צימר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
צימר ביישוב שפר, בצפון ישראל

צימר (מילולית מגרמנית: "חדר"; החלופה העברית התקנית שקבעה האקדמיה: חדר נופש) הוא חדר או מערכת חדרים, על פי רוב בבית מגורים או בחצרו, המושכרים למטיילים ולנופשים למשך לילה אחד או מספר לילות.

המונח "צימר" אומץ לעברית המדוברת ממדינות מרכז אירופה דוברות הגרמנית, שם הרבו מטיילים ישראליים להיתקל בשלטי "צימר פריי" (Zimmer Frei - חדר פנוי) מוצבים על בתים המציעים חדר להשכרה למטיילים, בעיקר באזורים הכפריים, טרם הייתה תופעת אירוח זו נפוצה בישראל. במדינות דוברות האנגלית מוכר המושג המקביל B&B (או Bed and Breakfast - "מיטה וארוחת בוקר") לסגנון אירוח דומה המציע חלופה אינטימית-ביתית לאירוח במלון.‏[1]

לינה בצימר נחשבת לעתים רומנטית יותר מלינה במלון, מכיוון שהוא יותר מבודד ואינטימי ומעניק חוויה כפרית.

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

צימר דרגה סטנדרט

בישראל, ובעיקר באזור צפון הארץ (הגליל התחתון, הגליל העליון ורמת הגולן) התפתחה תעשייה ענפה של צימרים, השייכים למשפחות פרטיות במושבים וביישובים כפריים, המשכירות אותם לתקופה קצרה. התעשייה החלה להתפתח בשנות ה-90 של המאה ה-20, כאשר חלה ירידה ברווחי ענף החקלאות, ומשפחות רבות בעלות חוות חקלאיות ביישובים קהילתיים, קיבוצים, מושבים וחוות בודדים החליטו לנסות את כוחן בעסקי האירוח.

תעשיית הצימרים החלה בקיבוצים ובמושבים שונים ברחבי הארץ, כמענה לתיירים ישראלים שנתקלו בבתי הארחה דומים בחו"ל וחיפשו כאלו גם בארץ. חקלאים הקימו מבנים שמטרתה הוכרזה כחקלאית, אך למעשה אירחו בהם נופשים באווירה כפרית. רק בשנים האחרונות החלה המדינה לפקח במידה רבה יותר על התחום. הצימרים הוקמו עם דגש על חווית אירוח בתחושה ובאווירה כפרית, אך עם זאת גם יוקרתית ומפנקת.

עם השנים, ועם ירידת הערך של ענף החקלאות, החלה תעשיית הצימרים בארץ לתפוס תאוצה וכיום ניתן למצוא קיבוצים, כפרים ומושבים, שעיקר פרנסתם מתבססת על תעשיית הצימרים ועל תיירות הפנים בישראל.

בצימרים אף מוצעים לעתים טיפולי ספא ומסאז', ארוחות ואף עזרה בהפקת אירועים מיוחדים כגון ימי הולדת, ימי נישואים והצעות נישואים.

בעשור האחרון חלה התפתחות גם בענף הצימרים בדרום ישראל, בנגב. הסתעפות חדישה מתחום הצימרים הוא אופנת הגלמפינג שחדרה לישראל מאירופה ואמריקה ומתבססת על אירוח בטבע בסגנון קמפינג מפנק ברמה גבוהה ביותר.

תשלום מסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבר, לא היה ברור מהו סכום תשלום מסים בעבור עסקת הצימרים. לכן תופעה רווחת הייתה להגיע לצימר שבו בעלי הצימרים אינם לוקחים כרטיסי אשראי או המחאות, שיאפשרו מעקב מפורט אחרי אחוזי המס בעבור השכירות. כיום, בעקבות התרחבות הענף ופעילות אכיפה של מע"מ ומס הכנסה, רוב העסקים מנוהלים כדין וניתן לשלם בכל אמצעי התשלום.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בישראל, B&B משמש במשמעות שונה במקצת - בסיס תעריפי של אירוח בבית מלון המגלם לינה וארוחת בוקר כלולה בתעריף החדר