אלמנה שחורה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןאלמנה שחורה
Latrodectus tredecimguttatus female.jpg
נקבה צעירה של אלמנה שחורה
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: פרוקי רגליים
מחלקה: עכבישניים
סדרה: עכבישאים
משפחה: כדורניים
סוג: אלמנה
מין: אלמנה שחורה
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Latrodectus tredecimguttatus

אלמנה שחורה (שם מדעי: Latrodectus tredecimguttatus) הוא מין של עכביש, הידוע בשל הרעל העצבי המסוכן שלו. המין נפוץ באזור הים התיכון כולל ישראל, מספרד במערב ועד מרכז אסיה במזרח. באנגלית הכינוי "black widow spider" מתייחס למספר מינים נוספים שתפוצתם שונה, דבר היוצר לעיתים בלבול.

צבע הבטן שחור בוהק, גב הבטן בעל שלוש שורות של כתמים אדומים או ללא כתמים כלל (מכאן נובע השם הלטיני tredecimguttatus, בעלת שלוש עשרה נקודות). החלק הגחוני של הבטן בעל פס אדום רוחבי או ללא פס כלל. גודלן של הנקבות מגיע ל-4 ס"מ וגודלם של הזכרים כמחצית מגודל הנקבות, אך רגליהם ארוכות יותר, ובטנם עדינה יותר.

האלמנה השחורה ניזונה בעיקר מחרקים, אבל לעיתים אוכלת גם כנימות, נדלים, מרבי רגליים ועכבישאים אחרים. כמו כן פעמים רבות נצפתה האלמנה כאשר ברשתה עקרבים צהובים. היא טווה רשת דביקה של קורים, וברגע שטרף נלכד ברשת, האלמנה יוצאת - גולשת על הקורים, החוצה ממחבואה, ומשתקת אותו בארסה. עד לשיתוק הקורבן חולפות כ-10 דקות, ובמהלך זמן זה אוחזת האלמנה את הטרף בכוח. לאחר שהטרף שותק מפרישה האלמנה אנזימים מעכלים אל תוך טרפה ונסוגה אל תוך אוהל המחבוא שלה ביחד עם טרפה המשותק, עד תום האכילה. נקבות האלמנה השחורה ידועות בכך שהן טורפות זכרים לאחר שהן מזדווגות עימם, דבר זה מתאפשר הודות לכך שהנקבות גדולות ביחס לזכרים. הנקבות תופסות את הזכר לאחר ההזדווגות ומזריקות לגופו ארס. מכאן מקור שמה של האלמנה, אף על פי שטריפת הזכר לאחר ההזדווגות הוא מעשה שרוב העכבישות עושות ולא רק האלמנות. שמה של האלמנה השחורה משמש לעיתים ככינוי לאישה שרצחה את בעליה.

הארס של האלמנה השחורה הוא רעיל ביותר, אך מקרי מוות בשל נשיכה של אלמנה שחורה הם נדירים למדי. הרעל של האלמנה השחורה גורם לשחרור מוגבר של אצטילכולין שיוצר התכווצות ממושכת של השריר באזור הנשיכה. כתוצאה מהתכווצות השרירים נגרמים לקורבן כאבים קשים ביותר. נראה שנשיכת האלמנה השחורה היא שגורמת למצב המכונה טרנטיזם ויוחס בימי קדם לעכביש הטרנטולה הבלתי מזיק, המצוי באותם האזורים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]