אשוחית אנגלמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןאשוחית אנגלמן
עלווה ואצטרובל
עלווה ואצטרובל
מצב שימור
conservation status: least concernנכחדנכחד בטבעסכנת הכחדה חמורהסכנת הכחדהפגיעקרוב לסיכוןללא חשש
conservation status: least concern
ללא חשש (LC)‏[1]
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: מחטנאים
מחלקה: מחטניים
סדרה: מחטיים
משפחה: אורניים
סוג: אשוחית
מין: אשוחית אנגלמן
שם מדעי
Picea engelmannii
פרי 1863 על סמך אנגלמן
תחום תפוצה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
עלווה

אשוחית אנגלמן (שם מדעי: Picea engelmannii, באנגלית: Engelmann spruce, או גם white, mountain, or silver spruce[2]) היא עץ מחטני ירוק-עד, אחד מעשרות המינים של סוג אשוחית הגדל במערב אמריקה הצפונית.

המין תואר לראשונה ב-1863 על ידי הבוטנאי האמריקני צ'ארלס כריסטופר פרי (Charles Christopher Parry‏; 1890-1823), שקרא לו על שם מגלה המין, הרופא והבוטנאי האמריקני ממוצא גרמני גאורג אנגלמן (George Engelmann‏; 1884-1809)

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

שורשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאשוחית אנגלמן יש מערכת שורשים רדודה (ציצת שורשים) ולכן העץ פגיע לרוחות. מרבית מערכת השורשים שוכנת בעומקים שבין 30 ל-46 סנטימטרים. בקרקעות עמוקות יכולה מערכת השורשים לחדור לעומק של 2.5 מטרים. לנבטים יש שורש שיפודי, אבל מערכת השורשים המתפתחת בהמשך היא מערכת רדודה. לאשוחית אנגלמן יש מיקוריזה (מוטואליזם (הדדיוּת) בין תפטיר של פטרייה ובין שורשי העץ) עם הפטריות: Amanita pantheriana‏, Cenococcum geophilum‏, Lactarius deliciosus‏, Russula delica‏, Russula emetica‏ ו-Suillus ruber.

צורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אשוחית אנגלמן היא עץ ירוק-עד בגודל בינוני עד גדול הצומח מהר לגובה שבין 25 ל-40 מטרים, ובמקרים יוצאי דופן עד 65 מטרים, כשקוטר הגזע מגיע עד 1.5 מטרים. צורת העץ בקו העצים דומה לעץ ננסי או לשיח. קליפת הגזע דקה ובנויה מקשקשים, המתקלפים בלוחיות עגולות קטנות ברוחב בין 5 ל-10 סנטימטרים. נוף העץ הוא חרוט צר בעצים צעירים, והופך גלילי בעצים עתיקים. הענפים צומחים מהגזע בזווית חדה, כשבעצים בודדים הענפים צומחים מהגזע החל בקרקע. גוון החוטרים הוא בין חום-צהבהב לחום-תפוז, מכוסים בפלומה צפופה, ופולבינוס (pulvinus אבר מוטורי (גליל קטן) שבסיס העלה) בולט.

משך חייו של העץ עד 600 שנים.

עלווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העלים הגמישים הם דמויי מחטים, אורכם בין 15 ל-39 מילימטרים וצורת חתך הרוחב שלהם מעוינת. הפטוטרת קצרה והעלים מחודדים, אבל בלא עוקץ בקצותיהם. גוון העלים בחלק העליון ירוק-כחול עם כמה קווים דקים של פיוניות, ולבן-כחול בחלק התחתון עם שני פסים רחבים של פיוניות. המחטים מכוסות בשעווה לבנה. למחטים שנטחנו יש ריח ייחודי.

פרחים, אצטרובלים וזרעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אשוחית אנגלמן הוא צמח חד-ביתי, כלומר בעל פרחים משני המינים על אותו עץ. העץ פורה מגיל 25 שנים. האצטרובל הזכרי הוא בגוון סגול כהה. האצטרובל הנקבי הוא גליל צר מתנדנד שאורכו 4–8 סנטימטרים ורוחבו 1.5 סנטימטרים כשהאצטרובל סגור ועד 3 סנטימטרים כשהוא פתוח. האצטרובל מבשיל באוגוסט או בתחילת ספטמבר. הקשקשים המכסים את האצטרובל בצורת יתד, הם דקים וגמישים ואורכם 15–20 מילימטרים ומסתיימים בשוליים גליים. צבעים אדמדם עד סגול כהה, והוא משתנה כשהם מבשילים, 7-4 חודשים אחרי ההאבקה, לחום בהיר. בכל אצטרובל יש בין 8 ל-20 זרעים, המופצים באוקטובר. הזרעים חומים כהים עד שחורים, באורך 2–3 מילימטרים, כשלזרע צמודה כנף צרה בגוון חום בהיר באורך 5–8 מילימטרים. אלף זרעים שוקלים 3.3 גרם.

תפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חורש של אשוחית אנגלמן
חתך בגזע העץ

תחום התפוצה הטבעי של אשוחית אנגלמן הוא מערב אמריקה הצפונית, ממרכז קולומביה הבריטית ודרום מערב אלברטה בקנדה ועד דרום מערב קליפורניה ודרום מזרח אריזונה וניו מקסיקו בארצות הברית, ובסך הכול בתשע ממדינות ארצות הברית. בנוסף קיימות שתי אוכלוסיות מבודדות של העץ בצפון מקסיקו. אשוחית זו היא עץ הגדל בעיקר בהרים בגובה רב מגובה של 900 מטרים עד 3,650 מטרים, לעיתים רחוקות בגובה נמוך יותר בקצה הצפון מערבי של תחום תפוצתו. באזור הפסיפיק נורת' וסט תחום התפוצה של העץ הוא מהמדרונות המזרחיים של רכס החוף ומזרחה. תחום התפוצה כולל את מרבית הרי הרוקי. באזורים רבים הוא צומח עד קו העצים. אשוחית אנגלמן היא עץ שמרבים לנטוע בגנים ובפארקים סביב העולם בשל צורתו המושכת.

אשוחית אנגלמן היא מין עץ הגדל היטב באקלים מושלג - ממוזג קר. החורפים ארוכים, קרים ומושלגים כשהטמפרטורות הקיצוניות מגיעות עד -45°C. לעומת זאת, הקיצים קצרים וקרירים כשהטמפרטורה המקסימלית מגיעה ל-+32°C. כפור יכול להיווצר בכל זמן בשנה. כמות הגשמים השנתית הממוצעת היא 640 מילימטרים. הקרקע המיטבית לאשוחית היא טין או חרסית שמקורה בבזלת, אנדזיט, ריוליט, פצלים או אבן גיר מנוקזת היטב. עצים קטנים מעידים על קרקע רדודה, יבשה וענייה בחומרי מזון, קרקע חולית בעלת גרגרים גסים או חצץ. האשוחית אוהבת שמש, אבל סובלת צל. אשוחית אנגלמן קיימת בחורשות של עץ זה בלבד או חורשות מעורבות של אשוח תת-אלפיני (Abies lasiocarpa), מיני האורן: אורן מפותל (Pinus contorta), אורן לבן-קליפה (Pinus albicaulis) ואורן לבן מערבי (Pinus monticola), אשוח דאגלס (Pseudotsuga menziesii) וצפצפה רעדנית (Populus tremuloides).

תת-מינים וכלאיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימים שני תת-מינים גאוגרפיים (חלק מהחוקרים מתייחסים אליהם כאל זנים ואחרים מתייחסים אליהם כאל מינים נפרדים):

  • Picea engelmannii engelmannii (אשוחית אנגלמן) . כל תחום התפוצה למעט תת-המין הבא:
  • Picea engelmannii mexicana (אשוחית מקסיקנית). שתי אוכלוסיות מבודדות בהרים הגבוהים בצפון מקסיקו. על סיירה דל כרמן (Sierra del Carmen) בקואווילה (סיירה מדרה אוריינטל) ועל סרו מוהינורה (Cerro Mohinora) בצ'יוואווה (סיירה מדרה אוקסידנטל). אשוחיות אנגלמן בהרי מדרן סקיי איילנדס (Madrean sky islands) בקצה הדרום מזרחי של אריזונה ודרום מערב ניו מקסיקו שייכות ככל הנראה לתת-מין זה, אם כי הדעות בנושא חלוקות.

אשוחית אנגלמן יוצרת כלאיים עם אשוחית לבנה, עץ קרוב גנטית הגדל צפונית ומזרחית יותר בהרי הרוקי, וגם, אם כי במידה פחותה יותר, עם אשוחית סיטקה, אף היא עץ קרוב גנטית כמקומות שתחום התפוצה של שני המינים חופפים על השוליים המערביים של רכס קסקייד.

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אשוחית אנגלמן היא אחד מסוגי העץ הקלים ביותר בארצות הברית. הוא משמש ליצירת נייר ולבנייה. עץ מעצים הגדלים לאט במקומות גבוהים משמשים מקור לבניית כלי נגינה, דוגמת גיטרות אקוסטיות, כינורות, נבלים ופסנתרים. במקרים מעטים משתמשים בעץ כעץ חג המולד. אשוחית אנגלמן היא עץ שמרבים לנטוע בגנים ובפארקים סביב העולם בשל צורתו המושכת. בכמה מדינות נוטעים את העץ כשובר רוח. עופות רבים ויונקים קטנים ניזונים מהזרעים ומהניצנים של אשוחית אנגלמן. העץ מספק מחסה בחורף, בייחוד בצפון הרחוק, לחיות רבות.

מחלות ומזיקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחלה העיקרית הנגרמת על ידי פטריות היא ריקבון. הפתוגנים העיקריים הגורמים לריקבון השורשים ונוף העץ הם: Phellinus nigrolimitatus‏, Inonotus tomentosus‏, Flammula Alnicola‏, Coniophora puteana‏, ומינים מהסוג Armillaria. ריקבון גזע נגרם לעיתים קרובות על ידי Phellinus pini‏, sanguinolentum Haematostereum‏, Echinodontium sulcatum‏ ו-Amylostereum chailletii. הצמח הטפיל Arceuthobium microcarpum משתמש כאשוחית אנגלמן כצמח מארח, אבל רק בקצה הדרומי של אזור התפוצה. טפילים של מחטי העץ אינם מהווים סכנה משמעותית למין. החיפושית Dendroctonus rufipennis קטלה מיליוני עצים אם כי הוא פוגעת בעיקר בעצים זקנים. פגיעה בצמיחה ועיוותים נגרמים על ידי הזחלים של Choristoneura occidentalis (באנגלית Spruce budworm), מין עש מהמשפחה (טקסונומיה) Tortricidae, הניזונים מהמחטים והניצנים של העץ.

אשוחית אנגלמן פגיעה לשריפות יער בשל קליפת הגזע הדקה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אשוחית אנגלמן בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אשוחית אנגלמן באתר הרשימה האדומה של IUCN
  2. ^ Montana Plant Life