דנייפר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
נהר דנייפר
Loyew, Belarus.jpg
הדנייפר ליד לוייב, בלארוס
אורך 2,290 ק"מ
גובה מוצא הנהר 225 מטרים
ספיקה ממוצעת 1,670 מ"ק לשנייה
אגן הניקוז 516,300 קמ"ר
מוצא גבעות וולדאי,
צפונית מערבית למוסקבה
שפך הים השחור
מדינות באגן הניקוז רוסיה, בלארוס ואוקראינה
אגן הניקוז של הדנייפר
הדנייפר בעיר קרימנצ'וג
הדנייפר ויובליו

דניֶיפר (רוסית: Днепр; אוקראינית: Дніпро) הוא נהר גדול (2,290 ק"מ) הזורם מרוסיה דרך בלארוס ואוקראינה אל הים השחור.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכל המדינות בהן הוא עובר הוא נקרא באותו שם, עם שינויי הגייה קלים. הנהר נזכר בכתבי הרודוטוס מהמאה החמישית לפני הספירה בשם "בוריסתנס". מלומדים יוונים ורומאים מאוחרים יותר כינו אותו "דנפריס" או "דנאפר". שמו הסלאבי הקדום שהיה נהוג בתקופת ממלכת רוס הקייבית היה "סלאבוטיץ'" (הנהר הסלאבי).

הנהר זורם ממקורותיו בגבעות ואלדאי, ברום 225 מ' מעל פני הים, צפונית מערבית למוסקבה וכ-320 קילומטרים מדרום מזרח לסנקט פטרבורג. 115 ק"מ מאפיקו הם גבול טבעי בין בלארוס ואוקראינה.

800 הק"מ האחרונים של אפיקו הם שרשרת רצופה כמעט של מאגרי מים ואגמים מלאכותיים אשר הסכרים היוצרים אותם משמשים להפקת אנרגיה הידרואלקטרית, כ-10% מצריכת האנרגיה של אוקראינה. סכרים אלו פורסמו לרוב כהישגי התעשייה הסובייטית, והמפורסם מהם היה דנייפרוגס ליד העיר זאפורוז'יה שנבנה ב 1927-1932 וסיפק 558 מגה-ואט. הסכר ותחנת הכוח נהרסו כליל במלחמת העולם השנייה אך נבנו מחדש ב-1948 (בעבודת כפייה של אסירי גולאג) תוך העלאת התפוקה ל-750 מגה-ואט. תחנות כוח הידרואלקטריות נוספות שנבנו על הדנייפר הן : קרמנצ'וק (1954-60), קייב (1960-64), דנייפרודז'רז'ינסק (1956-64) וקאנב (1963-75).

הנהר היווה נקודת ציון חשובה לצבא האדום בשנת 1943, אחרי הניצחון בקרב קורסק במלחמת העולם השנייה. בעקבות הבטחה של סטלין להעניק עיטורי כבוד לראשונים שיחצו את הנהר, יחידות הצבא התחרו ביניהם עד כדי כך שהיחידה הראשונה שהגיעה לנהר, מצפון לקייב, לא המתינה לבניית מעבר הנדסי, אלא חצתה את הנהר בשחייה.

הדנייפר מחובר אל נהר הבוג הדרומי באמצעות תעלת הדנייפר-בוג. שפך הנהר היה מיקומו של המבצר החזק של אוצ'קוב. הנהר מהווה נתיב תחבורה חשוב באוקראינה, כמו גם מקור כוח הידרואלקטרי. ספינות בגודל 270*18 מטר יכולות להגיע אף עד קייב. גם ספינות קייט מפליגות בנהר. במעלה הנהר מקייב נשפך אל הדנייפר נהר הפריפיאט, אשר גם מתחבר לתעלת הדנייפר-בוג ומאפשר שיט לנהר הבוג המערבי (שרובו בפולין).

ערים חשובות רבות שוכנות על הנהר: סמולנסק (רוסיה), מהיליוב (מוגילב, בלארוס), קייב (בירת אוקראינה), דניפרו (אוקראינה), זאפורוז'יה (אוקראינה) ניקופול וחרסון (אוקראינה).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דנייפר בוויקישיתוף