אגאתרכידס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אגאתרכידס
Αγαθαρχιδης
המאה ה-2 לפנה"ס –‏ המאה ה-2 לפנה"ס או המאה ה-1 לפנה"ס
תרומות עיקריות
גאוגרפיה של אזור הים האדום
נתונים נוספים
ענף מדעי היסטוריה, גאוגרפיה
נולד המאה ה-2 לפנה"ס
נפטר המאה ה-2 לפנה"ס או המאה ה-1 לפנה"ס
ארצות מגורים יוון

אגאתרכידסיוונית: Αγαθαρχιδης) היה היסטוריון וגאוגרף יווני שחי במאה ה-2 לפנה"ס. כיום מוכרים בעיקר ספריו של אגאתרכידס "אודות הים האריתראי" (הים האדום), שבהם הוא מתאר את הגאוגרפיה, הפאונה והאנתרופולוגיה של אזור זה.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אגאתרכידס נולד כנראה בקנידוס (כיום בטורקיה), שהייתה אז עיר יוונית. הוא שימש בתפקידים שונים בחצר המלוכה של בית תלמי באלכסנדריה. בצעירותו, אגאתרכידס היה עוזרו של קינאוס, אדם בעל מעמד רם בבית המלוכה. מאוחר יותר הוא הועסק כמזכיר בידי הרקלידס למברוס. ניתן לתארך תקופה זו למלכותו של תלמי השישי (פילומטור), אשר הסתיימה בשנת 145 לפנה"ס.

ספריו אודות הים האדום נכתבו בגוף ראשון, ומהם ניתן ללמוד כי אגאתרכידס נטל חלק במערכה צבאית בדרום מצרים. בתקופה זו היה לו תפקיד חשוב בבית המלוכה, ומשערים שהוא ליווה את אחד מבניו של תלמי השמיני בקרבות אלו. למרות שאין פרטים נוספים על חייו, נראה שהוא מת בסוף המאה ה-2 לפנה"ס.

כתביו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרבית כתביו של אגאתרכידס לא שרדו. פוטיוס מוסר שבנוסף לחיבור "אודות הים האריתראי" בחמישה כרכים, שבו סקר את הארצות סביב הים האדום, אגאתרכידס כתב חיבור "אודות אסיה" בעשרה כרכים, שבו סקר את קורות הדיאדוכים, וחיבור "אודות אירופה" בארבעים ותשעה כרכים, שבו סקר את תולדות יוון, ככל הנראה משנת 323 לפנה"ס ועד נפילת מוקדון. אתנאיוס מצטט מתוך חיבור בשם "היסטוריה של אירופה", שהוא כנראה אותו חיבור שעליו מדבר פוטיוס.[1] מספרים אלו שרדו קטעים בודדים.

בחיבור "אודות הים האריתראי" שאותו השלים אגאתרכידס כנראה בשנת 113 לפנה"ס, לאחר חזרתו מהמסע, הוא מתאר באריכות את הגאוגרפיה, הפאונה והאנתרופולוגיה של אזור קרן אפריקה. אגאתרכידס כתב ביוונית אטית, ועל פי פותיוס סגנון כתיבתו היה דומה לזה של תוקידידס.

אגאתרכידס מתייחס בספריו למקור השם אריתראה, והוא מתאר את אורחות החיים של תושבי המקום. בין החיות שאותן הוא מזכיר ניתן לציין את הפיל, הג'ירף והקרנף. כמו כן, אגאתרכידס היה הראשון שגילה את הנמטודה אשר גורמת למחלת הדרקונקוליאסיס ("מחלת התולעת הגינאנית"), והראשון שהבין את הסיבה להצפות הנילוס.

בין הרבים שציטטו את אגאתרכידס בספריהם ניתן להזכיר את דיודורוס מסיציליה, סטראבון, פליניוס הזקן ויוסף בן מתתיהו[2]. כיום, אחד המכתשים על הירח קרוי על שמו של אגאתרכידס.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אגאתרכידס, "היסטוריה של אירופה", ספר שישה עשר. מצוטט בתוך: אתנאיוס, "משתה החכמים", ספר שנים עשר, 74.
  2. ^ יוסף בן מתתיהו, קדמוניות היהודים, ספר 12, פרק א, סעיפים 6-5; נגד אפיון, מאמר ראשון, סוף פרק כב.