אופנה במדינות המערב בשנים 1945–1959

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הזמר אלביס פרסלי השפיע רבות על הפופולריות של מגמות אופנה רבות בקרב צעירים במהלך העשור

האופנה במדינות המערב בשנים 19451959, בתקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה, מזוהה במיוחד עם אופנת ההוט קוטור שהפכה פופולרית בעקבות שנות הצנע של המלחמה - ביגוד ואביזרי אופנה יוקרתיים שהוכנו והותאמו באופן אישי - שהחלה לצבור פופולריות לאחר מלחמת העולם השנייה, לאחר שמדינות המערב יצאו מכלכלת הצנע של המלחמה, ופריז חזרה להיות בירת האופנה העולמית. אחת התוצאות של השגשוג הכלכלי שלאחר מלחמת העולם השנייה הייתה זמינות רבה של בדים סינתטיים וחומרים כמו ניילון, ופוליאסטר, אשר היו נוחים לכביסה.

הכתפיים המרובעות והחצאיות הקצרות חלפו מהאופנה, והתחלפו בעיצובי צורות וצלליות בבד ובעיצוב בגדים המחמיאים מאוד לצורת הגוף הנשית, דוגמת דיור. אופנה זו באה לידי ביטוי, בדרך כלל, בגזרת כתפיים צרות, מותניים צמודים, דגש על חזה, חצאיות ארוכות יותר, ולרוב בעלות שוליים רחבות יותר. באמצע שנות ה-50 אופנה זו פינתה בתורה את מקומה לאופנה חדשה של ביגוד שאינו מותאם אישית לצורת הגוף, וחלק מבגדים אלו כונו על ידי מגזין ווג "שמלת חולצת טריקו". מגמה חדשה, שצברה תאוצה בתקופה זו, הייתה שבני הנוער פיתחו אופנה משלהם, במקום להתלבש בדומה להוריהם כמו בעשורים הקודמים.

אופנת נשים בשנים 1945–1959[עריכת קוד מקור | עריכה]

אופנת גברים בשנים 1945–1959[עריכת קוד מקור | עריכה]

אופנת צעירים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות החמישים תרבות הפופ הייתה ממוקדת יותר מאי פעם בבני נוער ובתחומי העניין שלהם, ובמיוחד בתרבות הרוקנרול. אופנת הנוער השפיעה רבות על תעשיית האופנה במהלך העשור. בעוד שבעבר בני הנוער נהגו להתלבש באופן דומה להוריהם, במהלך שנות החמישים התפתח סגנון אופנתי לבני הנוער שהיה מרדני ושונה.

אייווי ליג[עריכת קוד מקור | עריכה]

פול ניומן עם תלבושת "אייווי ליג" טיפוסית לאמצע שנות החמישים הכוללת מכנסי צ'ינו, חולצת פולו, ומעיל ספורט.

בתחילת שנות החמישים הסגנון האופנתי "אייווי ליג" הפך פופולרי בקרב צעירים אמידים בתיכונים ומכללות בצפון מזרח ארצות הברית[1], ובמיוחד בקמפוסים במכללות האמריקניות של ליגת הקיסוס. פריטים נפוצים באופנה זו כללו סוודר קרדיגן, אפודת סוודר, חולצות אוקספורד לבנות[2], עניבות טוטאל או האחים ברוקס, עניבות אסקוט, ומעילי ספורט מטוויד או מפלנל[3].

גריזרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך העשור תת-תרבות הגריזרים (Greasers) הפכה פופולרית בקרב צעירים רבים מהמעמד העובד בארצות הברית. אחד מהמאפיינים הבולטים ביותר לאופנה של תת-תרבות זו היו תסרוקות שעוצבו באמצעות שימוש במוצרי שיער כגון פומייד או ג'ל, אשר חייב סירוק תכוף של השיער על מנת לשמור על המראה של התסרוקת. תסרוקות פופולריות הושפעו בעיקר מאמני רוק אנד רול ורוקבילי כמו אלביס פרסלי.

מבחינת לבוש, גריזרים נהגו ללבוש מכנסי ג'ינס כחולים כהים של ליוויס, נעלי עור שחורות או חומות גבוהות, חולצות טריקו שחורות או לבנות, ומעילי ג'ינס או מעילי עור.

ביטניקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות החמישים המאוחרות ובמהלך שנות השישים תת-התרבות ההיפית צמחה בחלקים הבוהמים של לונדון, פריז ובמרכזים העירוניים של ארצות הברית. סוודרים שחורים, סנדלים, משקפי שמש, חולצות מפוספסות, וכומתות הפכו פופולריות בקרב ביטניקים.

בגדי ילדים בשנים 1945–1959[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשל תופעת הבייבי בום שאירעה בתקופה שלאחר המלחמה היה ביקוש גבוה למדיי לבגדי ילדים. בגדי ילדים החלו להיות באיכות גבוהה יותר בתקופה זו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "The Ivy Style Primer — Gentleman's Gazette". www.gentlemansgazette.com.
  2. ^ Inc, Time (11 במאי 1959). "LIFE". Time Inc – via Google Books. {{cite web}}: (עזרה)
  3. ^ Inc, Time (25 בינואר 1954). "LIFE". Time Inc – via Google Books. {{cite web}}: (עזרה)