אולף החמישי, מלך נורבגיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אולף החמישי ואשתו מרתה
משפחת המלוכה הנורבגית, 1913. הוקון השביעי, מלך נורבגיה, המלכה מוד וביניהם הנסיך אולף בחליפת מלחים

אולף החמישי (נורבגית: Olav V;‏ 2 ביולי 1903 - 17 בינואר 1991) היה מלכה של נורבגיה מ-1957 ועד למותו ב-1991.

ראשית חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוא נולד בשנת 1903 בבריטניה לנסיך קרל בן למשפחת המלוכה של דנמרק (מלך נורבגיה העתידי) ולנסיכה מוד מוויילס (בתו של אדוארד השביעי מלך הממלכה המאוחדת). כאשר נולד הוא קיבל את השם אלכסנדר אדווארד קריסטיאן פרדריק, נסיך דנמרק. הוא קיבל את השם אולף כאשר אביו הומלך כמלך נורבגיה בשנת 1905.

אולף היה בן המלוכה הראשון אשר גדל בנורבגיה מאז ימי הביניים. הוא סיים את לימודיו באקדמיה הצבאית הנורבגית ב-1924. והמשיך את בלימודי תורת המשפט וכלכלה באוניברסיטת אוקספורד בבריטניה.

אולף נישא בשנת 1929 לבת דודתו, הנסיכה מארתה, בת למשפחת המלוכה של שבדיה. לזוג נולדו בן, האראלד (מלך נורבגיה כיום), ושתי בנות. בתור פליטים במהלך מלחמת העולם השנייה מארתה והילדים גרו בוושינגטון הבירה. מארתה מתה בשנת 1954 ולא הספיקה לחזות בהמלכתו של בעלה.

במהלך מלחמת העולם השנייה אולף התייצב לצד אביו בהתנגדות לכיבוש הנאצי של נורבגיה.

על אף ההתנגדות הרבה לכיבוש הנאצי, בעקבות החלשות הכוחות לבסוף נאלץ המלך והממשלה להתפנות לבריטניה, שם הקימו ממשלה גולה בלונדון. כאשר הממשלה והמלך החליטו על המעבר לבריטניה אולף הציע להישאר בנורבגיה עם העם הנורבגי אך הצעתו לא התקבלה והוא עבר לבסוף גם לבריטניה. בתור יורש-העצר הוא קיבל הכשרה צבאית נרחבת וזכה לכבוד רב משאר מנהיגי נורבגיה על הידע שלו ומיומנויות ההנהגה שלו. הוא מונה כשר ההגנה הנורבגי ב-1944 והוביל את פרוק הנשק של הנאצים בתום מלחמת העולם השנייה.

מלך נורבגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אולף הומלך ב-1957 (לאחר מות אביו, הוקון השביעי). אולף נחשב כ"מלך העם" וזכה לפופולריות רבה בקרב העם הנורבגי.

במהלך קיץ 1990, אולף סבל מבעיות לב, אך התאושש מעט לקראת חג המולד. בראיון אשר נערך עם בנו האראלד החמישי הועלתה האפשרות כי ייתכן והוא עבר טראומה גדולה עם היוודע על פרוץ מלחמת המפרץ ב-17 בינואר 1991. הוא התמוטט ביום זה ומת בערב. בנו טען כי אולף חווה מחדש את אירועי מלחמת העולם השנייה, והאמין כנראה כי מלחמת המפרץ תביא עימה מלחמת עולם שלישית.

בנו של אולף האראלד החמישי הומלך במקומו ב-1991.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקודם:
הוקון השביעי
מלך נורבגיה
1957-1991
הבא:
האראלד החמישי