אוקראינה של הגדה הימנית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מפת אוקראינה של הגדה הימנית

אוקראינה של הגדה הימניתאוקראינית: Правобережна Україна, ברוסית: Правобережная Украина, בפולנית: Prawobrzeżna Ukraina) הוא שם היסטורי לחלק מאוקראינה הנמצא בגדה המערבית של נהר הדנייפר ואשר כולל את האובלסט המודרניים של ווהלין, ויניצה, ז'יטומיר, קירובוהראד וקייב וכן חלקים של קייב וצ'רקאסי וטרנופול. הוא הופרד מהגדה השמאלית בזמן החורבן (The Ruin, המחצית השנייה של המאה ה-17 שהתאפיינה במלחמות רבות באזור).

עד המאה ה-18 הייתה אוקראינה של הגדה הימנית שייכת לאיחוד הפולני-ליטאי; בעוד שאוקראינה של הגדה השמאלית שולבה ברוסיה הצארית ב-1667הסכם אנדרוסובו) הרי אוקראינה של הגדה הימנית (מלבד העיר קייב) נשארה חלק של האיחוד. חמש שנים מאוחר יותר, ב-1672, נכבשה פודוליה על ידי האימפריה העות'מאנית ואילו קייב וברסלב היו בשליטתו של ההטמאן פטרו דורושנקו (Петро Дорошенко) עד 1681, אז נכבשו גם הן על ידי העות'מאנים. אחרי הניצחון הנוצרי בקרב וינה (1683) חזרו אדמות אלה לאיחוד במסגרת הסכם קרלוביץ. במהלך המאה ה-18 היו בו שתי מרידות של קוזאקים. ב-1793 סופחה לבסוף אוקראינה של הגדה הימנית לאימפריה הרוסית במסגרת חלוקת פולין השנייה[1] ונעשתה חלק מהגוברניה "רוסיה הקטנה" (Малороссийская губерния).

במאה ה-19 הייתה האוכלוסייה באוקראינה של הגדה הימנית אוקראינית ברובה, אבל רוב האדמות היו בידי אצילים פולנים או אוקראינים שעברו פולוניזציה. ערים ועיירות רבות היו שייכות לתחום המושב והיה בהן מספר ניכר של תושבים יהודים. האצולה דוברת הפולנית הייתה בעיקרה קתולית. רוב התושבים ממעמד האיכרים נעשו יוונים-קתולים רק במאה ה-18, ואחרי חלוקות פולין המירו רבים מהם לנצרות יוונית-אורתודוקסית.

אוקראינה של הגדה הימנית חולקה לשלשה מחוזות (גוברניות), כל אחת עם מנהל משלה: קייב, ווהלין ופודוליה.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Orest Subtelny; Ukraine History; University of Toronto Press; 2000. ISBN 0-8020-8390-0. pp 117-145-146-148
ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה ובנושא גאוגרפיה של אוקראינה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.