אונפלר

אונפלר
Honfleur
סמל אונפלר
סמל אונפלר
סמל אונפלר
נמל אונפלר
נמל אונפלר
מדינה צרפתצרפת צרפת
חבל נורמנדינורמנדי נורמנדי
מחוז קלבדוס
תאריך ייסוד המאה ה-11
שטח 13.67 קמ"ר
גובה 0 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ בעיר 6,761 (1 בינואר 2021)
 ‑ צפיפות 597 נפש לקמ"ר (2008)
קואורדינטות 49°25′08″N 0°13′59″E / 49.418888888889°N 0.23305555555556°E / 49.418888888889; 0.23305555555556 
אזור זמן UTC +1
אתר העיר אונפלר

אונפלרצרפתית: Honfleur) היא עיירה המהווה קומונה במחוז קלבדוס בחבל נורמנדי בצרפת. העיירה נמצאת על גדתו הדרומית של שפך הנהר סן, מול לה הבר הנמצאת על גדתו הצפונית. בין שתי הערים מחבר הגשר מעוגן הכבלים פון דה נורמנדי.

העיירה ידועה בשל הנמל הציורי שבה, המאופיין בבתים המצויים לצדו בעלי חזית מכוסת צפחה צבעונית. העיירה העניקה השראה לציירים ידועים רבים, ובמיוחד לגוסטב קורבה, לאז'ן בודן, לקלוד מונה וליוהאן יונגקינד הנקראים לעיתים "אסכולת אונפלר" (école de Honfleur) שהיוותה שלב חשוב בהתפתחות התנועה האימפרסיוניסטית. כנסיית סן קתרין המצויה בעיר, ולה מגדל פעמונים הנפרד מהמבנה המרכזי, היא הכנסייה העשויה מעץ הגדולה ביותר בצרפת.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האזכור הכתוב הראשון של אונפלר נכתב על ידי רישאר השלישי, דוכס נורמנדי בשנת 1027. נראה כי באמצע המאה ה-12 הייתה העיר נקודת מעבר משמעותית של סחורות בין רואן לאנגליה.

מיקומה בשפך הסן, אחד הנהרות החשובים בצרפת, ואזור הספר העשיר שבו שלטה, הביאו לכך שלעיירה יוחסה חשיבות, והיא נתפסה כנקודה אסטרטגית. במהלך מלחמת מאה השנים חוזקו ביצורי העיר על ידי שארל החמישי, מלך צרפת כדי להגן על שפך הסן מפני מתקפות האנגלים. למרות זאת כבשו האנגלים את העיר והחזיקו בה ב-1357 ושוב בין 1419 ל-1450. בתקופה שבה הייתה בשליטה צרפתית, יצאו לעיתים קרובות יחידות פשיטה צרפתיות מנמל אונפלר, לפשוט על ערי החוף האנגליות, ובשנת 1457 החריבו יחידות מסוג זה את העיר סנדוויץ' שבמחוז קנט באנגליה.

בסוף מלחמת מאה השנים הרוויחה אונפלר מהשגשוג במסחר הבינלאומי שנמשך עד סוף המאה ה-18. מלחמות הדת במהלך המאה ה-16 הפריעו לסחר, אך הנמל היווה נקודת יציאה לסוחרים, למלחים ולמגלי ארצות ידועים, בהם משלחתו של בינו פומייר שיצאה לתור את חופי ברזיל ב-1503. ב-1506 יצא בן אונפלר, ז'אן דני, לתור את חופי ניו פאונדלנד באזור מפרץ סנט לורנס. ב-1608 יצאה מאונפלר משלחת בראשות סמואל דה שמפלן, שייסדה את העיר קוויבק בקנדה.

הסחר עם אזור קנדה היה מקור הכנסה חשוב בשנים שלאחר מכן, וכך גם הסחר עם האיים האנטילים, חופי אפריקה והאיים האזוריים. בשנים אלו שימשה אונפלר אחד המרכזים החשובים בצרפת לסחר עבדים. ב-1683 הורה ז'אן-בטיסט קולבר על הרס ביצורי העיר.

מלחמות המהפכה הצרפתית ותקופת הקיסרות הראשונה, ובמיוחד המצור הקונטיננטלי, הביאו לאבדן חשיבותה של העיר כנמל בינלאומי. העיר החלימה מהנזק אך באופן חלקי במהלך המאה ה-19, ושימשה מרכז לסחר בעצים שהגיעו מצפון אירופה. עליית הנמל הסמוך בלה הבר הגבילה את היקף הסחר עם אונפלר, ועל אף שהנמל באונפלר ממשיך לפעול, איבדה אונפלר את חשיבותה, ולא שבה למעמד שהיה לה. עם זאת, העיר ניחנה בקסם וביופי, שהביאו לכך שבמהלך המאה ה-19 ולאחריה פעלו בה ציירים חשובים מן האסכולה האימפרסיוניסטית, והעיר הוציאה מתוכה אישים כהיסטוריון אלבר סורל והמלחין אריק סאטי. כיום משמשת העיר מרכז כלכלי אזורי למספר עיירות סמוכות, ומרכז תיירותי, בזכות הנמל הציורי, והעיר העתיקה הכוללת כנסיות בעלות מבנה ייחודי. בשנת 1995 נחנך בסמוך לאונפלר גשר פון דה נורמנדי שחיבר את אונפלר אל לה הבר, באמצעות הכביש המהיר A-29.

אתרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • המרינה - המעגן הפנימי הקטן, המכונה "Vieux Basin" (המעגן הישן), הוא אחד המראות היפים שניתן לראות באונפלר. המעגן פונה אל "הנמל הקדמי" (Avant Port) המשמש מעגן ראשי לצי הסחר והדיג של תושבי אונפלר. מצדדיו של הנמל הפנימי, מצויים בניינים מכוסי צפחה צבעונית, והאזור כולו הוא אזור תיירותי שוקק חיים. שריד יחיד לביצוריה העתיקים של אונפלר הוא בית המושל (Lieutenance) העשוי מאבן, הנמצא בחלקו הצפון מזרחי של המעגן.
  • כנסיית סן קתרין - כנסייה זו נבנתה במהלך המאה ה-15. הכנסייה כולה בנויה מעץ, ומגדל הפעמונים של הכנסייה נבנה במרחק מה, על מנת שבמקרה של שרפה ניתן יהיה להזעיק עזרה.
  • מוזיאונים - באונפלר פועלים מספר מוזיאונים המוקדשים לקורות בני המקום המפורסמים ולהיסטוריה של העיר. כך פועלים בעיר מוזיאון אז'ן בודן, מוזיאון אריק סאטי, מוזיאון אונפלר הישנה (Vieux Honfleur) והמוזיאון הימי.
  • גן האישים - בחלקו המערבי של המעגן מצוי "גן האישים", גן ציבורי ובו פסלים של האישים המפורסמים שפעלו באונפלר.

ערים תאומות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]