אוסטרלופיתקוס אנמנסיס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןאוסטרלופיתקוס אנמנסיס
Australopithecus anamensis bone (University of Zurich).JPG
החלק המרוחק של עצם הזרוע של אנמנסיס, אוניברסיטת ציריך
תקופה
פליוקן, 4 מיליון שנה לפני זמננו
Arrow for fossil range 17x9.png
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: יונקים
סדרה: פרימטים
תת־סדרה: בעלי אף יבש
משפחה: הומינידיים
תת־משפחה: Australopithecinae
סוג: אוסטרלופיתקוס
מין: אוסטרלופיתקוס אנמנסיס
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Australopithecus anamensis
ליקי, 1995
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אוסטרלופיתקוס אנמנסיס (שם מדעי: Australopithecus anamensis; "פיתקוס" מיוונית: πίθηκος, קוף-אדם, "אוסטרלו" מלטינית: australis, דרומי, anamensis, מהמילה "anam" - אגם בשפת שבט הטורקאנה) הוא מין נכחד של הומינין באבולוציה של האדם, העתיק ביותר מבין מיני הסוג אוסטרלופיתקוס, ואחד הפחות מוכרים שביניהם.

ממין זה נמצאו רק כמה עשרות שברי עצם מאובנים ממספר אזורים בקניה ואתיופיה, שגילם על פי תיארוך רדיומטרי הוא כארבעה מיליון שנה. מאפייני עצמות הרגל שלו מראים כי הוא הלך על שתיים, אך ב-2009 פורסם כי ארדיפיתקוס רמידוס קדם לו בכך. סביר להניח כי אנמנסיס הוא צאצא של רמידוס, ואב קדמון ישיר של כלל סוגי האדם, והמין האנושי המודרני בפרט.

גילוי והגדרת המין[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנמנסיס הוגדר על פי אוסף שברי מאובנים שנמצאו על ידי מספר פליאונתרופולוגים לאורך כמה עשרות שנים. משותף לכולם דמיון חזק למאובני אוסטרלופיתקוס אפרנסיס אבל גיל מוקדם יותר של כארבעה מיליוני שנים. כמה מן החשובים מתוך מאובנים אלו הם:

  • חלק תחתון של עצם הזרוע, מסומנת בסימון קטלוגי KP 271, התגלתה על ידי בראיין פטרסון ב-1965 בקנפואי שליד אגם טורקאנה שבקניה, מתוארכת לגיל של כארבעה מיליון שנה.
  • לסת תחתונה עם כל השיניים, מסומנת KP 29281, התגלתה על ידי פיטר נצובה מהצוות של מייב ליקי ואלן ווקר ב-1994 בקנפואי, מתוארכת לגיל של כארבעה מיליון שנה.
  • עצם שוק מסומנת KP 29285, התגלתה על ידי קמויה קימאו, גם הוא מאותו הצוות, ב-1994 בקנפואי, מתוארכת לגיל של 4.1 מיליון שנה. צורתה מהווה עדות להליכה על שתיים אצל אנמנסיס. שאר הממצאים מקנפואי הם בעיקר שברי גולגולת ולסת, כעשרים במספרם.
  • מספר שיניים, כולל הניב ההומינידי הגדול ביותר שנמצא אי פעם, ועצם ירך, התגלו ב-2006 על ידי צוותו של טים וייט בארמיס שבאתיופיה (לא רחוק מהאתר שבו התגלו ממצאי ארדיפיתקוס רמידוס) מתוארכים לגיל של 4.2 עד 4.1 שנים.

על בסיס הממצאים מקנפואי הגדירו מיב ליקי ואלן ווקר את המין אנמנסיס ב-1995[1]. התגליות מצוותו של וייט סייעו לבסס את קיומו וגילו של המין[2] .

מורפולוגיה ואבולוציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגלל נדירותם של מאובני אנמנסיס מרבית המסקנות על אודותם מבוססות על השוואה בין מאובנים אלה לבין מאובני אוסטרלופיתקוס אפרנסיס המוכר היטב למדע. על פי דמיון זה ובעיקר על פי צורת עצם השוק הסיקו מיב ליקי ועמיתים שאנמנסיס אף הוא הלך זקוף על שתיים[1]. ואולם ב-2009 פורסם כי אוסטרלופיתקוס רמידוס קדם לו בכך. עצם זרוע ארוכה יותר, יחסית לעצמות האמה, עושה את אנמסיס דומה יותר לרמידוס ולקופי אדם מאפרנסיס, ומרמזת שלמרות הליכתו הזקופה הוא עדיין בילה זמן רב בטיפוס על עצים. עוד מאפיין פרימיטיבי (כלומר, דומה לקופי אדם) המבדיל אנמנסיס מאוסטרלופיתקנים אחרים היא מורפולוגית הלסת העליונה שלו, עם ניבים גדולים יותר ושורות שיניים מקבילות זו לזו מאחורי הניבים. צרוף זה של תכונות פרימיטיביות עם הליכה על שתיים הופך את אנמנסיס למועמד טבעי להמנות על השושלת המובילה בסופו של דבר לסוג האדם, אך מכיוון שמאובני סוג האדם העתיקים ביותר צעירים מאנמנסיס בכמעט שני מיליון שנה יהיה צורך במספר חוליות מקשרות ביניהם, למשל אוסטרלופיתקוס אפרנסיס ואוסטרלופיתקוס גרהי.

מיוקןפליוקןפלייסטוקןשימפנזהשימפנזה מצוישימפנזה ננסיגורילהגורילהפראנתרופוססהלאנתרופוס צ'אדנסיסאורורין טוגננסיסארדיפיתקוס רמידוסאוסטרלופיתקוסאדם (סוג)אדם ניאנדרטליאדם ניאנדרטליאדם מודרניאדם מודרניהומו ארקטוסהומו הביליסארדיפיתקוס קדבהאוסטרלופיתקוס אפריקנוסאוסטרלופיתקוס אנמנסיסאוסטרלופיתקוס אפרנסיסאוסטרלופיתקוס גרהיהומו פלורסיינסיסהומו היידלברגנסיסהומו אנטקסטורקניאנתרופוס פלטיאופוסהומו גאורגיקוסהומו ארגסטרהומו רודולפנסיסאוסטרלופיתקוס בהרלגזליפרנתרופוס אתיופיקוספרנתרופוס בויזאיפרנתרופוס רובוסטוס
לוח זמנים של שושלת האדם על פי מיני הומינידים מאובנים (פסים כהים). המינים מסודרים אנכית על פי דמיון כללי ביניהם, אך קשה לקבוע במדויק איזה מין התפצל מאיזה מין אחר. מינים שמהם נמצאו מאובנים רבים יותר מסומנים בפסים יותר רחבים אנכית. העץ הפילוגנטי (ירוק) משחזר את יחסי הקרבה ותאריכי הפיצול על פי רצפי הגנום של אדם מודרני, שימפנזה מצוי, שימפנזה ננסי, גורילה ואדם ניאנדרטלי (מיצוי דנ"א מעצמות מאובנות). אוסטרלופיתקוס אנמנסיס (במרכז) החליף באתיופיה את ארדיפיתקוס רמידוס והוחלף בעצמו על ידי אוסטרלופיתקוס אפרנסיס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 Leakey, M.G., C.S. Feibel, I. McDougall and A.C. Walker. 1995. New four-million-year-old hominid species from Kanapoi and Allia Bay, Kenya. Nature, 376, 565-571.
  2. ^ White, Tim D., et al. (13 באפריל 2006). "Asa Issie, Aramis and the origin of Australopithecus". Nature 440 (7086): 883–889. doi:10.1038/nature04629.