אירוס הביצות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןאירוס הביצות
מצב שימור
מצב שימור: בסכנת הכחדהנכחדנכחד בטבעסכנת הכחדה חמורהסכנת הכחדהפגיעקרוב לסיכוןללא חשש
מצב שימור: בסכנת הכחדה
סכנת הכחדה (EN)[1]
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: חד פסיגיים
סדרה: אספרגאים
משפחה: אירוסיים
סוג: אירוס
תת־סוג: לומנאירוס
סקציה:לומנאירוס
מין: אירוס הביצות
שם מדעי
Iris grant-duffii
בייקר
עונת פריחה
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

אִירוּס הַבִּיצוֹת או אִירִיס הַבִּיצוֹת (שם מדעי: Iris grant-duffii) הוא מין בסוג אירוס בתת-הסוג לומנאירוס (Limniris), בסקציה לומנאירוס (Limniris).

אירוס הביצות הוא גאופיט עשבוני רב שנתי. קנה שורשו רחב וקצר, עטוף סיבים קוצניים וקשים. העלים ארוכים - כ-50 ס"מ - וצרים, צומחים בשושנת סביב עמוד הפריחה, גונם ירוק כהה והם מתפתלים מעט. עמוד הפריחה בינוני - כ-40 ס"מ אורכו, נושא פרח יחיד. עלי העטיף צהובים, נוטים לירקרק או ללבן. על מרכז העלה מסורטטים עורקים כהים המורכבים נקודות שחורות או סגולות, המתרכזים בלוע הפרח. הפריחה בחורף, ההבשלה בקיץ. הפרי הוא הלקט הנפתח לשלוש קשוות, בתוכו עשרות זרעים בקוטר של כ-3 מ"מ. הזרעים מתפזרים לאחר פתיחת ההלקט במשך מספר שנים.

תואר המין נקבע על שמו של בוטנאי שאסף והגדיר את הצמח בשנות ה-20 בעמק יזרעאל. תואר המין העברי נקרא על שם בית הגידול העיקרי של המין.

אירוס הביצות צומח באזור ארץ ישראל, סוריה וטורקיה. שטח גידולו המקורי - אדמות כבדות ועמוקות - הפך ברובו לשטח חקלאי, כיום הוא צומח בארץ ישראל רק במרכז רמת הגולן, שם הוכרזה שמורת טבע אירוס הביצות נוב למען שימורו. נסיונות הנבטה נעשים גם בשמות אפק https://www.ynet.co.il/environment-science/article/s1frwrhva

המין נדיר, וכשאר מיני האירוס הוא מוגן על פי חוק[2].

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]