אווטאר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עשר האוואטרות של וישנו

אווטארהסנסקריט: अवतार ), או בהינדי אווטאר היא "התגלות" של אל. מקור המילה בסנסקריט, ופירושה 'ירידה', בהשאלה, של האל מן השמיים אל הארץ והתגשמותו בדמות היסטורית ספציפית, או באיקונה כלשהי במקדש (ארצ'א- אווטארה), או בקדוש שדבק באל, או בשירי הדבקות שלו. במקור זהו מושג תאולוגי מרכזי בוישנאויזם (הפלג בהינדואיזם שגורס שוישנו הוא האלוהות הגדולה ודבק בו) ומציין את ההתגלמויות של האל וישנו. המושג הופיע בצורה מוקדמת וראשונית בבהגאוואד גיטה והציג את התורה לפיה וישנו מתגלגל בדמויות היסטוריות שונות, כדי להציל את הדהרמה בתקופות שהאנושות נקלעת למצוקה. פיתוח של דוקטרינה זו נמצא בפוראנות הוישנאויות, המפרטות עשר התגלמויות קאנוניות של האל וישנו -הדאשא-אווטארה: הדג (מאטסיה), הצב (קורמה), חזיר הבר (וראהא), חצי-איש-חצי-אריה (נאראסימהא), הגמד (ואמנה), 'ראמה עם הגרזן' (פאראשוראמה), ראמה (אל), קרישנה, בודהה, התגלמותו העתידית של וישנו (קלקי).

מנקודת מבט של חקר הדתות, יש הרואים באווטארות גילגולים של אלים מקומיים אשר יוחסו לאל וישנו וסופחו בדרך זאת לוישנאויזם. לפי תפיסה זו, האווטארה היא מכניזם נוח לקבלה של אלוהיות לתוך המערכת הוישנאוית, מצד אחד, ולשמירה על העליונות של האל וישנו על פני אלים מקומיים, מן הצד השני.

המונח אווטארה התפרש אל מעבר לתאולוגיה של האל וישנו בוישנואיזם, בהינדואיזם המודרני נעשה שימוש נרחב יותר במונח אווטארה גם ביחס לדתות אחרות. כך למשל, ישנם המשתמשים בו בהתייחס לישו.

המונח אווטאר נדד אל מחוץ למרחב ההודי ולמרחב הדתי ומשתמשים בו בכמה הקשרים באופן מושאל. בעולם המחשבים משמש המונח לציון ייצוג של משתמש, למשל בפורום אינטרנט, צ'אט או משחק מחשב. המונח גם משמש לציון "שכנוע עצמי" בתהליכי התפתחות והעצמה אישית, היינו אוטו סוגסטיה ואפקט פיגמליון תהליכים שבהם פרט או כלל עוברים תהליכי שכנוע עצמי לרעיון תפיסה שאיפה או דעה מסוימת מתוך מטרה שכך יקרה בפועל וכאן בא לידי ביטוי אלמנט התגשמות הישות העליונה בישות הגשמית. ממרץ 2014 המילה העברית שתוקנה עבור המילה אווטאר היא יצגן.[1]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אווטאר בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "יצגן במקום אווטאר: הכירו את המונחים החדשים של האקדמיה ללשון". כלכליסט - www.calcalist.co.il. 3 בספטמבר 2014. בדיקה אחרונה ב-24 באוגוסט 2017. 


P religion world.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא דת. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.