קנקן התה של ראסל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ברטראנד ראסל ב-1916

קנקן התה של ראסל המכונה לעתים בשם קנקן התה השמימי או קומקום התה הקוסמי הוא אנלוגיה אשר נטבעה לראשונה על ידי הפילוסוף האנגלי ברטראנד ראסל, שמטרתה להפריך את הטיעון שגורס כי במקרה של אמונה דתית, שאינה ניתנת להפרכה, נטל ההוכחה עובר אל הספקן, ועליו להוכיח שהאמונה אינה נכונה.

הטענה נכתבה לראשונה במאמר בשם "היש אלוהים?", ששלח ראסל למגזין Illustrated בשנת 1952, אך המגזין לא פרסם את המאמר.

אילו הייתי טוען שבין כדור הארץ לשמש מסתובב קנקן תה במסלול אליפטי, לא היה ניתן להפריך את הטענה שלי כל עוד הייתי דואג לציין שמידות הקנקן כה קטנות, כך שלא ניתן לצפות בו אף בטלסקופ החזק ביותר שיש ברשותנו. אך אילו הייתי ממשיך בטיעון, ואומר כי מכיוון שלא ניתן להפריך את הטענה, תהיה זאת עזות מצח מצד ההיגיון האנושי לפקפק בה, אחשב בצדק למי שמדבר שטויות. אם, לעומת זאת, יטענו לעצם קיומו של קנקן תה שכזה בטקסטים עתיקים, ילמדוהו כאמת מקודשת בכל יום ראשון, ויחדירוהו לראשיהם של תלמידי בית ספר, אזי פקפוק באמונה כזאת ייחשב לסימן לחריגות, ועלול להוביל את המפקפק לטיפול פסיכיאטרי בעידן הנאור, או לאינקוויזיציה בעידן קדום יותר.

ב-1958 ראסל הזכיר את הטענה כסיבה לכפירתו באלוהים.

אני חייב לקרוא לעצמי אגנוסטיקן, אך לכל ענין מעשי אני אתאיסט. אני לא חושב שמציאות האל הנוצרי יותר מסתברת ממציאות האלים האולימפיים או האלים של ואלהלה. דוגמא נוספת: אף אחד לא יכול להוכיח שאין בין כדור הארץ ומאדים קנקן תה מחרסינה הנע בתנועה אליפטית, אבל אף אחד לא חושב שזה מספיק מסתבר כדי לקחת את זה בחשבון למעשה. אני חושב שהאל הנוצרי בלתי מסתבר באותה מידה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


P yin yang.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא פילוסופיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.