אביאלאה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןאביאלאה

למעלה: מאובן ג'הולאורניס (Jeholornis)

למטה: זכר ברכייה (Anas platyrhynchos) בתעופה

תקופה
יורה-הווה, כ-165,000,000–0 שנה לפני זמננו
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: זוחלים
על־סדרה: דינוזאוריה
סדרה: בעלי אגן דמוי לטאה
תת־סדרה: תרופודה
קבוצה: פאראבס
קבוצה: אביאלאה
שם מדעי
Avialae
גוטייה, 1986
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
איור של ארכאופטריקס.
המין Liaoxiornis

אביאלאה (שם מדעי: Avialae; "אביס" מלטינית = "עוף"; "אלה" מלטינית = "כנף") היא ענף טקסונומי של דינוזאורים תרופודים, אשר כוללת את העופות (בני-ימינו ונכחדים) ומספר מיני דינוזאורים נכחדים, הדומים להם ביותר.

הכרה בקבוצה זו מבטאת, למעשה, את הקונצנזוס המדעי כיום בתחום הפלאונטולוגיה, לפיו העופות התפתחו אבולוציונית מדינוזאורים בתור היורה. אצל פלאונטולוגים בעיקר יש נטייה כיום להשתמש במיון טקסונומי המבוסס על האביאלאה כתחליף ל-Aves, מחלקת העופות על פי המיון הישן של קארולוס ליניאוס. עם זאת, מיקומה הטקסונומי המדויק של האביאלאה וזהות המינים בשורש שלה עדיין שנויים במחלוקת ומתעדכנים מדי פעם, בעיקר כתוצאה מגילוי מאובנים חדשים למדע של דינוזאורים ועופות קדומים.

גילוי וסיווג[עריכת קוד מקור | עריכה]

את האביאלאה הגדיר הפלאונטולוג האמריקאי ז'ק גוטייה (Jacques Gauthier) בשנת 1986, כ"קבוצת כל הדינוזאורים אשר עפו בטפיחות כנפיים פעילות, והעופות שהשתלשלו מהם".

ברם, קשה להסיק מתוך מאובני דינוזאורים מנוצים מי מהם עף בטפיחות כנפיים פעילות, ולכן ישנן מחלוקות את מי מהם יש לכלול בין האביאלאה. סיבוך נוסף התעורר בשנים האחרונות, כאשר הועלתה האפשרות שהתעופה התפתחה יותר מפעם אחת אצל דינוזאורים מנוצים. למשל, למיקרורפטור היו אברות כנפיים וזנב מפותחות, וייתכן שהוא עף בטפיחות כנפיים פעילות, אך לדעת רוב הפלאונטולוגים הוא איננו שייך לאביאלאה, ומוצאו מן הדרומאוזאוריים, אשר נחשבים לקבוצה קרובה אך נפרדת של דינוזאורים תרופודים.

כתוצאה מכך, בפועל אביאלאה מוגדרת כיום בדומה לקבוצות טקסונומיות רבות אחרות, באופן פילוגנטי, כלומר על פי השתלשלותה האבולוציונית. הגדרה מקובלת היא "כל התרופודים אשר קרובים יותר לדרור הבית מאשר לדיינוניכוס". הגדרה זו משתמשת בדרור הבית כנציג טיפוסי של עופות בני-ימינו ובדיינוניכוס כנציג טיפוסי של דרומאוזאוריים.

ההשתלשלות האבולוציונית המדויקת של הדינוזאורים המנוצים והדרומאוזאוריים עדיין איננה ידועה במדויק, והיא מתפענחת בעיקר באמצעות עצים פילוגנטיים אשר מחושבים מתוך מאפייני מאובנים. לכן מיקומו הטקסונומי של "גזע" האביאלאה וזהות חבריה הקדומים ביותר עדיין מתעדכנים באופן תדיר כתוצאה מתגליות של מאובנים חדשים למדע.

נכון לשנת 2013, המקור המעודכן ביותר לסיווג האביאלאה הוא מאמר מדעי שהתפרסם בכתב העת המדעי נייצ'ר, והגדיר את אורורניס, דינוזאור מנוצה חדש למדע שהשלד שלו דומה מאוד לשלדי ארכאופטריקס ועופות קדומים[1]. לדעת מגלי אורורניס הוא נמצא קרוב מאוד לבסיסו של ענף האביאלאה. המספר הגדול של מאפייני השלד הניתנים למדידה במאובן המפורט של אורורניס איפשר במאמר זה פיענוח מפורט יותר מאשר בכל מחקר קודם של העץ האבולוציוני של האביאלאה:

מיונים חלופיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארכאופטריקס נחשב בדרך-כלל לחבר בקבוצת האביאלאה ואב קדמון של העופות, אך על פי מיון קודם שהוצע לפני גילוי אורורניס, ארכאופטריקס ושיאוטינגיה שייכים לדרומאוזאוריים ולא לאביאלאה. כמו כן, לפי מיון זה אנכיאורניס שייך לקבוצת הטרודונטיים ולא לאביאלאה. לעומת זאת, על פי מיון זה הסקנסוריופטריגיים (כמו אפידפקסיפטריקס) כן שייכים לאביאלאה, ולפיכך הם המועמדים הטובים ביותר לאבות הקדמונים של העופות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אביאלאה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Godefroit, P. et al (2013) "A Jurassic avialan dinosaur from China resolves the early phylogenetic history of birds" Nature, doi:10.1038/nature12168