לדלג לתוכן

אתג"ר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אתג"ר (ראשי תיבות: איתור ותפיסת גנבי רכב) היא יחידה באגף המודיעין של משטרת ישראל הכפופה ליחידת להב 433. היחידה הוקמה ב-1998 על מנת להיאבק בתופעת גנבות הרכב בישראל, ובשנים האחרונות עברה שינוי והחלה להיאבק בתופעת האמל"ח הלא חוקי. מטה היחידה ממוקם בקרית שדה התעופה- איירפורט סיטי.

היחידה לאיתור גנבות רכב (אתג"ר) הוקמה לראשונה ב-1998 על בסיס יחידת גנבות רכב (יג"ר) שהוקמה במרחב שרון. עם הירידה במספר גנבות הרכב, הוטלו על היחידה ב-2002 משימות נוספות ובהן טיפול בנושא הסחר בנשים בישראל. היחידה פורקה בשנת 2004 והוקמה מחדש בשנת 2006, בפיקודו של משה אדרי לאור עליה חדה בגנבות הרכב מאז פירוקה.

עקב ההבנה שכ-80% מכלי הרכב הנגנבים בישראל מפורקים לצורך תיקון כלי רכב אחרים הנעים בכבישי ישראל, ולמעשה מדובר בתופעה כלכלית בעיקרה, פועלת יחידת אתג"ר כנגד כל הגורמים בשרשרת הכלכלית הזו. החל מהגנב הבודד דרך בעלי מוסכי הפירוק לרכבים ("משחטות") בשטחים, ועד לבעלי מגרשי החלקים והמוסכים השונים המשתמשים בחלקים גנובים. לצורך כך דחפה היחידה לחקיקת חוקים ותיקון תקנות בכנסת שמטרתם הגבלת יכולת השימוש בחלקי רכב גנובים על ידי בעלי העסקים הללו. כמו כן פועלת היחידה המבצעית כנגד גנבי הרכב, ומבצעת (בשיתוף פעולה עם צה"ל) מעצרים והריסת משחטות רכב בשטחי יהודה ושומרון.

בשנת 2019 שונה ייעודה של היחידה לטיפול בסחר באמצעי לוחמה. בשנת 2020 הוסבה היחידה לטיפול בהתקהלויות קורונה במסגרת המאבק בהתפרצות נגיף הקורונה בישראל.[1] ב-2021 מוקדה פעילותה במאבק בפשיעה המגזר הערבי.[2]

היחידה בנויה בדומה לימ"רים משלושה מפלגים.

  • מפלג החקירות-מנהל את כל החקירות של היחידה ע"פ תפיסת העבודה של לוחמה במחוללי הפשיעה בתחום הרכב ואמל"ח בקרב המגזר הערבי וארוגני הפשיעה.
  • מפלג המודיעין-מרכז את פעילות איסוף המודיעין והערכת המודיעין בתחום עבודת היחידה.
  • מפלג המבצעים-הכוח המניע את פעילות היחידה בשטח ומורכב ממחלק בילוש ומצוות רישוי. כל שוטרי המפלג הם בלשים או לוחמים לאחר שירות צבאי כלוחמים (רובאי 07 ומעלה), ולאחר קורסי בילוש במשטרה.

מפקדי היחידה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]