אגן האבק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סערת אבק מתקרבת לסטארטפורד, טקסס, ב-1935
ציוד חקלאי קבור מתחת לחול בעיירה דאלאס שבדקוטה הדרומית, 13 במאי 1936
התמונה "אם נודדת" מאת דורותיאה לאנג. התמונה מייצגת קוטפי אפונה מרוששים בקליפורניה, ומתרכזת באם לשבעה ילדים, בת 32, בקליפורניה, במרץ 1936. האישה בתמונה היא פלורנס אוונס תומפסון, חקלאית, שגרה באופן זמני במחנה הפועלים החקלאיים עד שידידה וילדיה יגיעו ויסייעו לה לתקן את מכוניתה. לימים, התמונה הפכה לסמל התקופה.

אגן האבקאנגלית: Dust Bowl)[1] הוא כינוי לשורה של סופות אבק שהתחוללו במרכז ארצות הברית וקנדה החל מ-1931 עד 1939[2], שנים המוכרות גם בכינוי "שנות השלושים המלוכלכות" (The Dirty Thirties), ושבמהלכן נגרם משבר סביבתי, כלכלי וחברתי חמור. שילוב של בצורת קשה עם מספר פרקטיקות חקלאיות לא תקינות במשך כמה עשורים, כגון חישוף הקרקע מעשבים לצורך חריש של שדות חיטה, ורעיית יתר, גרם לסחיפת קרקע חמורה באזור המישורים הגדולים. האדמה הפורייה התייבשה והפכה לאבק אשר עף מזרחה, בעיקר בצורה של עננים שחורים גדולים. לעיתים, העננים השחירו את השמיים על פני שטח עצום שהשתרע עד שיקגו. רוב הקרקע נסחפה אל תוך האוקיינוס האטלנטי.

האסון הסביבתי גרם לגל עזיבה עצום של תושבים מטקסס, ארקנסו, אוקלהומה, והאזורים סביב המישורים הגדולים, ולמעלה מחצי מיליון אמריקאים נותרו ללא קורת גג[3]. רבים מהם היגרו מערבה בחיפוש אחר עבודה.

הבצורת, סופות האבק ונטישת השדות והחוות, היוו מכה קשה למדינות החקלאיות במרכז ארצות הברית ובקנדה, אשר סבלו כבר מהשפל הגדול. אגן האבק הוא דוגמה מוחשית לעוצמה שיכולה להיות לתהליכי מדבור, כמו גם לתהליכים של שינויי אקלים.

ב-14 באפריל 1935, שנודע אחר כך כ"יום ראשון השחור", התרחשה אחת מה"סופות השחורות" הקשות ביותר באגן האבק, וגרמה לנזק נרחב, תוך שהיא הופכת את היום ללילה. עדי ראייה סיפרו כי בחלק מהזמן לא יכלו לראות למרחק של יותר ממטר וחצי.

במשך 100 הימים הראשונים לשלטונו של פרנקלין דלאנו רוזוולט, הוכנו תוכניות ממשלתיות להשבת היציבות האקולוגית לאזור. ממשלת ארצות הברית הקימה את "מנהל ההתיישבות" שלימים הפך למנהלת החקלאות האמריקאית.

בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-13 במאי 1936 צולמה בעיירה דאלאס שבדקוטה הדרומית אחת מן התמונות הידועות מתקופה זו. התמונה המחישה את גורלם המר של תושבי האזור שנפגעו. לא נותרו להם אדמות לעיבוד, כל היבולים נקברו ולא נותר להם מה לאכול. גם הציוד החקלאי אבד.

המשבר האנושי תועד על ידי צלמים מטעם מנהלת החקלאות האמריקאית, מפורסמת ביותר מבין צלמים אלו היא דורותיאה לאנג.

על התקופה כתב הסופר ג'ון סטיינבק את ספרו זוכה פרס פוליצר, ענבי זעם. גם הסופרת כריסטין האנה מתארת בספרה "ארבע הרוחות" את אסונם של החקלאים בטקסס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אגן האבק בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ יש המתרגמים לעברית "קערת האבק".
  2. ^ NASA Explains "Dust Bowl" Drought
  3. ^ James Gregory Interview
המחוזות שהושפעו מסופות האבק, לפי חומרת ההשפעה