איה (פו הדב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אִיָה
Eeyore
איה (פו הדב)
דמותו של איה בסרטי דיסני
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
שם ספר פו הדב
יוצרים א. א. מילן
דיבוב ראלף רייט (1983-1966)
רון פיינברג (1981)
רון גנז (1986-1983)
פיטר קאלן (1988 ואילך)
באד לאקי (2011)
דיבוב בשפה העברית אלי גורנשטיין
יורם יוספסברג
מידע
תאריך לידה 25 בדצמבר 1921 עריכת הנתון בוויקינתונים
גזע חמור הבית
מין זכר
מקום מגורים יער ת"ק פרסאות עריכת הנתון בוויקינתונים
דמויות קשורות
חברים פו הדב
כריסטופר רובין
טיגר
חזרזיר
ארנב
קנגה
רו
ינשוף
פיל נפיל
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
הדמויות המקוריות של סדרת ספרי פו הדב, איה ראשון מימין.

אִיָה (נקרא גם אִיוֹר; באנגלית: Eeyore (‏האזנה?‏) הוא דמות בדיונית בסדרת ספרי וסרטי פו הדב מאת אלן אלכסנדר מילן. הוא מאופיין באופן כללי כבובה ממולאת בדמות חמור אפור זקן, בעל אופי פסימי, מלנכולי, מדוכדך ואנהדוני, הנמנה עם חבריו של הדמות הראשית בספרים, פו הדב.

בספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

איה מופיע בפרקים 4, 6, 7 ו-10 בספר פו הדב והוא מוזכר בכמה פרקים נוספים. הוא גם מופיע בכל הפרקים שבספר הבית בקרן פו, להוציא את פרק 7. שמו הוא אונומטופיה של קול נעירת החמור, שבאנגלית אמריקנית נכתב בדרך כלל hee haw. ההסבר לאיות שמו של איה עם האות R הוא שמילן ורוב קהל היעד של ספריו דוברים אנגלית בה אות זו נכתבת אך לא נשמעת (non-rhotic varieties).[1]

איה מתואר כ"חמור אפור זקן". באיוריו של ארנסט שפארד קומתו מגיעה לסנטרו של פו הדב ולמותניו של כריסטופר רובין. הוא בעל זנב ארוך המוצמד לגופו במסמר ובקצהו קשור סרט ורוד. איה מחבב מאוד את זנבו, אך גם נוטה לאבד אותו (ינשוף חשב אותו פעם אחת בטעות כחבל למשיכה בפעמון). כריסטופר רובין יודע כיצד לחבר מחדש את זנבו של איה באמצעות מסמר.

בספר "הבית בקרן פו", רמת האוריינות של איה לא ברורה. כאשר מציג כריסטופר רובין בפניו את האות A, לא מצליח איה להבין את משמעותה, ביודעו שזהו משהו שהוא משתוקק להשיג, אך הוא הורס בכעס את האות לאחר שמתברר לו שארנב (שיודע קרוא וכתוב ברמה סבירה) מכיר אותה כבר. אף על פי כן, הוא מאיית את שמו, eoR, כאשר הוא חותם על מכתב הפרידה שהחיות מעניקות לכריסטופר רובין בפרק האחרון של הספר. איה גם כותב את השיר בעל המקצב המגושם הקרוי "שיר" (POEM) המופיע על המכתב, ובכך הוא הדמות היחידה בספרי פו הדוב, להוציא פו הדב עצמו, ששולח ידו בכתיבת שירה (עובדה שאיה עצמו מציין). כאשר פו מכריז בצניעות ששירתו של איה טובה מזו שלו, משיב איה ש"זו הייתה הכוונה".

לאיה דעה שלילית על רוב חיות היער האחרות, והוא מתאר אותם כ"חסרי מוח", או "שמוחם הוא מוך אפור שתקוע בראשיהם במקרה" (מתוך פרק 1 ב"הבית בקרן פו"). האוכל האהוב על איה הוא קוצים. הוא מתגורר בפינה הדרום-מזרחית של יער ת"ק פרסאות, באזור המסומן כ"המקום העגום של איה: ביצתי ועצוב במידת מה" על המפה שבספר. ברשותו בית הבנוי ממקלות והקרוי "הבית בקרן פו". פו וחזרזיר בנו אותו עבורו לאחר שהם שגו לחשוב שהבית המקורי שאיה בנה הוא ערימת מקלות. ביום הולדתו של איה הוא מקבל מפו צנצנת דבש ריקה כדי לשמור בה חפצים ובלון אדום מפוצץ מחזרזיר שאותו הוא יכול לשמור בצנצנת ומינשוף הוא מקבל פתק.

איה הוא גם המצטיין מבין כל המשתתפים במשחק "מקלות פו" (אנ'), כפי שמסופר בפרק השישי של הספר "הבית בקרן פו".

בסרטי דיסני[עריכת קוד מקור | עריכה]

איה מופיע בסרטי ההנפשה של חברת וולט דיסני המבוססים על סדרת ספרי פו הדב. במידה זו או אחרת, הוא מתואר בסרטים כפחות עוקצני וסרקסטי בהשוואה לדמות המתוארת בספריו של מילן. אף על פי שהוא משמש בסרטים בעיקר כדמות משנית, הסרט פו הדב ויום ההולדת של איה מתמקד בו. מבחינה פיזית הוא אחד מהדמויות החזקות ביותר ולעיתים קרובות נעשה בו שימוש כבהמת משא בכל עת שהדבר מתבקש על פי העלילה. ביתו מתמוטט באופן תדיר, אך הוא תמיד בונה אותו מחדש. הוא תמיד מצפה לכך שהמזל לא יעמוד לצדו, מקבל מצב כזה כאשר הוא מתרחש ולעיתים נדירות הוא מנסה למנוע אותו. משפטי המפתח שנאמרים על ידו הם "תודה שהבחנת בי" ו"אווו קייי" (Ohhh-kayyy).

על אף אופיו הדיכאוני, הוא מסוגל לגלות חמלה רבה, בעוד שבספרים הוא מגלה יותר אדישות. בכמה מהפרקים בסדרה הרפתקאותיו החדשות של פו הדב מומחשת עובדה זו, בעיקר בפרקים "החמור של היום", "פסים", "הבית הוא היכן שהבית נמצא" ו"היי, היי איה". איה הוא בדרך כלל חלק מהקבוצה הגרעינית של החיות, יחד עם פו הדב, חזרזיר, ארנב וטיגר. מבין חמש הדמויות הללו, איה הוא זה שמגלה יותר היסוס מכולם להצטרף לתוכניותיהם ולהרפתקאותיהם, אך הוא לא מגלה התנגדות כלפיהם, שכן הוא מאמין שיהיה זה חסר תועלת לעשות כן.

בסדרת הסרטים של דיסני, מפתח איה מערכת יחסים קרובה עם טיגר. על אף אופיים המנוגד, אישיותו הפסיבית של איה ואופיו האופטימי והמוחצן של טיגר מסייעים לשניים לקבל את פגמיו של זולתו ולהבין זה את זה טוב יותר. הקרבה בין השניים מתחילה לקראת סוף הסרט " פו הדב ויום ההולדת של איה" וממשיכה בסרטים הבאים כמו "הרפתקאותיו החדשות של פו הדב", "חג ההודיה של פו הדב" והסרט פו הדב שיצא לאקרנים בשנת 2011.

זנבו של איה לא תמיד מחובר לגופו באמצעות מסמר, אף על פי שאולפני דיסני בחרו אותו כחלק קבוע מדמותו. כאשר איבד איה את זנבו, מצא אותו ינשוף ועשה בו שימוש כחבל למשיכה בפעמון לצד דלת ביתו עד אשר פו הדב מצא אותו עבור איה. לאחר מכן חיבר כריסטופר רובין את הזנב לגופו של איה מחדש. על פי הסרט פו הדב ועץ הדבש התאפשר הדבר עקב העובדה שאיה ממולא בנסורת. במוצרי המסחור של דיסני, מופיע איה לעיתים כשהוא מחייך, בניגוד לאופיו. בסרטים צבעו של איה נשאר אפור ולעומת זאת, במוצרי המסחור הוא צבוע בצבע כחול והסרט הקשור לזנבו הוא ורוד. הוא מופיע בפארקים ובאתרי הנופש של חברת וולט דיסני, שם הוא מברך את המבקרים.

מדבבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסרט המקורי מדובב קולו של איה על ידי ראלף רייט, אף על פי שבסרט "פו הדב מגלה את העונות" (אנ') הוא מדובב על ידי רון פיינברג. בסדרה "ברוכים הבאים לקרן פו" מדובב איה על ידי רון גנז וב"ההרפתקאות החדשות של פו הדב" הוא מדובב על ידי פיטר קאלן שהמשיך למלא תפקיד זה עד לסדרת הטלוויזיה "חבריי טיגר ופו". אף על פי שקאלן היה פעיל בעת הפקת הסרט "פו הדב" שיצא לאקרנים ב-2011, דובבה בו דמותו של איה על ידי באד לאקי.

בעברית דובב קולו של איה על ידי אלי גורנשטיין ועל ידי יורם יוספסברג.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא איה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]