לדלג לתוכן

אשמת הכוכבים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אשמת הכוכבים
The Fault in Our Stars
כריכת הספר אשמת הכוכבים
כריכת הספר אשמת הכוכבים
מידע כללי
מאת ג'ון גרין
שפת המקור אנגלית
סוגה רומן
מקום התרחשות אמסטרדם, אינדיאנפוליס עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה Dutton Books
תאריך הוצאה 2012
מספר עמודים

313 (בכריכה רכה)

286 (בגרסה העברית)
הוצאה בעברית
הוצאה הוצאת הכורסא
תרגום רנה ורבין
פרסים
Premio Bartolomé Hidalgo עריכת הנתון בוויקינתונים
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 003495711
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אשמת הכוכביםאנגלית: The Fault in Our Stars) הוא רומן מאת ג'ון גרין. הספר יצא לאור ב-10 בינואר 2012 בארצות הברית. הסיפור מסופר מנקודת מבטה של הנערה בת ה-16 חולת הסרטן, הייזל, שנשלחת על ידי הוריה לקבוצת תמיכה בה היא פוגשת ומתאהבת באוגאסטוס ווטרס בן ה-17, שחקן כדורסל לשעבר וקטוע רגל.

גרין הצהיר כי כותרת הספר לקוחה ממחזהו המפורסם של שייקספיר, "יוליוס קיסר" (מערכה 1, סצנה 2). קסיוס אומר לברוטוס "האשמה, ברוטוס יקר, אינה בכוכבים אלא בנו אנו".

ב-1 בפברואר 2012, רכשה חברת פוקס המאה ה-20 את זכויות ההסרטה לספר. הספר תורגם לעברית בשנת 2012 על ידי רנה ורבין ויצא בהוצאת הכורסא ונבחר לרשימת הספרים האהובים ב"מצעד הספרים הארצי" של נערי ישראל לשנת 2014 מטעם משרד החינוך והתאחדות המו"לים.[1]

הוריה של הייזל גרייס בת ה-16 מכריחים אותה להשתתף בקבוצת תמיכה לילדים החולים בסרטן. כשהייתה בת 13 אובחנה הייזל כחולה בסרטן בלוטת התריס שלב 4 . בקבוצת התמיכה היא פוגשת את אוגאסטוס "גאס" ווטרס, כוכב כדורסל לשעבר, שאיבד את רגלו הימנית בגלל היותו חולה בסרטן העצמות. הוא מספר כי הוא התאהב בה בפעם הראשונה ששמע את קולה. הייזל משכנעת אותו לקרוא את "מכאוב מלכותי", הספר האהוב עליה, והוא הופך לאובססיבי לספר כמעט כמוה. בנוסף להודעות הטקסט ולשיחות הטלפון הרבות ביניהם, הייזל וגאס מתחילים לבלות יותר זמן ביחד.

ככל שמערכת היחסים ביניהם מעמיקה, כך הייזל מרגישה צורך להתרחק מגאס, מכיוון שהיא מרגישה צורך לפגוע בו פחות. היא יודעת שכאשר היא תמות גאס יפגע, והיא לא רוצה לתת לזה לקרות. גאס שמר את משאלתו, שהעניק לו ארגון "משאלת לב" (Make A Wish) והוא רוצה להשתמש בה עכשיו כדי שהוא והייזל יוכלו לטוס לאמסטרדם שבהולנד, כדי לפגוש את פטר ואן האוטן, מחבר הספר "מכאוב מלכותי". הייזל מאושרת מההצעה אך היא מבינה שהיא לא רוצה להמשיך את מערכת היחסים עם גאס, כדי למזער את הנזק שייגרם לאחר מותה.

הייזל מבינה שהיא רואה עצמה בתור רימון יד, והודעתה על כך מפחידה את הוריה, אך הם עושים הכל כדי לעודד אותה. אחרי שהתעוררה בייסורים, הייזל הובהלה לבית החולים כשהתמלאו לה הריאות במים כתופעת לוואי מהתרופה (פלנגמול) נגד הסרטן שלה. במהלך שבוע ההחלמה שלה, גאס לא מבקר אותה מהסיבה שהייזל לא רצתה שהוא יראה אותה במצב ההוא. לאחר שחרורה, היא מבינה שהיא מאוהבת בו ולאחר התייעצות עם רופאיה מתירים לה לטוס לאמסטרדם עם גאס ואמה לפגוש את האוטן.

בלילה הראשון שלהם באמסטרדם, הם מוזמנים לארוחה מפוארת הממומנת על ידי ואן האוטן. פגישתם עם הסופר פחות מוצלחת ומתברר כי לידווי, העוזרת שלו, סידרה את פגישתם בלי הסכמתו בתקווה שזה יעורר בו השראה והוא יפסיק עם שתיית האלכוהול ויחזור לכתוב. האוטן מתנהג בגסות רוח לנערים ומסרב לענות על שאלותיהם. מאוכזבים מפגישתם, עוזבים הייזל וגאס את ביתו של האוטן, יחד עם לידווי, שמתפטרת מעבודתה כעוזרת. היא לוקחת אותם לבקר בבית אנה פרנק, שם הם מתנשקים מלווים במחיאות כפיים סוערות.

לאחר מכן אוגאסטוס מגלה להייזל כי הסרטן שלו חזר ושולח גרורות לכל מיני מקומות בגופו. אף על פי שהוא מתחיל משטר טיפול אגרסיבי כשהוא חוזר הביתה, הוא לא צפוי לשרוד לאורך זמן. זמן קצר לפני מותו הוא מבקש מהייזל ואייזק, חבר נוסף שלהם מקבוצת התמיכה, לכתוב לו הספד ולהקריא אותו בפניו, כך הוא יוכל לתכנן מראש את הלווייתו ולראות כיצד הם מתכוונים להנציח אותו.

לאחר שמונה ימים, גאס מת, והייזל מדברת בהלווייתו. במקום הנאום הרציני שהיא הציגה בפניו ובפני אייזק, היא נואמת נאום מלא בקלישאות שירגיעו את הוריו כיוון שהיא הגיעה למסקנה שלוויות הן בשביל החיים. לאחר ההלוויה היא פוגשת בואן האוטן, שטס לאמריקה במיוחד בשביל גאס. היא מגלה כי בתו מתה מסרטן וכך היא מספקת הסבר לדמותה של אנה, הדמות הראשית ב"מכאוב מלכותי" ומבינה כי ניתן לייחס את הגסות שלו לכך שהתלבשה לפגישתם באמסטרדם כמו אנה, מה שהעלה בו זכרונות וגעגוע לבתו שמתה בטרם עת. הייזל מעודדת אותו ללכת לגמילה ולכתוב ספר המשך.

היא גם מגלה שאוגאסטוס כתב משהו בשבילה, אם כי הדפים נתלשו מהמחברת שלו. בסופו של דבר, היא מצליחה לאתר את הדפים שנשלחו לאמסטרדם, ולאחר שליחת אימייל ללידווי הם נלקחים מהאוטן ונשלחים חזרה להייזל. אוגאסטוס ביקש מהאוטן במכתבו שיכתוב הספד שיהיה ראוי בשביל הייזל. הספר מסתיים בכך שהייזל מקבלת את הספדו של אוגאסטוס, ונגמר במשפט בזמן הווה (במילה 'כן', שהיא 'I DO' במקור באנגלית), בניגוד לשאר הספר הכתוב בלשון עבר, מה שמצביע על שלא חדלה לאהוב את אוגאסטוס אחרי מותו.[2]

 • הייזל גרייס לנקסטר, בת 16. היא המספרת של הרומן. היא קוראת לעצמה הייזל, אבל אוגאסטוס (ולפעמים גם אביה) קורא לה "הייזל גרייס". יש לה סרטן בלוטת התריס אשר אובחן לראשונה בגיל 13. היא בת יחידה והיא חוששת ממה עלול לקרות למערכת היחסים של הוריה לאחר מותה. היא מקבלת תרופת "פלא" בשם 'פלנגמול' שיכולה להאריך את חייה לזמן לא מוגדר. במהלך הספר היא הופכת לבת זוגו של אוגאסטוס. יש לה כמה חברים, אך היא מעדיפה לבלות את זמנה בקריאת ספרים. הספר האהוב עליה הוא "מכאוב מלכותי" שנכתב על ידי פטר ואן האוטן.
 • אוגאסטוס ווטרס, בן 17. מחלתו בהפוגה. הוא אובחן עם סרטן עצמות בגיל צעיר ואיבד את רגלו בגלל המחלה. הוא אוהב משחקי וידאו ואת "קץ למרד 2: מחיר הדמדומים" במיוחד. בהתחלה, הוא סקרן לגבי הייזל בגלל הדמיון החיצוני בינה לבין חברתו לשעבר קרוליין ולבסוף מתאהב בהייזל. אוגאסטוס משתמש במשאלתו, שניתנה לו על ידי "משאלת לב", כדי לטוס לאמסטרדם יחד עם הייזל ואמא שלה ולפגוש את מחבר הספר האהוב עליהם, פטר ואן האוטן. מתואר כגבוה, עם שיער חום, עיניים כחולות וחיוך עקום. נפטר בסוף הסיפור מהסרטן.
 • אייזק, חברו הטוב ביותר של אוגאסטוס. הוא חולה בסרטן נדיר בעיניים, ובסופו של דבר הוא מתעוור בעקבות ניתוח עקב המחלה. בתחילת הרומן, הוא יוצא עם מוניקה, אשר עוזבת אותו לקראת הניתוח שיגרום לעיוורונו. אוגאסטוס והייזל עוזרים לו להתגבר על הפרידה.
 • פטר ואן האוטן, סופר מתבודד. הספר היחידי שהוא כתב היה "מכאוב מלכותי". משמש כבסיס לאמונותיה של הייזל לגבי החיים. פטר הפך לאלכוהוליסט וסירב לענות על שאלותיהם של הייזל ואוגאסטוס בביקורם באמסטרדם. ביתו מתה מלוקמיה כשהייתה בת 8.
 • גברת לנקסטר, אמה של הייזל. היא משתדלת להפוך כל הזדמנות קטנה לחגיגה, כמו חגיגת ה"חצי יום הולדת" של הייזל ויום הבסטיליה, יום העצמאות הצרפתי. הייזל מתארת את אמה כחברתה הטובה ביותר.
 • מר לנקסטר, אביה של הייזל הנוטה לבכות הרבה.
 • גברת ווטרס, אמו של אוגאסטוס. מתוארת כמישהי קטנה ועכברית.
 • מר ווטרס, אביו של אוגאסטוס. שמו הפרטי הוא מארק והוא מתואר כמישהו רזה לגילו.
 • לידווי פליחנטהארט, עוזרתו של ואן האוטן אך היא מתפטרת לאחר שהוא מגרש את הייזל ואוגאסטוס. היא מציעה עזרה במציאת המכתב של אוגאסטוס להייזל.
 • קייטלין, אחת מהחברות היחידות שנותרו להייזל מבית הספר. היא מתנהגת כמו "נערת-חברה בריטית זוהרת בת 25 שאיכשהו נתקעה בגוף של ילדה בת 16".
 • פטריק, עובד סוציאלי שמנהל את קבוצת התמיכה. בעבר חלה בסרטן האשכים שהיה אמור לגרום למותו, אך הוא "ניצל בנס" (ואיבד את שני אשכיו בתהליך).
 • מוניקה, חברתו לשעבר של אייזק. היא נפרדת ממנו לקראת הניתוח שאמור לגרום לעיוורונו.
ערך מורחב – אשמת הכוכבים (סרט)

ב-1 בפברואר 2012, זכויות ההסרטה נמכרו לחברת פוקס המאה ה-20, ג'וש בון הוכרז כבמאי הסרט ב-19 בפברואר 2013. ב-19 במרץ, הוכרז כי שיילין וודלי תשחק בתפקיד הייזל, וכי אנסל אלגורט ישחק בתפקיד אוגאסטוס ווטרס. הסרט יצא לאקרנים בישראל ב-12 ביוני 2014,[3] ובארצות הברית ב-6 ביוני 2014.

השחקנים בעיבוד הקולנועי הם: שיילין וודלי, אנסל אלגורט, לורה דרן, סם טראמל, וילם דפו, מייק בירביגליה ונאט וולף.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ מצעד הספרים האהובים, באתר משרד החינוך
 2. ^ Questions about The Fault in Our Stars (SPOILERS!), web.archive.org, ‏2014-10-05
 3. ^ התאריך לפי אתר IMDb ואתר סרט