אתאיזם יהודי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פייר מנדס-פרנס, אתאיסט יהודי נודע

אתאיזם יהודי (או יהודים אתאיסטים) הוא אתאיזם בקרב יהודים. מאחר ש'יהודי' מציין גם השתייכות אתנית, המונח "אתאיזם יהודי" איננו בהכרח אוקסימורון.

אתאיזם בקרב יהודים במאה ה-20[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגונים אתאיסטיים וחילוניים יהודיים לדוגמה הם הבונד הסוציאליסטי היהודי בפולין בראשית המאה ה-20 ואגודה ליהדות הומניסטית בארצות הברית. גם האינטלקטואלים של תרבות היידיש הסובייטית, ששאפו לבסס לאום יידי במסגרת ברית המועצות וחלקם פעלו במסגרת הייבסקציה, היו חדורים רוח אתאיסטית.

אתאיזם בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל בין 15% ל- 37% מהאוכלוסייה מגדירים עצמם כאתאיסטים, כאגנוסטים, או כלא-מאמינים באלוהים‏.‏[1]

נושא האתאיזם שימש גם כנושא מרכזי‎ ‎בכתבי עת יהודים מסוימים וביניהם כתב העת הישראלי אפיקורוס וכתב העת היידי-סובייטי דער אפיקוירעס.

התייחסות בחברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש בישראל הרואים באתאיזם תופעה שיש להילחם בה בקרב בקרב המחזירים בתשובה. לטענת העיתונאי שחר בן פורת יש בישראל אתאיסטים שחיים בארון בעקבות חשש מתגובות בקרב החברה.‏[2]

מילת זכרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל מתנהל ויכוח עז בקהילה האתאיסטית בנוגע למילת תינוקות זכרים. המתנגדים טוענים שמילת זכר מהווה פגיעה חמורה בגופו של התינוק, נעשה ללא הסכמתו וללא יכולת של התינוק חסר הישע להתנגד. התומכים טוענים שאי מילת הילד יכול ליצור אצל הילד, תחושת שוני מחבריו, טיעונים נוספים הם שמירת הזהות הלאומית היהודית וטיעונים רפואיים.

אתאיזם בקרב פוליטיקאים ישראליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקופת הבחירות של 2015, ראש הממשלה המכהן בנימין נתניהו בראשות מפלגת הליכוד, התמודד על ראשות הממשלה מול בוז'י הרצוג בראשות מפלגת המחנה הציוני (העבודה). התפרסם שמשפחת נתניהו הזמינה חשמלאי ביום כיפור לבית הפרטי של ראש הממשלה בקיסריה[2], נתניהו הכחיש את הפרסומים. רוני מאנה, חבר קרוב לשעבר של בני הזוג נתניהו לטענתו, צייץ בחשבון הטוויטר שלו התייחסות לפרשת החשמלאי ביום כיפור: "מה הפלא שחשמלאי היה אצלם בקיסריה ביום כיפור. ביבי סיפר לי קרוב לשעתיים שהעולם נברא על ידי איזה מפץ ושאין אלוהים בכלל. זה היה מזעזע אבל מרתק", ציוץ נוסף של רוני מאנה "ביבי היה אצלי כמעט כל יום שישי ובאחת הפעמים הוא הסביר לי קרוב לשעתיים שאין אלוהים וזאת המצאה מטומטמת. הוא לקח עט והרים אותה ואמר "זה אלוהים"[3].

יושבת ראש מפלגת מרצ פרסמה בתגובה לשיח, "גם נתניהו והרצוג לא מאמינים באלוהים" "אני אישית לא מאמינה, ואני מכבדת מאוד את כל מי שכן מאמין". לטענתה זה לא ראוי שנתניהו והרצוג מסתירים את היותם אתאיסטים, דבר שמצביע לטענתה על חוסר יושרה.

בתנועה הציונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנהיגי התנועה הציונית תמכו בהפרדת דת מהמדינה, בראשי התומכים היו יו"ר התנועה הציונית הראשון בנימין זאב הרצל ומכונן הציונות הרוויזיוניסטית זאב ז'בוטינסקי, מרביתם היו לא מאמינים או שהאמינו באל לא אישי (לא פרסונלי). למרות היותם לא מאמינים חלקם המשיכו לשמור מצוות דאורייתא (מהתורה), או רק מצוות לא תעשה כדוגמת אהרן דוד גורדון שבסוף ימיו קיים רק את מצוות לא תעשה.

חוזה המדינה בנימין זאב הרצל "האופן שאני רואה את אלוהים הוא שפינוזיסטי, והוא גם דומה לפילוסופיה של הטבע של המוניסטים. אלה שהמהות השפינוזיסטית היא בשבילי רפה מדי והאתר הלא-נתפס של המוניסטים הוא זוהר ומרחף מדי. ואולם אני יכול לדמות לעצמי רצון הנוכח תמיד, שהרי אני רואה שהוא פועל באי אלה תופעות. אני רואה אותו כפי שאני רואה את פעולת השריר" (עניין היהודים יוני-אוקטובר 1898 עמוד 225).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Stub judaism.png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.