דנייפר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נהר דנייפר
רוסית: Днепр
אוקראינית: Дніпро
Loyew, Belarus.jpg
הדנייפר ליד לויב, בלארוס
אורך 2,290 ק"מ
גובה מוצא הנהר 225 מטרים
ספיקה ממוצעת 1,670 מ"ק לשנייה
אגן הניקוז 516,300 קמ"ר
מוצא גבעות וולדאי מערבית למוסקבה
שפך הים השחור
מדינות באגן הניקוז רוסיה, בלארוס ואוקראינה
אגן הניקוז של הדנייפר

Dnipro Basin River Town International.png
אגן הניקוז של הדנייפר. במפה התחתונה אגן הניקוז בכל מדינה בצבע שונה.
הדנייפר בעיר קרימנצ'וג
הדנייפר ויובליו

דניֶיפר (רוסית: Днепр; אוקראינית: Дніпро) הוא נהר באורך 2,290 קילומטר, הזורם מרוסיה דרך בלארוס ואוקראינה אל הים השחור.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכל המדינות בהן הוא עובר הוא נקרא באותו שם, עם שינויי הגייה קלים. הנהר נזכר בכתבי הרודוטוס מהמאה החמישית לפני הספירה בשם "בוריסתנס". מלומדים יוונים ורומאים מאוחרים יותר כינו אותו "דנפריס" או "דנאפר". שמו הסלאבי הקדום שהיה נהוג בתקופת ממלכת רוס הקייבית היה "סלאבוטיץ'" (הנהר הסלאבי).

הנהר זורם ממקורותיו בגבעות ואלדאי, ברום 225 מטר מעל גובה פני הים, צפונית מערבית למוסקבה וכ-320 קילומטרים מדרום מזרח לסנקט פטרבורג. 115 קילומטר מאפיקו הם גבול טבעי בין בלארוס ואוקראינה.

800 הקילומטר האחרונים של אפיקו הם שרשרת רצופה כמעט של מאגרי מים ואגמים מלאכותיים אשר הסכרים היוצרים אותם משמשים להפקת אנרגיה הידרואלקטרית, כ-10% מצריכת האנרגיה של אוקראינה. סכרים אלו פורסמו לרוב כהישגי התעשייה הסובייטית, והמפורסם מהם היה דנייפרוגס ליד העיר זאפורוז'יה שנבנה ב-19271932 וסיפק 558 מגה-ואט. הסכר ותחנת הכוח נהרסו כליל במלחמת העולם השנייה אך נבנו מחדש ב-1948 (בעבודת כפייה של אסירי גולאג) תוך העלאת התפוקה ל-750 מגה-ואט. תחנות כוח הידרואלקטריות נוספות שנבנו על הדנייפר הן : קרמנצ'וק (1954-1960), קייב (1960–1964), דנייפרודז'רז'ינסק (1956–1964) וקאנב (19631975).

הנהר היווה נקודת ציון חשובה לצבא האדום בשנת 1943, אחרי הניצחון בקרב קורסק במלחמת העולם השנייה. בעקבות הבטחה של סטלין להעניק עיטורי כבוד לראשונים שיחצו את הנהר, יחידות הצבא התחרו ביניהם עד כדי כך שהיחידה הראשונה שהגיעה לנהר, מצפון לקייב, לא המתינה לבניית מעבר הנדסי, אלא חצתה את הנהר בשחייה.

הדנייפר מחובר אל נהר הבוג הדרומי באמצעות תעלת דנייפר-בוג. שפך הנהר היה מיקומו של המבצר החזק של אוצ'קוב. הנהר מהווה נתיב תחבורה חשוב באוקראינה, כמו גם מקור כוח הידרואלקטרי. ספינות באורך 270 מטר וברוחב 18 מטר יכולות להגיע עד קייב. גם ספינות קייט מפליגות בנהר. במעלה הנהר מקייב נשפך אל הדנייפר נהר הפריפיאט, אשר גם מתחבר לתעלת דנייפר-בוג ומאפשר שיט לנהר הבוג המערבי (שרובו בפולין).

ערים חשובות רבות שוכנות על הנהר: סמולנסק ברוסיה, מהיליוב (מוגילב) בבלארוס, קייב, דניפרו, זאפורוז'יה, ניקופול וחרסון באוקראינה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דנייפר בוויקישיתוף