אל סם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אל סם
סמליל העמותה
סמליל העמותה
תחום רווחה
מדינה ישראלישראל ישראל
מטה הארגון תל אביב-יפו עריכת הנתון בוויקינתונים
מייסדים עדה מכנס
תקופת הפעילות 1974–2019 (כ־45 שנים)
www.alsam.org.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

עמותת אל - סם היא עמותה המציעה טיפול לבני נוער וצעירים עד גיל 24, שנפגעו משימוש לרעה בסמים או באלכוהול. העמותה נוסדה בשנת 1974 על ידי עדה מכנס.

חזון העמותה הוא לפעול בקרב בני נוער וצעירים לצמצום תופעת השימוש לרעה בסמים ונזקיה לאפשר קבלת טיפול מקצועי לכל נער ונערה המשתמשים בסמים, למשפחתם ולסביבתם הקרובה. מטרות הטיפול הן הקניית יכולת התמודדות עצמאית עם בעיות ומציאת דרכים אלטרנטיביות למיצוי עצמי ללא סמים ואלכוהול, וכן הפסקת השימוש וחזרה לאורח-חיים נורמטיבי, תוך המשך התפתחות והשתלבות תקינה בחברה ובקהילה.

עמותת אל-סם היא עמותה ארצית. כיום לאל-סם 14 סניפים ברחבי הארץ, בהם ניתנים טיפולים, ייעוצים והדרכות לבני נוער, צעירים עד גיל 24 ולהוריהם, בבעיות הקשורות לשימוש לרעה בסמים או באלכוהול.

מטפלי אל-סם הם עובדים סוציאליים, מומחים בתחומי ההתמכרויות והמתבגרים. בנוסף לטיפולים, מקיימים סניפי העמותה פעילות מגוונת בקהילה, הכוללת מניעה באמצעות מרכז המניעה וההסברה הארצי, קבוצות מכוונות טיפול, פרויקטים לעולים ולילדי מכורים, באמצעות העובדים ובעזרת מתנדבי שטח וחברי ההנהלות הציבוריות.

המודל הטיפולי באל-סם מתבסס בעיקרו על טיפול פרטני המשולב בהתייחסות משפחתית-מערכתית. הטיפול הפרטני מתאפיין  בגישה המשלבת טיפול מקדם מוטיבציה, גישה ייעוצית ותמיכתית וטיפול קוגניטיבי דינאמי קצר מועד. התערבויות משפחתיות כוללות הדרכת הורים ומפגשים משותפים בין המטפל, הנער/ה וההורים, וזאת במטרה לשפר תקשורת ולאפשר הצבת גבולות וקבלתם, תוך חיזוק הקשר בין המטופל להוריו. בחלק מהמרכזים מתקיימות גם קבוצות טיפוליות לנוער ו/או הורים.

ברמה המערכתית, מתקיים קשר ושיתוף פעולה עם גורמים חינוכיים וטיפוליים במתכונת הרלוונטית לכל אחד ואחד מהמטופלים (שרות מבחן, יועצות ומב"סיות, עובדי פנימיות ועובדי קידום נוער).

מרבית הפעילויות מכוונות הטיפול התבצעו מחוץ למרכזים, כמו בבתי ספר ייחודיים, בכיתות מקדמות בבתי ספר רגילים, במועדוני קידום נוער ובמרכזי נוער ביישובים השונים.

מרכזי אל-סם מפוקחים ומבוקרים על ידי משרד הרווחה, במסגרת החוק לפיקוח על המוסדות לטיפול בנפגעי סמים.

מרכז המניעה וההסברה הארצי: מרכז המניעה וההסברה של עמותת אל-סם, הוקם מתוך כוונה לפרוש בפני בני הנוער, את תוצאות השימוש בסמים ובאלכוהול, מבלי להטיף ומבלי לשפוט. אנו חותרים ליצירת  דיאלוג פתוח וכנה בעניין ההתנסות והשימוש בסמים ובאלכוהול, ולחיבור  עם בני הנוער בשפתם ומתוך עולמם.  כך יוכלו בני הנוער, לקבל את המסרים בלי התנגדויות וחסמים. תקוותנו היא, כי בפעם הבאה שנער או נערה יעמדו בפני פיתוי או לחץ, הם יצליחו לשמוע גם את הקול הקטן, שיחזק ויזכיר את הסיכון אל מול הפיתוי. מרכז המניעה וההסברה של אל-סם מציע תוכניות רבות ומגוונות, ומתאימות לקהלי יעד רבים.

דרכי פעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף לטיפול בפונים ישירות לסניפי אל סם, ניתן בעמותה מענה וטיפול לנוער בסיכון גבוה:

  1. בני נוער בפנימיות: העמותה עומדת כיום בקשר עם מספר רב של פנימיות ברחבי הארץ ונותנת להן מענה מערכתי ומעמיק, הכולל טיפולים פרטניים וקבוצתיים וכן הדרכות מקצועיות לצוות המדריכים והמטפלים.
  2. טיפול בילדים שלפחות אחד מהוריהם משתמש בסמים: כתוצאה מחיים בצל הסם גדלים הילדים באווירה קשה של אי-ודאות, עוני, חוסר תפקוד הורי, חשיפה לשימוש בסמים ולתופעות השפעתם, אי-יציבות בכל תחומי חייהם, חוסר במסגרות תומכות, בית שאיננו מקנה תחושה של סדר וארגון פיזי ונפשי ולעיתים אלימות פיזית ומינית. העמותה מטפלת בילדים שאחד או שני הוריהם מכורים לסמים, זאת על מנת למנוע יצירת דור שני של משתמשים בסמים.
  3. בני נוער בקרב עולים חדשים.
  4. בני נוער בקרב מיעוטים.

בנוסף, העמותה נותנת מענה מקצועי גם להורים שילדיהם משתמשים בסמים וכן גם לאנשי חינוך (מורים, יועצים, מדריכים, קציני מבחן ופסיכולוגים).

מטפלי העמותה הם עובדים סוציאליים אשר עברו הכשרות והתמחות בתחומי גיל ההתבגרות וההתמכרויות. הטיפול בבני הנוער הוא חסוי לחלוטין, דבר המגביר את המוטיבציה לפנות ולבקש עזרה באופן אישי באמצעות העמותה. העמותה מעניקה את שירותיה לכל דורש ללא תנאי קבלה. עלות הטיפול מסובסדת על ידי העמותה עצמה. העמותה מפעילה אתר אינטרנט שדרכו ניתן לקבל ייעוץ אנונימי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]