אריה אירופי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןאריה אירופי
Brauron - Marble Slab with a Lion.jpg
תקופה
עד שנת 100 בערך
מצב שימור
נכחדנכחד בטבעסכנת הכחדה חמורהסכנת הכחדהפגיעקרוב לסיכוןללא חששנכחד
נכחד (EX)
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: יונקים
סדרה: טורפים
משפחה: חתוליים
סוג: פנתר
מין: אריה
תת־מין: אריה אירופי
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Panthera leo europaea
‏(1758) .L

אריה אירופי (שם מדעי: Panthera leo europaea) הוא תת-מין של האריה. אריה זה חי בעבר בדרום אירופה ונכחד ממנה לפני קרוב ל-1900 שנים. האריות האירופים משויכים בדרך כלל תחת תת-המין האסייתי (Panthera leo persica), אולם ישנם מדענים הרואים אותם בתור תת-מין נפרד.

בנוסף, ישנה השערה לפיה האריות האירופים הם השריד האחרון של אריה מערות אירופי (Panthera leo spelaea). אולם, דבר זה נחשב כבלתי סביר מכיוון שבאיורים ובתבליטים היסטוריים נראה האריה האירופי עם רעמה גדולה, בעוד בכל האיורים ההיסטוריים, אריה המערות מאויר ללא כל רעמה.

תחום תפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחום תפוצתו ההיסטורי של האריה האירופי כלל את חצי האי האיברי, אוקסיטניה, איטליה וחבל הבלקן. עד הכחדתו, תת-מין זה היה בעל התפוצה הצפונית ביותר מבין תת-המינים של האריה. בית הגידול בו הוא חי היה בעל אקלים ים תיכוני ויערות ממוזגים. טרפו ככל הנראה היה הביזון האירופי, האייל הקורא, שור הבר, איילים ופרסתנים אירופים נוספים. בשל הכחדתו הרחוקה, מעט מאוד ידוע על האריה האירופי. אריסטו והרודוטוס כתבו כי ניתן למצוא אותו באזור הבלקן בסביבות שנת 500 לפני הספירה. כאשר חשיארש הראשון עבר במקדוניה בשנת 480 לפני הספירה, מספר גמלי משא שבבעלותו נטרפו בידי אריות אירופים.

הכחדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעט לפני שנת 20 לפני הספירה, האריות האירופים נכחדו מאיטליה ומהאזורים הסמוכים לה. בשנה הראשונה לספירה האריה האירופי נכחד ממערב אירופה. בסביבות שנת 70 לספירה, תפוצת האריה האירופי הייתה מוגבלת לאזור צפון יוון, באזור שבין הנהרות הליאקמון לנסטוס. אוכלוסיית האריה האירופי נכחדה סופית עם היעלמותו ממזרח אירופה בשנת 100 לספירה. לאחר הכחדתו, הנציגים היחידים של האריה באירופה היו האריות האסייאתיים, ששרדו באזור הקווקז עד למאה ה-10 לערך.

האריה האירופי נכחד עקב ציד, ניצול-יתר ותחרות עם כלבי פאריה. ציד אריות היה נוהג מקובל בחברה היוונית ובחברה הרומאית וישנן עדויות לכך במיתולוגיה היוונית בסיפורי הרקולס. מבין תת-מיני האריה, ניצודו דווקא האריות האירופים בשל תפוצתם, שכן הם היו קרובים יותר ליוונים ולרומאים מבחינה גאוגרפית. זאת ועוד, האריה האירופי התחרה על מזונו יחד עם טורפי-על אירופיים אחרים כמו הזאב וכלבי הבר שצמצמו את המזון שהיה נגיש לו. האריה האירופי, יחד עם האריה האסייתי והברבארי, נתפס למטרות ניצול בקרבות הגלדיאטורים. האריה האירופי נאלץ להילחם נגד הגלדיאטורים, טיגריסים כספיים, שורי בר ודובים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אריה אירופי בוויקישיתוף