחה, אחרי שהמצלמה שוקעת לתוך כרית על מיטתה של דיאן, ומסתיים כאשר היא מתעוררת. חלקו השני של הסרט הוא המציאות. דיאן, שניהלה מערכת-יחסים תלותית בקמילה, הזמינה את רציחתה, ואחר-כך התקשתה להתמודד עם מעשיה והשלכותיהם, כמו גם עם תחושות הערך העצמי הנמוכות שלה וכישלונה כשחקנית. חלומה שילב ניסיון לברוח מהמציאות יחד עם הבנה דטרמיניסטית שלא תוכל לעשות זאת. בסופו של דבר, כשלא הייתה מסוגלת להתמודד עוד, היא התאבדה. רוב הדמויות בחלום שלה הם דמויות בסצנה ארוחת הנישואין של קמילה. בעקבות הקינאה שלה, והעילבון שהיא מרגישה, עוצמת הרגשות שלה היא מאד גבוהה. לכן כל דמות בסצנה, מקבלת תפקיד מקביל בחלום. למשל האמא מנסה לנחם אותה, כאשר היא מניחה את ידיה על ידה, ולכן היא מקבלת את הדמות של האמא הדואגת לכל מחסוריה בחלום. הבוקר עם הכובע, שאינו קשור במציאות לסצנה, מקבל תפקיד מיסטי בחלום.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]