לדלג לתוכן

אווטאר (הינדואיזם)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עשר האוואטרות של וישנו

אווטארסנסקריט: अवतार, אַוַטָארַה), היא "התגלמות" של אל. מקור המילה בסנסקריט הוא "ירידה"; בהשאלה – ירידת האל לעולם והתגשמותו באדם או בחפץ.

רקע היסטורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקור זהו מושג תאולוגי מרכזי בוישנויזם (הפלג בהינדואיזם שגורס שווישנו הוא האלוהות הגדולה ודבק בו) ומציין את ההתגלמויות של האל וישנו. המושג הופיע בצורה מוקדמת וראשונית בבהגאוואד גיטה והציג את התורה לפיה וישנו מתגלגל בדמויות היסטוריות שונות, כדי להציל את הדהרמה בתקופות שהאנושות נקלעת למצוקה. פיתוח של דוקטרינה זו נמצא בפוראנות הוישנאויות, המפרטות עשר התגלמויות קאנוניות של האל וישנו -הדאשא-אווטארה: הדג (מאטסיה), הצב (קורמה), חזיר הבר (וראהא), חצי-איש-חצי-אריה (נאראסימהא), הגמד (ואמנה), 'ראמה עם הגרזן' (פאראשוראמה), ראמה, קרישנה, הבודהה, התגלמותו העתידית של וישנו (קלקי).

מנקודת מבט של חקר הדתות, יש הרואים באווטארות גלגולים של אלים מקומיים אשר יוחסו לאל וישנו וסופחו בדרך זאת לוישנאויזם. לפי תפיסה זו, האווטארה היא מכניזם נוח לקבלה של אלוהיות לתוך המערכת הוישנאוית, מצד אחד, ולשמירה על העליונות של האל וישנו על פני אלים מקומיים, מן הצד השני.

המונח אווטארה התפרש אל מעבר לתאולוגיה של האל וישנו בווישנואיזם, בהינדואיזם המודרני נעשה שימוש נרחב יותר במונח אווטארה גם ביחס לדתות אחרות. כך למשל, ישנם המשתמשים בו בהתייחס לישו.

שימושים מודרניים במונח[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח אווטאר נדד אל מחוץ למרחב ההודי ולמרחב הדתי, ומשתמשים בו בכמה הקשרים באופן מושאל.

בעולם המחשבים משמש המונח לציון ייצוג של משתמש, למשל בפורום אינטרנט, צ'אט או משחק מחשב.

המונח גם משמש לציון "שכנוע עצמי" בתהליכי התפתחות והעצמה אישית, היינו אוטוסוגסטיה ואפקט פיגמליון תהליכים שבהם פרט או כלל עוברים תהליכי שכנוע עצמי לרעיון תפיסה שאיפה או דעה מסוימת מתוך מטרה שכך יקרה בפועל וכאן בא לידי ביטוי אלמנט התגשמות הישות העליונה בישות הגשמית.

בשיווק מודרני המונח "אווטאר" מתייחס לדמות של הלקוח המייצגת קבוצה או פלח אוכלוסייה מוגדרים, שנבחרו לשווק אליהם מוצר מסוים. הקמת המתווה של דמות זו היא אחת היסודות של הקמפיין השיווקי המודרני.

ממרץ 2014 המילה העברית שתוקנה עבור המילה אווטאר היא יצגן.[1]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אווטאר בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "יצגן במקום אווטאר: הכירו את המונחים החדשים של האקדמיה ללשון". כלכליסט - www.calcalist.co.il. 2014-09-03. נבדק ב-2017-08-24.


ערך זה הוא קצרמר בנושא דת. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.