אחוזת רוח הרפאים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אחוזת רוח הרפאים או אחוזת הפנטוםאנגלית: Phantom Manor) הוא מתקן שעשועים המבוסס על הטירה המכושפת המצוי בדיסנילנד שבפריז. סיפור העלילה שלו שונה מזה של הטירה המכושפת, אולם המתקן דומה במהותו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשטוני בקסטר, המתכנן של יורודיסני, החל לעבוד על הפארק; וולט דיסני החליט שהאטרקציות צריכות להיות מעוצבות בצורה שונה מהאטרקציות המקוריות, כדוגמת הטירה המכושפת ששמה הוסב ל"אחוזת רוח הרפאים" וקיבלה נופך יותר אפל. עם עזרה מג'ף בורק, בוב אימגניר והסופר קרייג פלמינג, הוחלט לבנות ל"אחוזת רוח הרפאים" סיפור שיהיה בקנה מידה אחיד עם העיירה הבדיונית "ת'נדר מסה".

הסיפור הושפע במקצתו מהמחזמר פנטום האופרה ומשאר סיפורי אגדות גותיים. מארק דייוויס, מי שעיצב את המתקן שודדי הקאריביים, לא אהב את עיצוב המראה המוזנח של האחוזה, וטען שוולט דיסני לא יאשר את העיצוב, בדומה לטירה המכושפת.

עלילת הרקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשונה מתכנון הבית המכושף (בו לא נכתבה עלילה למתקן, אלא הוצבו אוסף של סצנות בלתי קשורות, והעלילה עוצבה סביבן בהמשך), בעת הקמת המתקן הוחלט על סיפור עלילה רשמי.

לאחר שנעזבה עיירת המערב הפרוע ת'נדר מסה (Thunder Mesa), נבנתה על מקומה העיר ת'נדר מסה החדשה ובה גם האחוזה, בבעלותו של הנרי ריוונסמווד, איל תעשייה שבבעלותו היו גם מכרות הזהב של הר הרעם הגדול. בתו, מלאני, שהייתה ידועה בזימרתה התגוררה בבית, ושאפה להתחתן עם מהנדס שהתגורר באזור המכרות של אביה ולעזוב את העיר. הנרי התנגד לחתונה ונשבע שגם אם ימות יחזור מהקבר לעצור את החתונה. זמן קצר לאחר מכן נהרג הנרי ברעידת אדמה - והוא, כרוח (Phantom), שב מן הקבר ותלה את אהובה של מלאני מגג האחוזה.

מלאני המשיכה לחכות לחתנה - ולא הסירה כל חייה את לבוש הכלה, עד מותה בזקנתה במרתף היינות של האחוזה. בשל המזל הרע שבאחוזה הגיעו אליה 996 רוחות אחרות הנמצאות באחוזה (יחד עמה, עם המהנדס ועם אביה - 999).

תיאור המתקן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניגוד לפארקים האחרים בהם האחוזות המכושפות מטופחות מבחוץ, אחוזת רוח הרפאים שונה, היא נראית כבית רדוף רוחות - ישן ומתפורר, גני האחוזה אינם מטופחים, ובגנים צמחים ועצים מתים.

בכניסה לאחוזה מצוי שלט על הקיר: "Phantom Manor---Non Omnis Moriar" ("אחוזת רוח הרפאים --- לא אמות לחלוטין").

בגנים ישנו גזיבו ישן שממנו שומעים מנגינה של תיבת נגינה ובהמשך הכנסייה לבניין האחוזה.

המבקרים מוכנסים על ידי איש צוות הלבוש כמשרת אל תוך אולם הכניסה שמואר על ידי נברשת (עם כמה מיקים מוחבאים בה), וכן שתי מראות - כל מי שמנסה לראות את השתקפותו במראות יראה במקום זאת דמות אישה צעירה צופה בו. קולו של המספר מזמין את המבקרים להיכנס. במקור היה זה קולו של וינסט פרייס - אולם המבקרים הצרפתים התנגדו וכעת הקול הוא בצרפתית.

המבקרים נכנסים לחדר מתומן ובו ארבעה דיוקנאות של אישה צעירה - באחד היא קוטפת פרחים, בשנייה, מחזיקה מטרייה, בשלישית חוצה פלג וברביעית היא נמצאת בפיקניק עם ארוסה. המספר שואל את המבקרים אם הם שמים לב שהחדר מתארך וכך גם הדיוקנאות ההופכים מפחידים יותר:

  1. בדיוקן שבו היא קוטפת פרחים, בהתארכותו רואים גדר המפרידה בינה לבין קבר הרוס שיש בו שלד המתעורר לחיים.
  2. בדיוקן שבו היא עם שמשייה, בהתארכותו היא יושבת בסירה שנופלת למפל מים.
  3. בדיוקן שבו היא חוצה פלג, בהתארכותו רואים יד דמוית תנין המנסה לתפוס את רגלה.
  4. בדיוקן שבו היא נמצאת עם בעלה, בהתארכותו רואים טורפים אכזריים מפחידים ומרושעים מנסים לתקוף אותם.

כמו כן המספר מפנה את המבקרים לעובדה שלחדר אין דלתות, ושואל איך הם מתכוונים לצאת - באותו רגע כבה האור ורואים גופה תלויה בעליית הגג.

האורות נדלקים והמבקרים מובלים דרך אולם הדיוקנאות בהן מוצגות דיוקנאות המשתנות לעיני המתבונן - אביר הרוכב על סוסו ליד צוק הופך לרוח רפאים; אישה צעירה ליד מקדש הופכת למדוזה; ספינה הופכת לספינה טרופה; ואדם מתכופף הופך לאיש זאב.

בסוף האולם נמצא דיוקנה של מלאני ריוונסווד, בו היא לובשת את שמלת חתונתה.

בהמשך נכנסים לחדר גדול ובו ניצב פסל של ראש אישה המביט במבקרים החולפים על פניו.

המשך הביקור באחוזה מתבצע באמצעות נסיעה בדום באגיז - "מרכבות האבדון".

המבקרים חולפים על פני המסדרון האינסופי - בו רואים את רוחה של מלאני מופיעה ונעלמת, לאחר מכן רואים פסנתר המנגן לכאורה על עצמו - אולם על הרצפה מוצג צל המנגן על הפסנתר

המבקרים מובלים לאורך מסדרון הדלתות שמאחוריהם שומעים אנשים מנסים לצאת וכן ליד שעון אורלוגין המצביע על השעה 13, ומחוגיו נעים נגד כיוון השעון.


המבקרים מובלים לחדר הסיאנס - שם רואים את ראשה של מאדאם ליאוטה בתוך כדור בדולח הקוראת לרוחות לצאת, ובהמשך עוברים המבקרים במרפסת חדר הנשפים בו רוקדות הרוחות. רוחה של מלאני עומדת על המדרגות ושרה, ושאר הרוחות יושבות ליד שולחן האוכל שעליו שרידי סעודת החתונה שלא נגעו בה (ונרקבה במהלך השנים) וכן רואים ערימה של מתנות חתונה שלא נפתחו.

מאולם הנשפים עוברים המבקרים דרך חדר השינה של מלאני - שם יושבת מלאני - אישה זקנה הלבושה שמלת כלה מול המראה ממנה נשקפת דמות של שלד.

המבקרים נלקחים דרך חלון עליית הגג לבית הקברות ורואים את רוח הרפאים - שלד העומד ליד קבר פתוח, וכן מייתרת הקברים בבית הקברות יוצאים השלדים, וארבעת פסלי ראשים שרים את שירם של רוחות אפלות מצחקקות.

בהמשך נלקחים המבקרים לעיר רוחות רפאים של המערב הפרוע - רוח של כרטיסן מנסה למכור כרטיסים וראש העיר (אף הוא רוח) מקדם את פני המבקרים. שודד המנסה לברוח עם שללו יורה על שריף פחדן, וכן בתוך הסאלון יש רוחות של נערות רוקדות, ברמן ואיש המנגן על פסנתר.

לסיום מובלים המבקרים דרך הקריפטה, שרוחה של מלאני מראה את הדרך החוצה - אולם בדומה למתקנים ביתר הפארקים של דיסני, המבקרים עוברים מול מראה ורואים את רוח הרפאים נוסעת איתם במרכבה.

הדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדמויות העיקריות בעלילה הן:

  • מלאני ריוונסווד - הכלה הגרה באחוזה, בתו של ריוונסווד שבעלה נרצח ביום חתונתם ועד יום מותה ממשיכה לחכות ליום החתונה.
  • רוח הרפאים (The Phantom) - אביה של מלאני שחזר לאחר מותו למנוע את חתונת בתו והורג את חתנה.
  • מאדאם ליאוטה - דמות הקוראת לרוחות בחדר הסאנס שבאחוזה.
  • הראשים השרים - הדוד תיאודור, רולו ראנקין, פיניאס פאק ונד נאב - פסלי ראשים השרים בבית הקברות של האחוזה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]