אלון החזקות ברבוע כחול ישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף ריבוע כחול - ישראל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אלון החזקות ברבוע כחול ישראל בע"מ
ריבוע כחול.gif
סוג: חברה ציבורית, NYSEBSI
שנת הקמה: 1932 כקו-אופ תל אביב
משרד ראשי: פארק התעשייה אפק, ראש העין
מייסדים: המשביר המרכזי וחברת העובדים
אנשי מפתח: דודי וייסמן, בעל השליטה

מוטי קרן, מנכ"ל

מוצרים עיקריים: רשת מרכולים
שווי שוק: 950,000 אלפי ש"ח (04/2012)
הכנסות: 15,296,255 אלפי ש"ח (2011)
רווח: 93,713 אלפי ש"ח (2011)
www.bsi.co.il

אלון החזקות ברבוע כחול ישראל בע"מ (לשעבר: "ריבוע כחול - ישראל בע"מ") היא רשת מרכולים ישראלית המוכרת תחת המותג מגה (ובעבר: קו אופ הריבוע הכחול). הרשת נמצאת בבעלות קבוצת אלון‏‏‏[1], ומחזורה השנתי הוא מעל שבעה מיליארד שקל. ב-2011 תפסה הרשת מקום שני מנתח השוק הישראלי עם 22.4%‏[2].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנות העשרים ארגן המשביר המרכזי אגודות לקואופרציה צרכנית בערים ובמושבות, כלומר אגודות המנצלות את השיתוף בכוח הקנייה של החברים על מנת לרכוש מוצרים בסיטונאות מהספקים ולמכרם לחברים במחיר נמוך ממחיר השוק הקמעונאי. לכל חבר באגודה הצרכנית הייתה מניה שהקנתה לו חברות באגודה ואפשרות לבחור לוועד המנהל שלה. אגודות ה"קו-אופ" השונות אוגדו במסגרת "ברית הקואופרציה הצרכנית בישראל" שהוקמה על ידי המשביר המרכזי וחברת העובדים של ההסתדרות הכללית של העובדים בארץ ישראל בשנת 1932.

ב-1972 התמזגה קו-אופ תל אביב עם "דן השרון אגודה צרכנית שיתופית", והוקמה קואופ תל אביב דן השרון, אגודה צרכנית שיתופית שמספר חבריה הגיע לכמה עשרות אלפים.

ב-1982 התמנה למנכ"ל הרשת בני גאון. בהנהלתו הפכה הרשת לחברה רווחית וצומחת. חברה בת בשם "יחדיו - חברה להספקה במחוז ת"א", שהוקמה עוד בשנת 1961, הפכה לחברה ציבורית ב-1988, כשהשתחררה מחברת העובדים של ההסתדרות והנפיקה איגרות חוב לציבור. ב-1991 הונפקו מניותיה לראשונה בבורסה תחת השם "הריבוע הכחול נכסים והשקעות בע"מ". חברה זו כללה רק חלק מסניפי הרשת, וכן אחזקה של כ-80% במניות המשביר לצרכן, שנמכרו מאז.

בשנות התשעים צמחו מאוד עסקי החברה, בין היתר כתוצאה מגידול באוכלוסייה בעקבות העלייה ההמונית מברית המועצות לשעבר, וכן שינוי בטעמי הציבור וברמת המינוע, שהביאו את הרשת לפתוח את רשת חנויות הדיסקאונט "סופר-סנטר", ומאוחר יותר את רשת ההיפרמרקטים "מגה".

ב-1996 אוגדו עסקי האגודה השיתופית, ובכלל זה האחזקה במניות החברה הבת (כ-80%), לחברה בע"מ, בשם הריבוע הכחול ישראל, והיא הונפקה בניו יורק בשם Blue Square Israel. בשנת 2000 רשמה החברה האם גם את מניותיה שלה למסחר בישראל (רישום דואלי).

המיתון בתחילת המאה העשרים ואחת לא פסח על הרשת, אם כי היא צלחה אותו תוך פגיעה קלה יחסית. ב-2003 נרכשה החברה על ידי קבוצת ברונפמן-אלון, ותמורת המכירה חולקה בין חברי האגודה השיתופית לאחר הליך משפטי ממושך. ב-2007 רכשה קבוצת אלון את אחזקותיה של קבוצת ברונפמן‏‏‏[3] בחברה.

בשנת 2008 רכשה הרשת 50% מאחזקות חברת התיירות "נופש ישיר" מתשלובת איסתא.

מניות החברה האם (הריבוע הכחול ישראל) והחברה הבת (הריבוע הכחול נכסים והשקעות) נסחרו במקביל עד שנת 2008, בה פנתה החברה למשקיעים בהצעת רכש למניות החברה הבת, שנמחקה מהמסחר. בשנת 2010 רכשה החברה את מניות חברת הדלק דור אלון מקבוצת אלון והחברה הממוזגת נקראת אלון ריבוע כחול.

הרשת מנפיקה תווי קנייה בשם "רב תו", ואלה מכובדים בחנויות הרשת וברשתות שיווק נוספות.

ב-13 במאי 2012 גזר בית המשפט על הרשת לשלם קנס של 130 אלף שקלים בגין הטעיית צרכנים בעקבות גביית הרשת מהצרכן מחיר שונה מהמחיר המפורסם על המוצר. ביולי 2012 מכרה הרשת 6 סניפים למחסני השוק.

בעבר הפעילה הריבוע הכחול תת-רשת נוספת במותג "מגה". היו אלה חנויות כלבו גדולות המוכרות גם מוצרים שאינם בתחום המזון, כגון כלי בית, מכשירי חשמל וביגוד. עם ביטול המותג, הוסבו כל הסניפים של "מגה" לסניפי "מגה בול".‏

החל ממאי 2012 מפעילה את החברה הסלולרית הווירטואלית YouPhone (אלון סלולר) הפועלת על התשתית של חברת אורנג׳.

בנובמבר 2013 פתחה הרשת מותג חנויות דיסקאונט נוסף בשם "You" שאמור להחליף תוך כמה חודשים את המותג "מגה בול"‏[4]. בדצמבר 2013 השיקה החברה מותג חנויות נוסף בשם "הצרכניה של You", מותג של חנויות קטנות בתוך הערים‏[5].

ביוני 2014 פתחה הרשת בבני ברק את הסניף הראשון של המותג תכל'ס, בשותפות עם איש העסקים החרדי אריה וולפסון (30%)‏[6].

מניות החברה נסחרות ב-NYSE משנת 1996, ובבורסה לניירות ערך בתל אביב מנובמבר 2000.

מבנה הרשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

לרשת הריבוע הכחול נוכחות בולטת באזור תל אביב והמרכז, בשל התפתחותה ההיסטורית, וייצוג נמוך יחסית באזור הצפון ובירושלים. החברה מאחדת תחתיה שלוש תת-רשתות עיקריות:

 • מגה - מותג חנויות הדיסקאונט של הרשת.
 • מגה בול - מותג חנויות דיסקאונט, שהוקם בעיקר במטרה להתחרות במותג "שופרסל דיל" של קבוצת שופרסל, המציע ללקוח מחירים נמוכים ללא מבצעים.
 • מגה בעיר - רשת חנויות שכונתיות, העוסקות בעיקר במזון. יתרונן הוא הקרבה למרכזי המגורים.
 • זול בשפע - רשת המצהירה על עצמה כבעלת מחירים נמוכים עם כשרות למהדרין, ופונה בעיקר לציבור החרדי.
 • You - מותג חנויות דיסקאונט נוסף של החברה, שאמור להחליף את תת-הרשת "מגה בול".
 • הצרכניה של You - מותג חנויות קטנות במיוחד שפועל בתוך הערים עצמם במרכזי שכונות מגורים.
 • תכל'ס - פונה בעיקר לציבור החרדי.

בנוסף, מפעילה החברה את "מגה באינטרנט", שירות מקוון המאפשר לבצע קניות דרך האינטרנט או באמצעות הטלפון.

במהלך שנת 2014, כחלק ממיתוג הרשת מחדש, הוקמה תת-הרשת "You" והוחזרה גם תת-הרשת "מגה" (ששימשה בעבר את הרשת) שאמורות להחליף את כל חנויות הרשת של "מגה בול".

מספר סניפים בכל תת-רשת‏[7][עריכת קוד מקור | עריכה]

מותג הרשת מספר סניפים
מגה 10
מגה בול 8
מגה בעיר 119
זול בשפע 13
You 35
הצרכניה של You 1
תכל'ס 1

נכון לפברואר 2015, מספר חנויות הסופרמרקט אותן מפעילה הריבוע הכחול עומד על 187.‏

הרשת מפעילה מועדוני לקוחות בשם "you" ו"זול בשפע", ופועלת בתחום מוצרי הצריכה שאינם מזון (non-food) באמצעות רשתות משנה, שסניפיהן בחלקם ממוקמים בחנויות רשת ובחלקם עצמאיים, ובהם חנויות הצעצועים "כפר השעשועים", רשת כלי הבית "נעמן" ומוצרי כלי המיטה "ורדינון". לחברה זרוע הפועלת בתחום הנדל"ן בשם ריבוע כחול נדל"ן, שהיא חברה ציבורית שמניותיה נסחרות בבורסה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ‏שבבעלותה בין היתר חברת הדלק דור אלון‏
 2. ^ גיל קליאן, ניתוח "כלכליסט": המהפכה הקמעונאית של רשת כמעט־ביתן, באתר כלכליסט, 15.07.12
 3. ^ ‏קבוצה בבעלות מתיו ברונפמן, בעל השליטה בבנק דיסקונט, ושלום פישר. השניים מחזיקים כיום בנתח הרשת המתחרה שופרסל
 4. ^ מירב קריסטל, רשת חדשה למגה; יופחת מס' הסניפים הזולים, באתר ynet‏, 19 בנובמבר 2013
 5. ^ עדי דברת-מזריץ, מגה זזה לאט בעולם שמשתנה מהר, באתר TheMarker‏, 24 בדצמבר 2013
 6. ^ שאול כהנא, ‏למרות שהוחרם: ויסמן שותף ברשת חדשה לציבור החרדי, באתר כיכר השבת, 12 ביוני 2014
 7. ^ מעודכן לפברואר 2015